RadarSuper
Kålpølser 4 stk.

Annonce

Rema 1000 · Bacon & pølser · Slagter Lampe

Kålpølser 4 stk.

36,95 kr.115,47 kr./kg

Størrelse: 320 g

Arbejdstid: 7,9 min

Annonce

Kålpølser 4 stk. koster 36,95 kr. (115,47 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Til 100 g færdigvare er anvendt: Ingredienser: Svinekød 84g, oksekød 21g, salt, konserveringsmidler (E325, E250)), krydderier, antioxidant (E301), rom, krydderiekstrakter, svinetarm. Røget. Kød fra EU.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.234 kJ / 298 kcal
Fedt25 g
heraf mættede fedtsyrer10 g
Kulhydrat0,9 g
heraf sukkerarter0,9 g
Kostfibre—
Protein17 g
Salt3,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kålpølser er en klassisk dansk pølse, hvor det hakkede kød er blandet med kål og krydret, så den får en fyldig og let krydret smag. Her er der fire pølser i pakken, i alt 320 g, fra Slagter Lampe.

Pølserne er lavet af svinekød og oksekød, tilsat salt, krydderier og krydderiekstrakter samt lidt rom. De er røget og har en fast konsistens. Ifølge næringsindholdet giver 100 g 298 kcal, 25 g fedt, 17 g protein og 3,1 g salt.

Kålpølser passer godt i den danske hverdag: de kan koges, steges på panden eller varmes på grillen og serveres med kartofler, sennep og rugbrød – eller skæres i skiver og bruges i en varm ret. Opbevar pakken køligt, gerne i køleskabet, og overhold holdbarhedsdatoen. Efter åbning bør pølserne spises inden for et par dage, og de kan også fryses ned.

Kålpølser mod frankfurter — kiloprisen fra samme mærke

Begge pølsetyper fra Slagter Lampe sælges i en pakke på 320 gram:

  • Kålpølser 4 stk.: 36,95 kr. = 115,47 kr. pr. kilo
  • Frankfurter: 29,95 kr. = 93,59 kr. pr. kilo

Kålpølserne koster cirka 22 kr. mere pr. kilo, hvilket stemmer overens med et højere kød- og fedtindhold ifølge næringstabellen: 25 gram fedt og 17 gram protein pr. 100 gram mod frankfurterens 19 gram fedt og 13 gram protein.

Hvad står der i varedeklarationen

Til 100 gram færdigvare: 84 gram svinekød, 21 gram oksekød, salt, konserveringsmidlerne E325 og E250, krydderier, antioxidanten E301, rom og krydderiekstrakter, i svinetarm. Pølsen er røget, og kødets oprindelse er EU.

Sådan tilberedes kålpølser

Pølsen er allerede røget og skal derfor kun varmes igennem: brun den på panden i lidt fedtstof, til overfladen er sprød, eller kog den forsigtigt i letkogende vand. Server klassisk med stuvede kartofler, sennep eller rødkål til den lune middag.

Detaljer om varen

Mærke
Slagter Lampe
Størrelse
320 g
Stregkode (EAN)
5703603105503

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

36,95 kr.36,95 kr.36,96 kr.36,95 kr.20. aug.4. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2036,95 kr.
2026-09-0436,95 kr.
2026-09-2036,95 kr.
2026-10-0436,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er kålpølser lavet af?

    De indeholder svinekød og oksekød, salt, krydderier, krydderiekstrakter, antioxidant og konserveringsmidler samt lidt rom. De er røget og har svinetarm som skind.

  • Hvordan tilbereder jeg kålpølser?

    De kan koges, steges på panden eller varmes på grillen. Server dem for eksempel med kartofler, sennep og rugbrød, eller skær dem i skiver og brug dem i en varm ret.

  • Hvordan opbevarer jeg kålpølserne?

    Opbevar pakken køligt, gerne i køleskabet, og overhold holdbarhedsdatoen. Efter åbning bør pølserne spises inden for et par dage. De kan også fryses ned.

  • Hvad koster Kålpølser 4 stk. hos Rema 1000?

    Kålpølser 4 stk. koster 36,95 kr. (115,47 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kålpølser 4 stk. på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kålpølser 4 stk. ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kålpølser 4 stk.?

    Kålpølser 4 stk. sælges i 320 g, svarende til 115,47 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kålpølser 4 stk.?

    Kålpølser 4 stk. forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

15,95 kr.100 g

159,50 kr./kg

13,59 kr.150 g

90,60 kr./kg

19,05 kr.150 g

127,00 kr./kg

18,89 kr.200 g

94,45 kr./kg

16,95 kr.100 g

169,50 kr./kg

19,58 kr.150 g

130,53 kr./kg