RadarSuper
Filet stykker

Annonce

Rema 1000 · Frost · Hälsans Kök

Filet stykker

29,95 kr.93,59 kr./kg

Størrelse: 320 g

Nutri-ScoreANOVA4
Arbejdstid: 6,4 min

Annonce

Filet stykker koster 29,95 kr. (93,59 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vatten/Vann/Vand, SOJA-/SOYAprotein 25,5%, ättika/eddik/eddike, solrojsolja/solsikkeolje, jästextrakt/gjær-/gærekstrakt, salt, aromer, förtjockningsmedel/fortykningsmiddel (fruktkärnmjöl/johannesbrødkjernemel), socker/sukker, vitamin B12. Kan innehålla/indeholde VETE/HVETE/HVEDE.

Allergener

soja

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi631 kJ / 151 kcal
Fedt4,7 g
heraf mættede fedtsyrer0,4 g
Kulhydrat1,2 g
heraf sukkerarter0,1 g
Kostfibre5,9 g
Protein23 g
Salt1,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Filet Stykker fra Hälsans Kök er plantebaserede filetstykker på 320 g, fremstillet på sojaprotein som hovedingrediens. Ud over sojaprotein indeholder de vand, eddike, solsikkeolie, gærekstrakt, salt, aromaer, johannesbrødkernemel som fortykningsmiddel, sukker og tilsat vitamin B12. De kan indeholde hvede, og soja er det deklarerede allergen.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 151 kcal, 4,7 g fedt hvoraf kun 0,4 g mættet, 1,2 g kulhydrat med 0,1 g sukker, 5,9 g fiber, 23 g protein og 1,4 g salt. Det høje protein- og fiberindhold og det lave indhold af mættet fedt gør dem til et mættende indslag i et måltid.

I det danske køkken kan filetstykkerne bruges som alternativ til kød i gryderetter, i wok med grøntsager, i pastaretter eller på rugbrødet. De kan steges på panden eller varmes i ovnen og vendes i en sauce, så de tager smag til.

Pakken på 320 g rummer flere portioner og passer til flere måltider. Opbevares køligt, og efter åbning bør resten lægges på køl og bruges inden for et par dage.

Samme pris som burgeren, lavere kilopris

Filet Stykker og Hälsans Köks veganske Burger koster begge 29,95 kr. pr. pose i dette udtræk. Fordi filetposen vejer 320 gram mod burgerens 300 gram, bliver kiloprisen lavere: 93,59 kr. pr. kilo mod 99,83 kr. pr. kilo for burgeren — 20 gram mere vare for samme kronebeløb.

Sojabaseret med tilsat B12

Hovedingrediensen efter vand er sojaprotein (25,5 %), og produktet er tilsat vitamin B12 — et vitamin, der naturligt findes i animalske fødevarer og derfor ofte tilsættes plantebaserede kødalternativer for at understøtte en fuldt vegansk kost. Posen kan indeholde spor af hvede, relevant ved glutenallergi.

Højt proteinindhold til en frostvare

Med 20 gram protein og kun 2,7 gram fedt pr. 100 gram ligger filetstykkerne proteinmæssigt tæt på magert kød eller hvid fisk, samtidig med at kostfiberindholdet på 5,2 gram er markant højere, end animalske produkter typisk byder på.

Detaljer om varen

Mærke
Hälsans Kök
Størrelse
320 g
Stregkode (EAN)
7340024185417

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,95 kr.29,95 kr.29,96 kr.29,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1929,95 kr.
2026-09-0229,95 kr.
2026-09-1829,95 kr.
2026-10-0229,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Hälsans Kök Filet Stykker lavet af?

    De er fremstillet på sojaprotein, som udgør 25,5 %, sammen med vand, eddike, solsikkeolie, gærekstrakt, salt, aromaer, johannesbrødkernemel, sukker og tilsat vitamin B12.

  • Hvor meget protein og fiber indeholder de?

    Pr. 100 g indeholder de 23 g protein og 5,9 g fiber, samt 151 kcal og 1,4 g salt.

  • Hvordan bruges filetstykkerne i madlavningen?

    De kan steges på panden eller varmes i ovnen og bruges i wok, gryderetter og pastaretter eller som pålæg på rugbrød.

  • Hvad koster Filet stykker hos Rema 1000?

    Filet stykker koster 29,95 kr. (93,59 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Filet stykker på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Filet stykker ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Filet stykker?

    Filet stykker sælges i 320 g, svarende til 93,59 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Filet stykker?

    Filet stykker forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.500 g

63,90 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

36,99 kr.500 g

73,98 kr./kg

17,95 kr.250 g

71,80 kr./kg