RadarSuper
Kidney bønner i lage

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000

Kidney bønner i lage

7,15 kr.29,79 kr./kg

Størrelse: 240 g

Nutri-ScoreA
Arbejdstid: 1,5 min

Annonce

Kidney bønner i lage koster 7,15 kr. (29,79 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

57 % udblødte røde kidneybønner, 42 % vand, salt, konsistensmiddel (E 509), antioxidant (E 385).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi451 kJ / 107 kcal
Fedt0,8 g
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat14 g
heraf sukkerarter0,6 g
Kostfibre6,1 g
Protein7,9 g
Salt0,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kidneybønner i lage er en fast bestanddel af det danske køkken, ikke mindst i chili con carne, hvor de røde bønner giver fylde og bid. Denne udgave indeholder 57 % udblødte røde kidneybønner og 42 % vand tilsat lidt salt, konsistensmiddel (E 509) og antioxidant (E 385).

Næringsindholdet pr. 100 g viser 107 kcal, 7,9 g protein, 14 g kulhydrat og 6,1 g fiber, mens fedtindholdet er lavt på 0,8 g og sukkerindholdet på 0,6 g. Saltindholdet ligger på 0,33 g pr. 100 g. Nutri-Score A.

Bønnerne er klar til brug, når lagen er hældt fra. De kan varmes i gryderetter, kommes i salater, wraps eller supper, eller moses til en bønnepostej. Skyl dem gerne inden brug, hvis du vil have en mildere smag.

Dåsen indeholder 240 g, hvilket svarer til cirka 1-2 portioner afhængigt af retten. Uåbnet holder den sig tørt og køligt; efter åbning opbevares resten i køleskabet i en tætsluttende beholder og bør spises inden for et par dage.

Kilopris: ren bønne mod færdig sauce

240 gram til 7,15 kr. giver 29,79 kr. pr. kilo for de rene kidneybønner i lage. Den sauce-tilberedte udgave fra samme producent, 410 gram til 8,15 kr., lander til sammenligning på 19,88 kr. pr. kilo — altså en lavere kilopris, selvom dåsen koster mere i kroner og øre. Forklaringen er indholdet: lagedåsen består af 57 % bønner og 42 % vand, mens sauceversionen har mere fyld i form af tomatpasta og krydderier pr. gram, hvilket presser kiloprisen ned.

Vælger man den rene lagedåse, betaler man altså en højere kilopris for en råvare, man selv skal krydre — og en lavere pris for arbejdet lagt i produktet fra sauceudgaven.

Nøglehulsmærket — hvorfor denne bønne er mærket

Dåsen bærer Nøglehulsmærket, Fødevarestyrelsens mærke for de ernæringsmæssigt bedre valg i sin varegruppe. Med under 1 gram fedt, 6,1 gram kostfibre og 7,9 gram protein pr. 100 gram lever kidneybønnerne op til kriterierne — det er netop den kombination af lavt fedt og højt fiber-/proteinindhold, mærket typisk belønner i konservesgruppen.

Sauceudgaven fra samme producent bærer ikke mærket i dette udtræk, formentlig fordi tilsætningen af sukker og salt i saucen ændrer næringsprofilen nok til at falde uden for kriterierne.

En råvare til egen kryddring

Uden sauce eller krydderier er dåsen en ren råvare: bønnerne kan tilsættes salater, gryderetter eller en hjemmelavet chili con carne, hvor man selv bestemmer krydderiprofilen fra bunden — en fordel for dem, der vil styre saltindhold og smag præcist.

Efter åbning bør resten skylles af lagen, hvis den ikke bruges med det samme, og opbevares tildækket i køleskabet i et par dage.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
240 g
Stregkode (EAN)
5705830004307

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

7,15 kr.7,15 kr.7,16 kr.7,15 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-197,15 kr.
2026-09-037,15 kr.
2026-09-197,15 kr.
2026-10-037,15 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad kan man bruge kidneybønner i lage til?

    De er klar til brug efter afdrypning og passer i chili con carne, supper, salater, wraps eller som bønnepostej. Skyl dem gerne, hvis du ønsker en mildere smag.

  • Hvor meget protein og fiber er der i kidneybønnerne?

    Pr. 100 g indeholder de 7,9 g protein og 6,1 g fiber, samt 107 kcal og 0,8 g fedt.

  • Hvordan opbevares kidneybønnerne efter åbning?

    Uåbnet opbevares dåsen tørt og køligt. Efter åbning sættes resten i køleskabet i en tætsluttende beholder og spises inden for et par dage.

  • Hvad koster Kidney bønner i lage hos Rema 1000?

    Kidney bønner i lage koster 7,15 kr. (29,79 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kidney bønner i lage på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kidney bønner i lage ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kidney bønner i lage?

    Kidney bønner i lage sælges i 240 g, svarende til 29,79 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kidney bønner i lage?

    Kidney bønner i lage forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg