RadarSuper
Kød og melboller

Annonce

Rema 1000 · Suppe & bouillon

Kød og melboller

55,11 kr.61,23 kr./kg

Størrelse: 900 g

Arbejdstid: 11,2 min

Annonce

Kød og melboller koster 55,11 kr. (61,23 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Kødboller 50%: Grise- og oksekød (60%), vand, ÆGGEHVIDER, løg, HVEDEMEL, kartoffelmel, rasp (HVEDEMEL, salt, gær), salt, oksefedt, hvid peber. Melboller 50%: HVEDEMEL (33%), vand, ÆG (22%), palmeolie (rspo certificeret), kartoffelmel, rapsolie, salt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi831 kJ / 199 kcal
Fedt12 g
heraf mættede fedtsyrer4,9 g
Kulhydrat15 g
heraf sukkerarter1,9 g
Kostfibre—
Protein7,5 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En pose med to slags fyld i samme pakke: kødboller og melboller, frosset og klar til at komme direkte i gryden.

Kødbollerne, der udgør halvdelen, er lavet af grise- og oksekød (60% af kødbollernes indhold), vand, æggehvider, løg, hvedemel, kartoffelmel, rasp, salt, oksefedt og hvid peber. Den anden halvdel er melboller bagt på hvedemel, vand, æg, palmeolie, kartoffelmel, rapsolie og salt.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 199 kcal, 12 g fedt – heraf 4,9 g mættet – 15 g kulhydrat med 1,9 g sukker, 7,5 g protein og 1,2 g salt.

Det er en klassisk kombination til suppe: begge slags kommer frosne i den varme bouillon og er klar, når de flyder ovenpå. Kødbollerne kan også brunes på panden eller varmes i en gryderet, mens melbollerne hører suppen til.

Pakken på 900 g rummer en god portion til flere måltider. Opbevares i fryseren indtil brug; tag kun det med, du skal bruge, og lad resten blive frosset. Kog dem direkte fra frossen tilstand, så de ikke falder fra hinanden.

61,23 kr. pr. kilo — billigst af de to Mou-poser, men en anden vare

Samme mærke og samme pris, 55,11 kr., som den rene kødbolle-pose, men i en større pose på 900 gram, hvilket giver 61,23 kr. pr. kilo mod 78,73 kr. Forskellen skyldes både størrelsen og at denne pose kun er 50 % kødboller.

Melboller: 33 % hvedemel og 22 % æg

Melboller-halvdelen bygges på hvedemel, vand og æg i stedet for kød, mens kødboller-halvdelen er identisk med mærkets rene kødboller (60 % grise- og oksekød). Blandingen giver et lavere proteinindhold og et højere kulhydratindhold end den rene kødbolle.

RSPO-certificeret palmeolie: hvad mærket betyder

Palmeolien i melbollerne er RSPO-certificeret, hvilket betyder, at den er sporet til plantager, der lever op til Roundtable on Sustainable Palm Oils kriterier for bæredygtig dyrkning — en uafhængig tredjepartscertificering.

Detaljer om varen

Størrelse
900 g
Stregkode (EAN)
5707196213591

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

35,00 kr.41,70 kr.48,41 kr.55,11 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1755,11 kr.
2026-09-0135,00 kr.
2026-09-1755,11 kr.
2026-10-0155,11 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg kød- og melboller fra frost?

    De lægges direkte i den varme bouillon eller på panden fra frossen tilstand, så de ikke går fra hinanden. De er klar, når de flyder ovenpå i suppen eller er gennemvarme hele vejen igennem.

  • Hvad indeholder kødbollerne og melboller?

    Kødbollerne (50%) er lavet af grise- og oksekød (60%), vand, æggehvider, løg, hvedemel, kartoffelmel, rasp, salt, oksefedt og hvid peber. Melbollerne (50%) består af hvedemel, vand, æg, palmeolie, kartoffelmel, rapsolie og salt.

  • Hvor mange kalorier er der i 100 g?

    Der er 199 kcal og 831 kJ pr. 100 g. Indholdet er 12 g fedt, heraf 4,9 g mættet, 15 g kulhydrat med 1,9 g sukker, 7,5 g protein og 1,2 g salt.

  • Hvad koster Kød og melboller hos Rema 1000?

    Kød og melboller koster 55,11 kr. (61,23 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kød og melboller på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kød og melboller ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kød og melboller?

    Kød og melboller sælges i 900 g, svarende til 61,23 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kød og melboller?

    Kød og melboller forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

15,95 kr.120 g

132,92 kr./kg

14,95 kr.600 g

24,92 kr./kg

55,11 kr.700 g

78,73 kr./kg