RadarSuper
Hk. skinkekød 4-7%

Annonce

Rema 1000 · Hakket kød & burgerbøffer · Frilandsgris

Hk. skinkekød 4-7%

34,95 kr.87,38 kr./kg

Størrelse: 400 g

Arbejdstid: 7,1 min

Annonce

Hk. skinkekød 4-7% koster 34,95 kr. (87,38 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Hakket skinkekød

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi605 kJ / 144 kcal
Fedt6,7 g
heraf mættede fedtsyrer2,3 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein21 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hakket skinkekød af frilandsgris er lavet udelukkende af hakket skinkekød og har et fedtindhold på 4-7 %. Den grove eller mellemgrove hakning gør kødet velegnet, hvor du vil have en tydelig kødfylde frem for en helt fin struktur.

På 100 g giver varen 144 kcal og 605 kJ, 6,7 g fedt — heraf 2,3 g mættet — samt 21 g protein og 0,1 g salt. Det er altså et magert hakket kød med et højt proteinindhold og en beskeden fedtmængde.

I det danske køkken er hakket skinkekød et oplagt valg til frikadeller, karbonader og boller i karry, hvor den magre fars giver et fastere bid. Det kan også bruges i en let kødsovs, i forårsruller eller formes til små bøffer, der steges hurtigt på panden. Fordi fedtindholdet er lavt, kan farsen virke fastere end almindelig hakket svinekød — en lille smule væske eller et æg i farsen gør den nemmere at forme.

Pakken indeholder 400 g. Opbevar den køligt, og overhold holdbarhedsdatoen på emballagen; skal kødet ikke bruges med det samme, kan det fryses ned og tøs op i køleskabet inden brug.

87,38 kr. pr. kilo — samme pris som mærkets medisterpølse

Frilandsgris' hakkede skinkekød og medisterpølse koster begge 34,95 kr. for 400 gram, altså 87,38 kr. pr. kilo — samme mærke, samme pris, men rå kødvare over for en tilberedt pølsefarsblanding.

Nøglehulsmærket og Bedre dyrevelfærd 3: hvad mærkerne betyder

Nøglehulsmærket kræver et lavt fedtindhold og et højt proteinindhold, som de 6,7 gram fedt og 21 gram protein pr. 100 gram lever op til. Bedre dyrevelfærd niveau 3 er det højeste af tre niveauer og stiller krav om blandt andet udendørs adgang gennem hele opvæksten.

Sådan undgår du tørt hakket skinkekød

Det lave fedtindhold på 4-7 % gør kødet mere følsomt over for at tørre ud ved lang eller kraftig stegning. Kort, kraftig stegning eller tilberedning i sauce og væske — som i gryderetter — holder kødet saftigt.

Detaljer om varen

Mærke
Frilandsgris
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5705451651065

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,00 kr.30,98 kr.32,97 kr.34,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1334,95 kr.
2026-09-0134,95 kr.
2026-09-1729,00 kr.
2026-10-0134,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget fedt er der i hakket skinkekød 4-7 %?

    Der er 6,7 g fedt pr. 100 g, hvoraf 2,3 g er mættet fedt. Det svarer til 144 kcal og 605 kJ pr. 100 g.

  • Hvor meget protein indeholder varen?

    Der er 21 g protein pr. 100 g, og saltindholdet er 0,1 g pr. 100 g.

  • Hvad kan man bruge hakket skinkekød til?

    Det er velegnet til frikadeller, karbonader, boller i karry og lette kødsovse. Den magre fars giver et fastere bid, og en smule væske eller et æg kan gøre den nemmere at forme.

  • Hvad koster Hk. skinkekød 4-7% hos Rema 1000?

    Hk. skinkekød 4-7% koster 34,95 kr. (87,38 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hk. skinkekød 4-7% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hk. skinkekød 4-7% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hk. skinkekød 4-7%?

    Hk. skinkekød 4-7% sælges i 400 g, svarende til 87,38 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hk. skinkekød 4-7%?

    Hk. skinkekød 4-7% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

37,95 kr.400 g

94,88 kr./kg

64,95 kr.350 g

185,57 kr./kg

49,00 kr.400 g

122,50 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

24,95 kr.500 g

49,90 kr./kg

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg