RadarSuper
Kærgården smørbar

Annonce

Rema 1000 · Smør & margarine · Original

Kærgården smørbar

18,95 kr.94,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Nutri-ScoreENOVA2
Arbejdstid: 3,8 min

Annonce

Kærgården smørbar koster 18,95 kr. (94,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

SMØR, rapsolie, vand, MÆLKESYREKULTUR og salt.

Allergener

leche

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.607 kJ / 634 kcal
Fedt70 g
heraf mættede fedtsyrer35 g
Kulhydrat0,5 g
heraf sukkerarter0 g
Kostfibre0 g
Protein0,5 g
Salt2,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En smørbar blanding af smør og rapsolie tilsat vand, mælkesyrekultur og salt. Konsistensen er blød og let at smøre, også når den kommer direkte fra køleskabet, og den kan derfor bruges med det samme uden at skulle temperere.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 634 kcal og 70 g fedt, heraf 35 g mættede fedtsyrer. Kulhydrater og proteiner ligger begge på 0,5 g, sukkerarter på 0,0 g, og saltindholdet er 2,5 g pr. 100 g. Rapsolien gør fedtsammensætningen mere flydende end ren smør.

Den hører hjemme på morgenbordet som pålæg på rugbrød, franskbrød og rundstykker, og kan også bruges til at stege i eller smelte over varme grøntsager og kartofler, hvor den bløde konsistens gør den nem at dosere. Den er et alternativ til ren smør, når man ønsker en smørbar fedtkilde med lavere andel mættet fedt.

Opbevares køligt, typisk i køleskab efter åbning, så holdbarheden bevares. Den lille 200 g-bakke passer til husstande, der ikke bruger store mængder fedtstof ad gangen, og emballagen er nem at sætte på bordet og tage med videre. Indeholder mælk.

Hvad kiloprisen fortæller — Original vs. Let

18,95 kr. for 200 gram Original giver 94,75 kr. pr. kilo. Let-varianten, også 200 gram, koster 24,95 kr., svarende til 124,75 kr. pr. kilo — 30 kr. mere pr. kilo end Original.

Det er en pointe, der ofte overrasker: den fedtreducerede Let-variant er her den dyrere pr. kilo, ikke den billigere. Hvis prisen alene afgør valget, er Original det billigere alternativ.

Ren smør — det høje fedtindhold

70 gram fedt pr. 100 gram, heraf 35 gram mættede fedtsyrer, og 634 kcal pr. 100 gram — tal, der er typiske for ren smørbar uden fedtreduktion.

Ingredienslisten er kort: smør, rapsolie, vand, mælkesyrekultur og salt. Rapsolien er det, der gør produktet smørbart direkte fra køleskabet, en fordel begge Kærgården-varianter deler.

Brug og opbevaring

Smørbaren opbevares på køl og kan smøres direkte uden temperering — modsat smør i blok, der ofte skal stå ved stuetemperatur først for at blive smørbart.

Bruges til brød, i gryder til stegning eller opbagning, ligesom almindeligt smør, og holder sig til datoen trykt på emballagen.

Detaljer om varen

Mærke
Original
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5760466904919

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.14,32 kr.16,63 kr.18,95 kr.19. aug.4. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1918,95 kr.
2026-09-0418,95 kr.
2026-09-1918,95 kr.
2026-10-0318,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Kærgården Smørbar Original lavet af?

    Den består af smør, rapsolie, vand, mælkesyrekultur og salt. Den indeholder mælk.

  • Hvordan opbevares smørbar bedst?

    Opbevar den køligt, gerne i køleskab efter åbning, så holdbarheden bevares. Den bløde konsistens gør, at den kan smøres med det samme.

  • Hvad kan man bruge den til?

    Den bruges som pålæg på brød og rundstykker og kan også bruges til at stege i eller smelte over varme retter.

  • Hvad koster Kærgården smørbar hos Rema 1000?

    Kærgården smørbar koster 18,95 kr. (94,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kærgården smørbar på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kærgården smørbar ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kærgården smørbar?

    Kærgården smørbar sælges i 200 g, svarende til 94,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kærgården smørbar?

    Kærgården smørbar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,13 kr.330 ml

64,03 kr./l

15,95 kr.300 ml

53,17 kr./l

14,95 kr.250 ml

59,80 kr./l

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

20,95 kr.200 g

104,75 kr./kg

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg