RadarSuper
Jægerpølse

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Den Grønne Slagter

Jægerpølse

14,95 kr.149,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Arbejdstid: 3,1 min

Annonce

Jægerpølse koster 14,95 kr. (149,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Grisekød (56%), grøntsager (30%) (persillerod, pastinak, sød kartofler, fennikel), kartoffelstivelse, vand, salt, fermenteret dextrose, konserveringsmiddel (natriumnitrit), krydderier, hvidløgspulver, stabilisator (carrageenan), purløg, antioxidant (natriumascorbat).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi520 kJ / 124 kcal
Fedt5 g
heraf mættede fedtsyrer1,9 g
Kulhydrat8,2 g
heraf sukkerarter1,4 g
Kostfibre—
Protein11 g
Salt2,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Jægerpølse fra Den Grønne Slagter er en pølse på 100 g, hvor grisekød og grøntsager deler pladsen. Kødet udgør 56 procent, mens 30 procent er grøntsager i form af persillerod, pastinak, søde kartofler og fennikel. Derudover indeholder den kartoffelstivelse, vand, salt, fermenteret dextrose, krydderier, hvidløgspulver, purløg samt konserveringsmidlet natriumnitrit, stabilisatoren carrageenan og antioxidanten natriumascorbat.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 124 kcal og 520 kJ, 5 g fedt heraf 1,9 g mættet, 8,2 g kulhydrater heraf 1,4 g sukker, 11 g protein og 2,1 g salt. Det giver et måltid med godt proteinindhold og et markant saltindhold, hvilket er værd at tage med, når pølsen indgår i et større måltid.

Jægerpølse hører hjemme i den danske hverdagsmad og bruges typisk skåret i skiver på rugbrødsmadder, i den kolde madpakke eller let opvarmet i panden. Den kan også komme i en gryderet eller på brød med det samme. Opbevares køligt, og da pakken kun er 100 g, er den nem at have liggende til en enkelt portion eller til at dele. Hold øje med holdbarhedsdatoen på pakken.

Samme pris, forskellig kilopris: sandwichskiverne til sammenligning

Jægerpølsen koster 14,95 kr. for 100 gram, og kædens kylling-sandwichskiver koster også 14,95 kr. — men kun for 90 gram. Kiloprisen ender derfor på henholdsvis 149,50 kr. og 166,11 kr., en forskel på over 16 kr. pr. kilo, selvom begge pakker koster det samme ved kassen.

Det er præcis den slags forskel, der forsvinder, hvis man kun kigger på prisskiltet: to pålægsvarer i samme køledisk til samme pris, men den ene giver mere vare for pengene. Kiloprisen er det tal, der afslører forskellen.

30 % grøntsager — hvad det betyder for pølsen

Med 56 % svinekød og 30 % grøntsager (persillerod, pastinak, sød kartoffel, fennikel) er sammensætningen usædvanlig for en jægerpølse, hvor kødindholdet normalt ligger højere. Den lavere kødandel er sandsynligvis en del af forklaringen på, at pakken bærer Nøglehulsmærket: mindre fedt pr. 100 gram end en traditionel, ren kødpølse.

Smagsmæssigt giver rodfrugterne en mildere, let sødlig karakter sammenlignet med en klassisk kødpølse, mens carrageenan som stabilisator sikrer, at skiverne stadig holder formen og kan skæres pænt.

Saltindholdet og hvad det betyder i hverdagen

2,1 gram salt pr. 100 gram er i den højere ende for pålæg. Til sammenligning ligger flere magre kyllingepålæg under 1 gram pr. 100 gram — forskellen skyldes typisk konserveringsmidlet natriumnitrit og den generelle saltning, der er standard i forarbejdede kødprodukter for holdbarhed og smag.

Det er ikke et problem i sig selv at spise varen, men det er værd at have med i regnestykket, hvis resten af dagens måltider også er saltede — et par skiver jægerpølse på rugbrød bidrager mærkbart til dagens samlede saltindtag.

Detaljer om varen

Mærke
Den Grønne Slagter
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
5707196210354

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.11,65 kr.13,30 kr.14,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,95 kr.
2026-08-3114,95 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Jægerpølse fra Den Grønne Slagter?

    Den indeholder 56 procent grisekød og 30 procent grøntsager i form af persillerod, pastinak, søde kartofler og fennikel. Derudover kartoffelstivelse, vand, salt, fermenteret dextrose, krydderier, hvidløgspulver, purløg, natriumnitrit, carrageenan og natriumascorbat.

  • Hvordan bruges jægerpølse?

    Den bruges typisk skåret i skiver på rugbrød eller i madpakken, og kan også varmes let på panden eller indgå i en gryderet.

  • Hvor meget protein og salt er der i pølsen?

    Pr. 100 g indeholder den 11 g protein og 2,1 g salt.

  • Hvad koster Jægerpølse hos Rema 1000?

    Jægerpølse koster 14,95 kr. (149,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Jægerpølse på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Jægerpølse ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Jægerpølse?

    Jægerpølse sælges i 100 g, svarende til 149,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Jægerpølse?

    Jægerpølse forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg