RadarSuper
Hønsebouillon

Annonce

Rema 1000 · Suppe & bouillon · Knorr

Hønsebouillon

19,95 kr.199,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Nutri-ScoreDNOVA4
Arbejdstid: 4 min

Annonce

Hønsebouillon koster 19,95 kr. (199,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Salt, stivelse, vegetabilsk fedt/fett (palme, shea, sal), gærekstrakt/gjærekstrakt, sukker, kyllingefedt/kyllingfett 3 %, kyllingekød/kyllingkjøtt 1 %, krydderier/krydder og krydderurter (bl.a. SELLERIFRØ og persille¹), aroma, løg-/løkpulver¹ , maltodextrin, citronsaftpulver, karamelliseret sukker, antioxidant (ekstrakter af rosmarin). ¹Bæredygtigt/Bærekraftig dyrkede ingredienser.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.344,6 kJ / 323 kcal
Fedt23 g
heraf mættede fedtsyrer16 g
Kulhydrat25 g
heraf sukkerarter4,3 g
Kostfibre0,5 g
Protein3,8 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hønsebouillon i terningform er en klassiker i det danske køkken, hvor den bruges til at give smag til supper, saucer og gryderetter. Denne variant fra Knorr kommer i en pakke på 100 g og indeholder blandt andet salt, stivelse, vegetabilsk fedt, gærekstrakt, sukker, kyllingefedt og kyllingekød samt krydderier og krydderurter som sellerifrø og persille. Der er også tilsat aroma, løgpulver, maltodextrin, citronsaftpulver og karamelliseret sukker, og rosmarinekstrakt fungerer som antioxidant.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 323 kcal, 23 g fedt (heraf 16 g mættet), 25 g kulhydrater (heraf 4,3 g sukker), 0,5 g fiber, 3,8 g protein og 0,1 g salt. Bouillonen er altså fedtrig og kalorieholdig, men den bruges typisk i små mængder, så den samlede påvirkning af måltidet er begrænset.

Brug den til at koge en hurtig hønsebouillon, smage til supper og saucer, eller opløse i vand som base for risotto og gryderetter. Opbevares tørt og ikke for varmt, så terningerne ikke klumper. Pakken på 100 g rækker til mange portioner, da en terning typisk vejer omkring 10 g og kan deles efter behov.

Samme pris som oksebouillonen

199,50 kr. pr. kilo — identisk med Knorrs oksebouillon i samme sortiment, der også koster 19,95 kr. for 100 gram. Begge produkter fra samme producent, samme format, samme pris. Valget mellem de to afgøres af, hvilken smag retten kalder på, ikke af prisen.

Kyllingeindholdet i tal

1 % kyllingekød og 3 % kyllingefedt ifølge ingredienslisten — resten er salt, stivelse, vegetabilsk fedt og smagsgivere som gærekstrakt og krydderurter. Det er typisk for et industrielt bouillonprodukt, hvor formålet er en genkendelig, holdbar smag frem for et højt kødindhold.

Detaljer om varen

Mærke
Knorr
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
8714100783504

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.13,32 kr.16,63 kr.19,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1919,95 kr.
2026-09-0219,95 kr.
2026-09-1819,95 kr.
2026-10-0419,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Knorr Hønsebouillon?

    Den indeholder salt, stivelse, vegetabilsk fedt (palme, shea, sal), gærekstrakt, sukker, kyllingefedt 3 %, kyllingekød 1 %, krydderier og krydderurter (bl.a. sellerifrø og persille), aroma, løgpulver, maltodextrin, citronsaftpulver, karamelliseret sukker og antioxidant (rosmarinekstrakt).

  • Hvordan bruges hønsebouillon?

    Den opløses i varmt vand og bruges som smagsgiver i supper, saucer, gryderetter og risotto. En terning kan deles, så man justerer smagen efter behov.

  • Hvordan opbevares bouillonen?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt, så terningerne bevarer konsistensen og ikke klumper sammen.

  • Hvad koster Hønsebouillon hos Rema 1000?

    Hønsebouillon koster 19,95 kr. (199,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hønsebouillon på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hønsebouillon ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hønsebouillon?

    Hønsebouillon sælges i 100 g, svarende til 199,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hønsebouillon?

    Hønsebouillon forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

15,95 kr.120 g

132,92 kr./kg

10,00 kr.600 g

16,67 kr./kg

39,00 kr.700 g

55,71 kr./kg