RadarSuper
Hvidløgs spegepølse

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Gøl

Hvidløgs spegepølse

14,95 kr.119,60 kr./kg

Størrelse: 125 g

NOVA4
Arbejdstid: 3 min

Annonce

Hvidløgs spegepølse koster 14,95 kr. (119,60 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Grisekød, salt, druesukker, krydderier, hvidløg, antioxidanter (E 300, E 301), tørrede grøntsager (rødbede, gulerod, tomat, peberfrugt), hydrolyseret vegetabilsk protein (majs, raps), krydderiekstrakter, gærekstrakt, starterkultur, konserveringsmiddel (E 250). Til 100g færdigvare er anvendt 124g grisekød.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.627 kJ / 393 kcal
Fedt35 g
heraf mættede fedtsyrer13 g
Kulhydrat0,5 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein19 g
Salt5,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hvidløgs Spegepølse fra Gøl er en tørret, krydret pølse på 125 g, fremstillet af grisekød tilsat salt, druesukker, krydderier og hvidløg. Der er anvendt 124 g grisekød til 100 g færdigvare, hvilket vidner om en fast og koncentreret sammensætning. Smagen er præget af hvidløg og krydderier, og färven understøttes af tørrede grøntsager som rødbede, gulerod, tomat og peberfrugt.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 393 kcal, 35 g fedt (heraf 13 g mættet), 0,5 g kulhydrat, 19 g protein og 5,1 g salt. Det gør pølsen til et mættende mellemmåltid med højt proteinindhold og lavt kulhydatindhold.

Spegepølse hører hjemme på det danske smørrebrød, skåret i tynde skiver, og kan også bruges som snack eller i madpakken. Den kan spises som den er, eller indgå i kolde retter. Opbevares tørt og køligt, gerne i køleskab efter åbning, så den bevarer sin faste konsistens og smag. Den kompakte størrelse på 125 g gør den nem at have liggende.

Hvidløg eller peber — samme pris hos Gøl

Begge Gøl-spegepølser i 125-grams format koster 14,95 kr. og lander på præcis 119,60 kr. pr. kilo. Hvidløgsversionen er rundere og mildere i smagen, mens peberversionen har en skarpere, mere aromatisk overflade fra det knuste sorte peber. Fordi priserne er identiske, handler valget udelukkende om smagspræference.

Hvad 124 g grisekød pr. 100 g betyder

Tallet fortæller, hvor meget kød der reelt er brugt for at fremstille 100 gram af den færdige, spegede vare. Fordi spegning tørrer og koncentrerer kødet ved at fjerne vand under processen, kan der gå mere end 100 gram rå kødvægt til at lave 100 gram færdigvare — her 124 gram. Det er en almindelig og gennemsigtig måde at deklarere det reelle kødindhold på i spegede pølser.

Opbevaring og brug af hvidløgsspegepølse

En uåbnet pakke holder sig relativt længe på køl takket være spegningsprocessen. Efter åbning bør resten bruges inden for nogle få dage — skær altid med en ren kniv, og pak skiverne tæt for at undgå udtørring. Spegepølse fryser fint i portioner, gerne adskilt af bagepapir.

Detaljer om varen

Mærke
Gøl
Størrelse
125 g
Stregkode (EAN)
5707196194739

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.11,65 kr.13,30 kr.14,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,95 kr.
2026-09-0110,00 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Hvidløgs Spegepølse fra Gøl lavet af?

    Den er lavet af grisekød, salt, druesukker, krydderier, hvidløg, antioxidanter (E 300, E 301), tørrede grøntsager (rødbede, gulerod, tomat, peberfrugt), hydrolyseret vegetabilsk protein (majs, raps), krydderiekstrakter, gærekstrakt, starterkultur og konserveringsmiddel (E 250). Der er anvendt 124 g grisekød til 100 g færdigvare.

  • Hvordan opbevarer jeg Hvidløgs Spegepølse bedst?

    Den bør opbevares tørt og køligt, og efter åbning gerne i køleskab, så den bevarer sin faste konsistens og smag.

  • Hvad indeholder Hvidløgs Spegepølse pr. 100 g?

    Pr. 100 g indeholder den 393 kcal, 35 g fedt (heraf 13 g mættet), 0,5 g kulhydrat, 19 g protein og 5,1 g salt.

  • Hvad koster Hvidløgs spegepølse hos Rema 1000?

    Hvidløgs spegepølse koster 14,95 kr. (119,60 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hvidløgs spegepølse på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hvidløgs spegepølse ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hvidløgs spegepølse?

    Hvidløgs spegepølse sælges i 125 g, svarende til 119,60 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hvidløgs spegepølse?

    Hvidløgs spegepølse forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg