RadarSuper
Hvide bønner

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · I Tomat, Rema 1000

Hvide bønner

7,15 kr.17,02 kr./kg

Størrelse: 420 g

Nutri-ScoreBNOVA4
Arbejdstid: 1,5 min

Annonce

Hvide bønner koster 7,15 kr. (17,02 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

50 % udblødte og blancherede hvide bønner, 38 % vand, 5 % sukker, 4 % tomatpasta, modificeret majsstivelse, salt, nellike, løgaroma.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi395 kJ / 94 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat15 g
heraf sukkerarter5,5 g
Kostfibre4,5 g
Protein5 g
Salt1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hvide bønner i tomatsauce er en klassisk sammensætning, hvor de blancherede hvide bønner udgør halvdelen af indholdet og lægger grunden med deres milde, cremede smag. Tomatpastaen giver en let syrlig bund, mens sukker, salt, nellike og løgaroma runder smagen af og giver den let krydrede karakter, som kendes fra denne type retter.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 94 kcal, 15 g kulhydrater — heraf 5,5 g sukkerarter — 4,5 g fiber og 5 g protein samt 1 g salt. Det gør bønnerne til en mættende del af et måltid, og fibrene bidrager til den samlede kost.

Brug dem som tilbehør til kød, fjerkræ eller fisk, eller som selvstændig ret med brød til. De kan også indgå i gryderetter, salater eller som fyld i en wrap. Indholdet på 420 g svarer til et par portioner og er nemt at opbevare i køleskabet efter åbning — hæld gerne resten i en skål med låg, så holder de sig bedst et par dage.

NOVA-gruppe 4 og Nutri-Score B er angivet på varen.

Den laveste kilopris blandt kædens bælgfrugter i dette udtræk

420 gram til 7,15 kr. giver 17,02 kr. pr. kilo. Sammenlignet med kædens øvrige konserverede bælgfrugter i samme udtræk — kidneybønner i lage til 29,79 kr. pr. kilo og kidneybønner i chilisauce til 19,88 kr. pr. kilo — har de hvide bønner i tomat den laveste kilopris af de tre.

Forklaringen er formatet: 420 gram er den største dåse af de tre, og prisen pr. dåse, 7,15 kr., er samtidig identisk med den mindre lagedåse på 240 gram — mere indhold for samme pris giver en lavere kilopris.

Sukker i saucen — hvorfor produktet ikke er Nøglehulsmærket

Med 5 % tilsat sukker i ingredienslisten og 5,5 gram sukkerarter pr. 100 gram i næringsdeklarationen adskiller denne vare sig fra kædens rene kidneybønner i lage, der er mærket med Nøglehulsmærket. De hvide bønner i tomat bærer ikke mærket i dette udtræk — sandsynligvis fordi det tilsatte sukker trækker næringsprofilen uden for kriterierne.

Sukkeret er samtidig det, der giver retten dens klassiske, sødlige tomatsmag, som mange kender fra hvide bønner i dåse.

En ret i sig selv eller en base for mere

Hvide bønner i tomat kan spises direkte fra dåsen efter opvarmning, gerne med et stykke brød til, eller bruges som base i en mere sammensat gryderet med for eksempel pølser, bacon eller grøntsager.

Efter åbning bør resten opbevares i en lukket beholder i køleskabet og bruges inden for et par dage, som med al åbnet konserves.

Detaljer om varen

Mærke
I Tomat, Rema 1000
Størrelse
420 g
Stregkode (EAN)
5705830004314

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

7,15 kr.7,15 kr.7,16 kr.7,15 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-197,15 kr.
2026-09-027,15 kr.
2026-09-187,15 kr.
2026-10-027,15 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder hvide bønner i tomatsauce?

    50 % udblødte og blancherede hvide bønner, 38 % vand, 5 % sukker, 4 % tomatpasta, modificeret majsstivelse, salt, nellike og løgaroma.

  • Hvordan opbevarer jeg resten efter åbning?

    Hæld resten over i en skål med låg og opbevar den i køleskabet, så holder bønnerne sig bedst et par dage.

  • Hvad kan jeg bruge dem til?

    De kan bruges som tilbehør til kød, fjerkræ eller fisk, som selvstændig ret med brød til, eller indgå i gryderetter, salater og wraps.

  • Hvad koster Hvide bønner hos Rema 1000?

    Hvide bønner koster 7,15 kr. (17,02 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hvide bønner på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hvide bønner ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hvide bønner?

    Hvide bønner sælges i 420 g, svarende til 17,02 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hvide bønner?

    Hvide bønner forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg