Annonce
Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000
Karrysuppe
Størrelse: 400 g
Annonce
Karrysuppe koster 14,16 kr. (35,40 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
75 % vand, 12 % tomat, 4 % kokosmælkpulver, 4 % flødepulver, modificeret stivelse (majs), grøntsagsbouillon (salt, gærekstrakt, modificeret stivelse (kartoffel), sukker, løg, hvidløg, gurkemeje), tomatpasta, 0,6 % karry (bukkehorn, koriander, gurkemeje, chili, fennikel, salt, kommen, spidskommen), krydderier (løg, gurkemeje, chili, spidskommen), salt.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 260 kJ / 63 kcal |
| Fedt | 4,5 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 3,4 g |
| Kulhydrat | 3,5 g |
| heraf sukkerarter | 2,1 g |
| Kostfibre | 1,1 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 1 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
En cremet karrysuppe på 400 g, hvor vand og tomat udgør hovedparten, mens kokosmælkpulver og flødepulver giver suppen sin bløde, fyldige konsistens. Karryblandingen indeholder bukkehorn, koriander, gurkemeje, chili, fennikel, kommen og spidskommen, og der er også tilsat løg, hvidglog og gurkemeje for smagens skyld. Suppen er jævnet med modificeret majsstivelse og krydret med grøntsagsbouillon.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 63 kcal, 4,5 g fedt heraf 3,4 g mættet fedt, 3,5 g kulhydrater hvoraf 2,1 g sukker, 1,1 g fibre, 1,5 g protein og 0,95 g salt. Det giver en forholdsvis let suppe med en del mættet fedt fra kokos- og flødepulveret.
Suppen er klar til at varme og passer som en hurtig forret eller let frokostret, eventuelt med brød til. Den kan også bruges som base og få et løft af friske grøntsager eller kogte ris.
Opbevares tørt og køligt før åbning. Efter åbning bør suppen opbevares på køl og spises inden for et par dage. Den 400 g store portion er passende til en enkelt person eller som forret til to.
Samme pris som aspargessuppen — men glutenfri
Karrysuppen og aspargessuppen fra Rema 1000 koster begge 14,16 kr. for 400 gram, altså 35,40 kr. pr. kilo — nøjagtig samme pris. Den vigtigste forskel ud over smagen er, at karrysuppen er fortykket med majs- og kartoffelstivelse i stedet for hvedemel, hvilket gør den glutenfri ifølge ingredienslisten, mens aspargessuppen indeholder hvedemel og dermed gluten.
Hvorfor er det mættede fedt højere end i aspargessuppen?
Karrysuppen indeholder 3,4 gram mættet fedt pr. 100 gram mod aspargessuppens 1,1 gram — en forskel, der kan forklares med kokosmælkpulveret på ingredienslisten. Kokosfedt består overvejende af mættede fedtsyrer, i modsætning til aspargessuppens flødepulver, som bidrager med en mindre andel af den samlede fedtmængde.
Sådan løfter du smagen af en dåsesuppe
En enkel karrysuppe fra dåse kan løftes markant med friske tilføjelser: et drys frisk koriander, en skvæt citron- eller limesaft, eller en klat yoghurt til at balancere krydderiernes styrke. Det ændrer ikke på næringsindholdet nævneværdigt, men tilføjer friskhed, som en ren dåsesuppe ofte mangler i forhold til en hjemmelavet.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rema 1000
- Størrelse
- 400 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830016843
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 14,16 kr. |
| 2026-08-31 | 14,16 kr. |
| 2026-09-17 | 14,16 kr. |
| 2026-10-01 | 14,16 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder karrysuppen?
Suppen består blandt andet af 75 % vand, 12 % tomat, 4 % kokosmælkpulver, 4 % flødepulver, modificeret majsstivelse, grøntsagsbouillon og 0,6 % karry med bukkehorn, koriander, gurkemeje, chili, fennikel, kommen og spidskommen.
Hvordan opbevarer jeg suppen?
Før åbning opbevares den tørt og køligt. Efter åbning bør den stå på køl og spises inden for et par dage.
Hvor meget suppe er der i portionen?
Pakken indeholder 400 g suppe, hvilket passer til en enkelt person eller som forret til to.
Hvad koster Karrysuppe hos Rema 1000?
Karrysuppe koster 14,16 kr. (35,40 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Karrysuppe på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Karrysuppe ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Karrysuppe?
Karrysuppe sælges i 400 g, svarende til 35,40 kr./kg.
Hvor kan man købe Karrysuppe?
Karrysuppe forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce