Annonce
Rema 1000 · Pålæg & ost · Frilandsgris
Hamburgerryg i skiver
Størrelse: 80 g
Annonce
Hamburgerryg i skiver koster 16,95 kr. (211,88 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
88% kam af gris, 7% vand, salt, antioxidanter (E325, E301), glukosesirup, stabilisatorer (E451, E450), konsistensmiddel (E407a), dextrose, konserveringsmidler (E262, E250).
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 467 kJ / 111 kcal |
| Fedt | 3,9 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 1,7 g |
| Kulhydrat | 1 g |
| heraf sukkerarter | 1 g |
| Kostfibre | — |
| Protein | 18 g |
| Salt | 2,3 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Hamburgerryg i skiver af kam fra frilandsgris er et pålæg, hvor kødet er saltet og tilberedt, så det er klart til at lægge på brødet. Kamstykket udgør 88 % af indholdet, og der er tilsat lidt vand, salt, glukosesirup og dextrose samt antioxidanter, stabilisatorer, konsistensmiddel og konserveringsmidler for at holde skiverne faste og holdbare.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 111 kcal, 3,9 g fedt — heraf 1,7 g mættet — 1,0 g kulhydrat og 18 g protein. Saltindholdet er 2,3 g pr. 100 g, så det er værd at tage med i regnestykket, når pålægget lægges på madpakken.
Skiverne er klar til brug og passer direkte på rugbrød, franskbrød eller i en sandwich. De kan også foldes eller skæres i strimler og lægges på en salat eller i en wrap, hvor den faste konsistens gør dem nemme at håndtere.
Pakken indeholder 80 g, hvilket svarer til en lille portion pålæg — passende til et par måltider eller til madpakken. Opbevares køligt, og når pakken er åbnet, bør den lukkes tæt og spises inden for nogle dage, så skiverne ikke tørrer ud.
Kiloprisen: 211,88 kr. — dyrere end spegepølsen til samme stykpris
16,95 kr. for 80 gram giver 211,88 kr. pr. kilo. Mærkets spegepølse i samme sortiment koster også 16,95 kr., men i en pakke på 100 gram — det giver kun 169,50 kr. pr. kilo. Samme pris på hylden dækker altså over to forskellige kiloprisniveauer, fordi de 20 ekstra gram i spegepølsepakken sænker regnestykket med over 40 kr. pr. kilo. Det er den slags forskel, kilopris viser, og som stykprisen alene skjuler.
Hvad står der i varedeklarationen
Kam af gris (88 %) og vand (7 %) er de to største bestanddele, dertil salt, antioxidanterne E 325 og E 301, glukosesirup, stabilisatorerne E 451 og E 450, konsistensmidlet E 407a, dextrose samt konserveringsmidlerne E 262 og E 250 — sidstnævnte er natriumnitrit, stoffet der giver den lyserøde farve og den lange holdbarhed, man kender fra skåret, saltet pålæg. Pakken bærer Nøglehulsmærket, Fødevarestyrelsens mærke for de magre og fiberrige valg i en varegruppe.
Dyrevelfærd og oprindelse på pakken
Frilandsgris-mærket betyder, at grisene er fra frilandsproduktion, og pakken bærer to konkrete mærkninger derudover: Bedre dyrevelfærd 3, den højeste af Rema og Dyrenes Beskyttelses tre niveauer for dyrevelfærd, og anbefalet af Dyrenes Beskyttelse. Kødet er desuden mærket dansk oprindelse. Det er tre trykte mærkninger på pakken, ikke løse marketingord, og de kan tjekkes af enhver, der handler i Rema 1000.
Detaljer om varen
- Mærke
- Frilandsgris
- Størrelse
- 80 g
- Stregkode (EAN)
- 5705522023050
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-17 | 16,95 kr. |
| 2026-08-31 | 16,95 kr. |
| 2026-09-16 | 15,00 kr. |
| 2026-10-01 | 16,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er hamburgerryg i skiver lavet af?
Af 88 % kam af gris samt vand, salt, glukosesirup, dextrose, antioxidanter (E325, E301), stabilisatorer (E451, E450), konsistensmiddel (E407a) og konserveringsmidler (E262, E250).
Hvor meget protein og salt er der i hamburgerryg?
Pr. 100 g indeholder den 18 g protein og 2,3 g salt. Energiindholdet er 111 kcal.
Hvordan bruges hamburgerryg i skiver?
Skiverne lægges direkte på rugbrød, franskbrød eller i en sandwich, eller de skæres i strimler til salat og wraps. Pakken på 80 g opbevares køligt og bør efter åbning lukkes tæt og spises inden for få dage.
Hvad koster Hamburgerryg i skiver hos Rema 1000?
Hamburgerryg i skiver koster 16,95 kr. (211,88 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Hamburgerryg i skiver på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Hamburgerryg i skiver ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Hamburgerryg i skiver?
Hamburgerryg i skiver sælges i 80 g, svarende til 211,88 kr./kg.
Hvor kan man købe Hamburgerryg i skiver?
Hamburgerryg i skiver forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce