RadarSuper
Kartoffel spegepølse

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Slagter Lampe

Kartoffel spegepølse

34,95 kr.116,50 kr./kg

Størrelse: 300 g

Laveste registrerede: 34,95 kr.Højeste registrerede: 36,95 kr.Udvikling: +39,8 %Arbejdstid: 7,3 min

Annonce

Kartoffel spegepølse koster 34,95 kr. (116,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Til 100g færdigvare er anvendt: Ingredienser: svinekød 91g, kartofler 24g, spæk, salt, krydderier, antioxidant (E301), konserveringsmiddel (E250), starterkultur.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi724 kJ / 173 kcal
Fedt9,7 g
heraf mættede fedtsyrer3,5 g
Kulhydrat4,5 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein17 g
Salt3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kartoffel Spegepølse fra Slagter Lampe er en dansk spegepølse, hvor kartofler indgår sammen med svinekød. Ifølge ingredienslisten er der anvendt 91 g svinekød og 24 g kartofler til 100 g færdigvare, desuden spæk, salt, krydderier samt antioxidant (E301), konserveringsmiddel (E250) og starterkultur.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 173 kcal, 9,7 g fedt (heraf 3,5 g mættet), 4,5 g kulhydrat, 17 g protein og 3,0 g salt. Det gør den til et proteinrigt pålæg med et moderat fedtindhold.

Spegepølse hører til blandt de klassiske danske pålægsvarer og bruges typisk i skiver på rugbrød eller franskbrød, ofte sammen med leverpostej, ost eller syltede agurker. Kartoffelvarianten giver en lidt fyldigere konsistens end en ren kødpølse.

Pakken indeholder 300 g. Opbevares køligt, gerne i køleskab, og holdes tæt tillukket efter åbning, så den ikke tørrer ud. Skær i tynde skiver ved servering.

Hvad kartoflerne gør ved smag og næringsindhold

24 gram kartofler pr. 100 gram færdigvare erstatter en del af kødet og spækket i en almindelig spegepølse, hvilket giver et lavere fedtindhold (9,7 gram mod typisk 20-40 gram i ren kødspegepølse) og en mildere smag. Proteinindholdet på 17 gram pr. 100 gram er til gengæld højt.

Samme pris, samme kilopris — forskellig opskrift

Denne pølse og Slagter Lampes Sønderjyske spegepølse koster begge 36,95 kr. for 300 gram, svarende til 123,17 kr. pr. kilo hver. Forskellen ligger udelukkende i opskriften: kartoffelvarianten indeholder 24 % kartofler og har et lavere fedtindhold, mens den Sønderjyske er en ren kødspegepølse.

Opbevaring

Pølsen er modnet og holdbar på køl, men skærefladen bør altid dækkes til mellem brug, og en ren kniv bør bruges ved skæring for at undgå bakterievækst på den anskårne flade.

Detaljer om varen

Mærke
Slagter Lampe
Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
5703603100508

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,00 kr.28,98 kr.32,97 kr.36,95 kr.20. aug.3. sep.21. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2025,00 kr.
2026-09-0336,95 kr.
2026-09-2134,95 kr.
2026-10-0434,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Kartoffel Spegepølse fra Slagter Lampe?

    Ifølge ingredienslisten er der anvendt 91 g svinekød og 24 g kartofler pr. 100 g færdigvare, samt spæk, salt, krydderier, antioxidant (E301), konserveringsmiddel (E250) og starterkultur.

  • Hvordan bruges Kartoffel Spegepølse?

    Den bruges som pålæg, typisk i skiver på rugbrød eller franskbrød, gerne sammen med ost eller syltede agurker.

  • Hvordan opbevares spegepølsen?

    Opbevares køligt, gerne i køleskab, og holdes tæt tillukket efter åbning, så den ikke tørrer ud.

  • Hvad koster Kartoffel spegepølse hos Rema 1000?

    Kartoffel spegepølse koster 34,95 kr. (116,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kartoffel spegepølse på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kartoffel spegepølse ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kartoffel spegepølse?

    Kartoffel spegepølse sælges i 300 g, svarende til 116,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kartoffel spegepølse?

    Kartoffel spegepølse forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg