RadarSuper
Jordbær milkshake

Annonce

Rema 1000 · Mælk & plantedrikke · Matilde

Jordbær milkshake

12,90 kr.64,50 kr./l

Størrelse: 200 ml

Arbejdstid: 2,8 min

Annonce

Jordbær milkshake koster 12,90 kr. (64,50 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

MÆLK 1,5% (87%), sukker, SKUMMETMÆLKSPULVER, stabilisatorer (carrageenan, gellangummi, guargummi), naturlig aroma.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi319 kJ / 76 kcal
Fedt1,4 g
heraf mættede fedtsyrer0,9 g
Kulhydrat12 g
heraf sukkerarter12 g
Kostfibre—
Protein3,6 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Jordbær Milkshake fra Matilde er en drikkeklar mælkedrik på 200 ml med jordbærsmag. Den består hovedsageligt af mælk med 1,5 % fedt (87 %), tilsat sukker, skummetmælkspulver, stabilisatorer (carrageenan, gellangummi, guargummi) og naturlig aroma.

Næringsindholdet pr. 100 ml viser 76 kcal, 1,4 g fedt (heraf 0,9 g mættet), 12 g kulhydrater, som alle er sukkerarter, 3,6 g protein og 0,17 g salt. Det giver en sød og cremet smagsoplevelse med et let proteinindhold fra mælken.

Den er velegnet som en kølig drik direkte fra køleskabet, for eksempel som et lille mellemmåltid eller en eftermiddagsforfriskning. Den kan også bruges som smagsgiver i en hjemmelavet milkshake eller hældes over isterninger for en ekstra kølig variant.

Opbevares køligt, gerne i køleskabet, og nydes afkølet. Den lille 200 ml-flaske passer til at tage med på farten eller til at have liggende klar i køleskabet til en hurtig tørstslukker.

Tre smage, samme pris

Jordbær, kakao og vanilje fra Matilde koster i denne opgørelse alle 12,90 kr. for 200 ml, svarende til 64,50 kr. pr. liter. Det er en arithmetisk sammenligning mellem produkter i samme serie, ikke et påstået tilbud — prisen er blot ens på tværs af smagsvarianterne.

Mælkebaseret, ikke isbaseret

87 % mælk med 1,5 % fedt er hovedingrediensen, og teksturen skabes af stabilisatorerne carrageenan, gellangummi og guargummi snarere end af flødeis. Det giver en lettere drik med 76 kcal pr. 100 gram og 112 mg calcium, et næringsstof, der ikke opgives på ret mange andre varer i denne kategori.

Format og brug

200 ml er engangsportionen — til madpakken eller som mellemmåltid. Drikken opbevares på køl og bør drikkes kort tid efter åbning, da den ikke indeholder konserveringsmidler ud over stabilisatorerne.

Detaljer om varen

Mærke
Matilde
Størrelse
200 ml
Stregkode (EAN)
5709310015180

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,90 kr.12,90 kr.12,91 kr.12,90 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1912,90 kr.
2026-09-0312,90 kr.
2026-09-1912,90 kr.
2026-10-0412,90 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget sukker er der i Matilde Jordbær Milkshake?

    Pr. 100 ml indeholder den 12 g kulhydrater, som alle er sukkerarter. Det svarer til 12 g sukker pr. 100 ml.

  • Hvor mange kalorier er der i en Matilde Jordbær Milkshake på 200 ml?

    Der er 76 kcal pr. 100 ml. En hel flaske på 200 ml indeholder derfor 152 kcal.

  • Hvordan opbevares Matilde Jordbær Milkshake bedst?

    Den bør opbevares køligt, gerne i køleskabet, og nydes afkølet.

  • Hvad koster Jordbær milkshake hos Rema 1000?

    Jordbær milkshake koster 12,90 kr. (64,50 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Jordbær milkshake på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Jordbær milkshake ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Jordbær milkshake?

    Jordbær milkshake sælges i 200 ml, svarende til 64,50 kr./l.

  • Hvor kan man købe Jordbær milkshake?

    Jordbær milkshake forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

18,79 kr.1 l

18,79 kr./l

11,95 kr.1 l

11,95 kr./l

3,33 kr.20 cl

16,65 kr./l

11,95 kr.1 l

11,95 kr./l

14,00 kr.50 cl

28,00 kr./l

11,95 kr.1 l

11,95 kr./l