RadarSuper
Kærgården smørbar

Annonce

Rema 1000 · Smør & margarine · Let

Kærgården smørbar

24,95 kr.124,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 4,9 min

Annonce

Kærgården smørbar koster 24,95 kr. (124,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Smør, vand, rapsolie, mælkesyrekultur og salt

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.084 kJ / 507 kcal
Fedt56 g
heraf mættede fedtsyrer20 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En smørbar blanding af smør, vand, rapsolie, mælkesyrekultur og salt. Den er fremstillet til at være blød og let at smøre direkte fra køleskabet, og fedtindholdet er lavere end i almindeligt smør, fordi en del af fedtet er erstattet af vand og rapsolie.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 507 kcal og 56 g fedt, heraf 20 g mættet fedt. Saltindholdet er 0,91 g pr. 100 g. Det gør den velegnet til at smøre på brød, til at lægge på rugbrød eller til at bruge i bagværk, hvor man ønsker en blødere konsistens.

Den kommer i en 200 g-pakke, som passer til daglig brug i husholdningen. Opbevares på køl, og holdbarheden efter åbning er typisk kortere end for uåbnet pakke. Den bløde konsistens betyder, at den ikke behøver stå fremme før brug, og den kan derfor tages direkte fra køleskabet.

Hvad kiloprisen fortæller — Let vs. Original

24,95 kr. for 200 gram Let-varianten giver 124,75 kr. pr. kilo. Original-varianten, også 200 gram, koster 18,95 kr., svarende til 94,75 kr. pr. kilo — altså 30 kr. mindre pr. kilo end Let-udgaven.

Det er en pointe, der ofte overraskes over: den lette variant er her ikke den billigere, men den dyrere pr. kilo. Hvis prisen alene er afgørende, er Original det billigere valg; hvis det lavere fedtindhold er formålet, er merprisen på Let-varianten prisen for det.

Hvad gør en smørbar "let"

Ingredienslisten for Let-varianten er smør, vand, rapsolie, mælkesyrekultur og salt. Det er tilsætningen af vand, der reducerer fedtindholdet pr. 100 gram sammenlignet med ren smør eller Original-varianten — smagen kommer stadig fra smørret, men mængden af smør pr. portion er lavere.

Mælkesyrekulturen er den samme type, man finder i almindeligt smør, og bidrager til den syrlige smørsmag.

Brug og opbevaring

Smørbarens konsistens er lavet til at være smørbar direkte fra køleskabet, uden at skulle temperere den først, som mange gør med almindeligt smør i blok.

Opbevares på køl og bruges inden datoen på emballaget. Kan bruges til brød, i gryder til stegning eller opbagning, ligesom almindeligt smør.

Detaljer om varen

Mærke
Let
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5740900101951

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.16,32 kr.20,63 kr.24,95 kr.19. aug.4. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1924,95 kr.
2026-09-0424,95 kr.
2026-09-1924,95 kr.
2026-10-0324,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er forskellen på smørbar og almindeligt smør?

    Smørbar indeholder vand og rapsolie ud over smør, hvilket gør den blødere og lettere at smøre direkte fra køleskabet. Fedtindholdet er 56 g pr. 100 g.

  • Hvor mange kalorier er der i Kærgården Smørbar Let?

    Der er 507 kcal og 2084 kJ pr. 100 g. Fedtindholdet er 56 g, heraf 20 g mættet fedt, og saltindholdet er 0,91 g pr. 100 g.

  • Hvordan opbevares Kærgården Smørbar Let bedst?

    Den opbevares på køl. Den bløde konsistens betyder, at den kan bruges direkte fra køleskabet uden at stå fremme først.

  • Hvad koster Kærgården smørbar hos Rema 1000?

    Kærgården smørbar koster 24,95 kr. (124,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kærgården smørbar på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kærgården smørbar ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kærgården smørbar?

    Kærgården smørbar sælges i 200 g, svarende til 124,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kærgården smørbar?

    Kærgården smørbar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,13 kr.330 ml

64,03 kr./l

15,95 kr.300 ml

53,17 kr./l

14,95 kr.250 ml

59,80 kr./l

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

20,95 kr.200 g

104,75 kr./kg

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg