RadarSuper
Klassisk mix

Annonce

Rema 1000 · Vingummi & lakrids · Go'e Stænger

Klassisk mix

20,00 kr.155,04 kr./kg

Størrelse: 129 g

Arbejdstid: 4,3 min

Annonce

Klassisk mix koster 20,00 kr. (155,04 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sukker/socker, glukose-fruktosesirup/-sirap, HVEDEMEL/HVETEMEL/VETEMJÖL (GLUTEN), engelsk sirup/sirap, modificeret majs- og kartoffel-/potetstivelse/modifierad majs- och potatisstärkelse, helt hærdet/herdnet/härdat vegetabilsk fedt/fett (palmekerne/-kjerne/palmkärna, kokos), fugtighedsbevarende middel (glycerol/glyserol), HVEDE-/HVETESTIVELSE/VETESTÄRKELSE (GLUTEN), emulgator/emulgeringsmedel (mono- og diglycerider af fedtsyrer), kokos, rålakrids, fortykningsmiddel/förtjockningsmedel (arabisk gummi), kakaopulver, salt, vegetabilsk fedt/fett (palme, palmekerne/-kjerne/palmkärna, kokos, raps), aromaer/aromämnen, syre/surhetsreglerande medel (æble-/eplesyre/äppelsyra), farvestoffer/fargestoffer/färgämnen (carmin/karmin, curcumin/kurkumin), antioxydant (ascorbinsyre/-syra).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.519 kJ / 363 kcal
Fedt3,6 g
heraf mættede fedtsyrer3,4 g
Kulhydrat79 g
heraf sukkerarter58 g
Kostfibre—
Protein1,7 g
Salt0,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Go'e Stænger Klassisk Mix er et blandet slikprodukt i stængerform, hvor hver stang kombinerer lakrids og kokos i en blød, sej konsistens. Ifølge ingredienslisten er hovedparten sukker og glukose-fruktosesirup, mens hvedemel, engelsk sirup, modificeret stivelse og hærdet vegetabilsk fedt (palmekerne og kokos) udgør resten af grundmassen. Rålakrids, kokos og kakaopulver giver de karakteristiske smagsnuancer, og glycerol samt arabisk gummi holder stængerne bløde og formstabile.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 363 kcal, 79 g kulhydrater — heraf 58 g sukker — og 3,6 g fedt, hvoraf 3,4 g er mættet fedt. Proteinindholdet er 1,7 g, og saltindholdet 0,38 g. Det er altså et sukkerrigt slikprodukt, som typisk nydes i mindre portioner.

Stængerne spises som de er, direkte fra posen, og passer til slikskålen, biografturen eller som lille sødt indslag i løbet af dagen. Blandingen af lakrids og kokos giver en vekslen mellem salt og sødligt, som er kendt fra dansk sliktradition.

Pakken indeholder 129 g. Opbevares tørt og ikke for varmt, så stængerne bevarer deres bløde tekstur og ikke klistrer sammen.

Kilopris: blandingspose mod ren lakrids

155,04 kr. pr. kilo for mixposen mod 83,17 kr. pr. kilo for Remas finske lakrids i samme afdeling. En blandingspose med flere figurtyper og overtræk koster typisk mere pr. kilo end en ensartet lakridsvare at producere.

Hvad er der i posen

Sukker, sirup og hvedemel udgør hovedparten, tilsat hærdet vegetabilsk fedt, kokos, lakridsekstrakt og farvestofferne carmin og curcumin. Carmin er udvundet af insekter, hvilket gør posen uegnet for veganere.

Opbevaring af slikposen

Posen bør opbevares tørt og køligt — ved høj temperatur kan lakridsdele og skumfigurer smelte sammen og klistre til hinanden.

Detaljer om varen

Mærke
Go'e Stænger
Størrelse
129 g
Stregkode (EAN)
5774540478906

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.20,00 kr.20,01 kr.20,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1320,00 kr.
2026-09-0120,00 kr.
2026-09-1720,00 kr.
2026-10-0120,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad smager Go'e Stænger Klassisk Mix af?

    Stængerne kombinerer rålakrids og kokos i en blød, sej konsistens. Ifølge ingredienslisten indgår også kakaopulver og engelsk sirup, som er med til at give den samlede smag.

  • Hvor meget sukker er der i Go'e Stænger Klassisk Mix?

    Pr. 100 g indeholder produktet 58 g sukker og 79 g kulhydrater i alt. Energiindholdet er 363 kcal pr. 100 g.

  • Hvordan opbevares Go'e Stænger Klassisk Mix bedst?

    Stængerne bør opbevares tørt og ikke for varmt, så de bevarer den bløde tekstur og ikke klistrer sammen. Pakken indeholder 129 g.

  • Hvad koster Klassisk mix hos Rema 1000?

    Klassisk mix koster 20,00 kr. (155,04 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Klassisk mix på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Klassisk mix ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Klassisk mix?

    Klassisk mix sælges i 129 g, svarende til 155,04 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Klassisk mix?

    Klassisk mix forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,00 kr.80 g

125,00 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg

39,00 kr.350 g

111,43 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg