RadarSuper
Kartofler i glas

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000

Kartofler i glas

9,50 kr.22,35 kr./kg

Størrelse: 425 g

Arbejdstid: 2 min

Annonce

Kartofler i glas koster 9,50 kr. (22,35 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

62,5 % kogte og skrællede kartofler, 37 % vand, salt, antioxidant (E 300), surhedsregulerende middel (E 330).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi261 kJ / 62 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat13 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre1,5 g
Protein1,4 g
Salt0,6 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kogte og skrællede kartofler på glas, klar til brug. Indholdet er 62,5 % kartofler og 37 % vand tilsat salt, antioxidant (E 300) og surhedsregulerende middel (E 330).

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 62 kcal, 13 g kulhydrater, 1,5 g fibre og 1,4 g protein, mens saltindholdet er 0,62 g. Kartoflerne er altså allerede kogt møre og skal ikke tilberedes, før de bruges.

I det danske køkken er kogte kartofler en fast følgesvend til frikadeller, stegt flæsk, medisterpølse og andet varmt mad, og de kan også skæres i skiver eller terninger til kartoffelsalat med løg, mayonnaise og purløg. Fordi de er færdigkogte, kan de lunes i en gryde eller pande, kommes direkte i en salat eller bruges som hurtigt tilbehør, når tiden er knap.

Glaset indeholder 425 g. Åbnede glas opbevares på køl, og kartoflerne holder sig bedst, hvis de dækkes af væsken fra glasset. Brug en ren gaffel eller ske, når der tages op, så holdbarheden ikke forkortes unødigt.

Hvad kiloprisen fortæller

9,50 kr. for 425 gram giver 22,35 kr. pr. kilo. Til sammenligning koster Rema 1000's egne Hakkede tomater 15,93 kr. pr. kilo (400 g til 6,37 kr.) i samme netbutik — 6,42 kr. mindre pr. kilo end kartoflerne.

Begge er Rema 1000-egetmærkevarer i samme konserveskategori, hvilket gør sammenligningen relevant: kartoflerne koster mere pr. kilo, sandsynligvis fordi de allerede er kogt og forarbejdet, mens tomaterne blot er flåede og hakkede.

Kogt og klar — det står i deklarationen

62,5 % kogte og skrællede kartofler og 37 % vand er de to hovedbestanddele, tilsat salt og de to almindelige konserveringsstoffer E 300 (C-vitamin) og E 330 (citronsyre).

Det betyder, at kartoflerne er klar til brug direkte fra glasset — de skal blot hældes fra og eventuelt skylles, uden yderligere kogning nødvendig, selvom mange retter alligevel varmer dem op som en del af tilberedningen.

Brug i køkkenet

Kartofler i glas passer til kartoffelsalat, som tilbehør til fiskeretter, i gryderetter eller som en hurtig varm sideret. Fordelen er tidsbesparelsen ved ikke selv at skulle skrælle og koge friske kartofler.

Uåbnet holder glasset typisk lang tid i skabet; åbnet bør resten opbevares på køl i en lukket beholder og bruges inden for få dage.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
425 g
Stregkode (EAN)
5410153614408

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

9,50 kr.9,50 kr.9,51 kr.9,50 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-199,50 kr.
2026-09-039,50 kr.
2026-09-199,50 kr.
2026-10-039,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Skal kartoflerne i glasset varmes op?

    De er allerede kogte og skrællede, så de kan spises som de er eller lunes kort i gryde eller på pande.

  • Hvordan opbevarer jeg glasset efter åbning?

    Det åbnede glas opbevares på køl. Kartoflerne holder sig bedst, hvis de er dækket af væsken fra glasset.

  • Hvad indeholder kartoflerne ud over kartofler og vand?

    Ud over 62,5 % kartofler og 37 % vand indeholder de salt, antioxidant (E 300) og surhedsregulerende middel (E 330).

  • Hvad koster Kartofler i glas hos Rema 1000?

    Kartofler i glas koster 9,50 kr. (22,35 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kartofler i glas på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kartofler i glas ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kartofler i glas?

    Kartofler i glas sælges i 425 g, svarende til 22,35 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kartofler i glas?

    Kartofler i glas forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg