RadarSuper
Oksebouillon

Annonce

Rema 1000 · Suppe & bouillon · Knorr

Oksebouillon

19,95 kr.199,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Nutri-ScoreANOVA4
Arbejdstid: 4 min

Annonce

Oksebouillon koster 19,95 kr. (199,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Salt, vegetabilsk fedt/fett (palme, shea, sal), stivelse, aroma, sukker, gærekstrakt, oksefedt/oksekjøttfett 3%, bouillon-/buljongpulver av okseben/kjøttben 2,1%, karamelsirup, løg-/løkpulver¹, maltodextrin, persille¹, gulerod/gulrot¹, krydderier/krydder (bl.a. SELLERIFRØ), antioxidant/antioksidant (rosmarinekstrakt). ¹Bæredygtigt/Bærekraftig dyrkede ingredienser.

Allergener

apio

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi26,6 kJ / 6,4 kcal
Fedt0,4 g
heraf mættede fedtsyrer0,3 g
Kulhydrat0,5 g
heraf sukkerarter0,1 g
Kostfibre0 g
Protein0,1 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Oksebouillon fra Knorr er et pulver, der opløses i varmt vand og bruges til at give smag af oksekød i supper, saucer og gryderetter. Ifølge ingredienslisten indeholder den salt, vegetabilsk fedt (palme, shea, sal), stivelse, aroma, sukker, gærekstrakt, oksefedt og bouillonpulver af okseben samt karamelsirup, løg, maltodextrin, persille, gulerod og krydderier, heriblandt sellerifrø. Oksefedt og bouillonpulver af okseben udgør tilsammen omkring 5 % af indholdet.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 6,36 kcal, 0,44 g fedt, 0,46 g kulhydrater og 0,142 g protein. Da der typisk kun bruges en lille mængde pulver pr. portion, er bidraget til den færdige ret beskedent. Varen har Nutri-Score A og tilhører NOVA-gruppe 4.

I det danske køkken bruges oksebouillon til at give dybde i supper, braiseretter, saucer og sovse, og den kan også røres ud i vand til en hurtig klar bouillon. Den erklærede allergen er selleri, så indholdet bør tjekkes, hvis man undgår selleri.

Opbevares tørt og ikke for varmt, så pulveret holder sig klumpfrit. Dåsen på 100 g rækker til mange portioner, da der kun skal en teskefuld eller to til pr. ret. Luk låget tæt efter brug.

Samme pris som hønsebouillonen

199,50 kr. pr. kilo — nøjagtig samme kilopris som Knorrs hønsebouillon i samme sortiment, der også koster 19,95 kr. for 100 gram. De to produkter fra samme producent, samme format, er altså prissat helt ens, og valget mellem dem afgøres reelt af smag og den ret, bouillonen skal bruges til, ikke af pris.

Hvorfor saltindholdet ser højt ud

42,7 gram salt pr. 100 gram lyder dramatisk, men tallet gælder det koncentrerede pulver, ikke den færdige bouillon. Et typisk dosering på nogle få gram pulver pr. liter vand fortynder saltmængden markant. Smag altid til, før der tilsættes ekstra salt i retten, da pulveret i sig selv allerede leverer en stor del af saltbehovet.

Detaljer om varen

Mærke
Knorr
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
8714100783511

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.13,32 kr.16,63 kr.19,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1919,95 kr.
2026-09-0219,95 kr.
2026-09-1819,95 kr.
2026-10-0419,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad bruges Knorr Oksebouillon til?

    Den opløses i varmt vand og bruges til at give smag af oksekød i supper, saucer og gryderetter.

  • Indeholder Knorr Oksebouillon selleri?

    Ja, sellerifrø er nævnt blandt krydderierne, og selleri er den erklærede allergen.

  • Hvordan opbevares oksebouillonen?

    Tørt og ikke for varmt, med låget tæt lukket efter brug, så pulveret holder sig klumpfrit.

  • Hvad koster Oksebouillon hos Rema 1000?

    Oksebouillon koster 19,95 kr. (199,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Oksebouillon på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Oksebouillon ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Oksebouillon?

    Oksebouillon sælges i 100 g, svarende til 199,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Oksebouillon?

    Oksebouillon forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

15,95 kr.120 g

132,92 kr./kg

10,00 kr.600 g

16,67 kr./kg

39,00 kr.700 g

55,71 kr./kg