RadarSuper
Hk. oksekød 4-7%

Annonce

Rema 1000 · Hakket kød & burgerbøffer · Friland, Økologisk

Hk. oksekød 4-7%

64,95 kr.185,57 kr./kg

Størrelse: 350 g

Arbejdstid: 13,9 min

Annonce

Hk. oksekød 4-7% koster 64,95 kr. (185,57 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Økologisk hakket oksekød. fedtindhold under 7%

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi571 kJ / 136 kcal
Fedt5,5 g
heraf mættede fedtsyrer2 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein21 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Økologisk hakket oksekød med et fedtindhold på under 7 % — en mager udgave af det klassiske hakkedreng. Kødet er hakket rent oksekød uden tilsætningsstoffer, og den lave fedtprocent gør, at stegeskorpen bliver tør og fin, mens smagen forbliver fast og let syrlig af oksekød.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 136 kcal, 21 g protein og 5,5 g fedt, heraf 2 g mættet fedt. Saltindholdet er lavt med 0,17 g. Det gør varen velegnet, når måltidet skal have et solidt proteinindhold uden at være tungt.

Brug den til klassikere som kødsovs, frikadeller, boller i karry og lasagne, eller form den til bøffer på panden og tilbehør som kartofler og brun sovs. Den magre hakning kan med fordel få lidt olie eller smør på panden, da den ikke selv afgiver meget fedt.

Pakken indeholder 350 g, hvilket typisk dækker 2-3 portioner alt efter ret. Opbevares på køl ved højst 5 °C og bør tilberedes inden for et par dage efter køb. Kødet kan fryses ned, hvis det ikke skal bruges med det samme — optø det i køleskabet, ikke på køkkenbordet.

Kiloprisen sammenlignet med den fede variant

350 gram til 64,95 kr. giver 185,57 kr. pr. kilo for det magre, økologiske Friland-kød. Remas egen konventionelle variant med 15-18 % fedt kostede ved samme prisregistrering 94,88 kr. pr. kilo — en forskel på 90,69 kr. pr. kilo, næsten det dobbelte for den magre, økologiske udgave.

Forskellen dækker både over den lavere fedtprocent og den økologiske produktion, som typisk begge trækker prisen op sammenlignet med konventionelt, fedtere hakkekød.

Hvornår giver magert hakkekød mening

Med kun 4-7 % fedt egner kødet sig til retter, hvor man ønsker et magert resultat uden overskydende stegefedt — sovse, farsretter og gryderetter, hvor for meget fedt ellers skal hældes fra. Til gengæld kan magert kød blive tørt ved for kraftig stegning, fordi der er mindre fedt til at holde kødet saftigt undervejs, sammenlignet med den fedtere 15-18 %-variant.

Bedre dyrevelfærd 3 hjerter

Friland-kødet bærer det højeste niveau i det danske trestjernede dyrevelfærdssystem, samt Nøglehul, Økologi og Dansk. Den konventionelle variant fra samme Rema-sortiment bærer ingen af disse mærker ud over Dansk — hvilket ikke i sig selv siger noget om dyrevelfærden, men afspejler, at producenten ikke har søgt den frivillige certificering, Friland har.

Detaljer om varen

Mærke
Friland, Økologisk
Størrelse
350 g
Stregkode (EAN)
5701050275930

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

64,95 kr.64,95 kr.64,96 kr.64,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1364,95 kr.
2026-09-0164,95 kr.
2026-09-1764,95 kr.
2026-10-0164,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget fedt er der i det hakkede oksekød?

    Fedtindholdet ligger under 7 %, og næringsindholdet pr. 100 g viser 5,5 g fedt, heraf 2 g mættet fedt.

  • Hvor mange portioner rækker 350 g til?

    Pakken på 350 g dækker typisk 2-3 portioner, afhængigt af hvilken ret der laves.

  • Kan det hakkede kød fryses?

    Ja, kødet kan fryses ned, hvis det ikke skal bruges med det samme. Optø det i køleskabet frem for på køkkenbordet.

  • Hvad koster Hk. oksekød 4-7% hos Rema 1000?

    Hk. oksekød 4-7% koster 64,95 kr. (185,57 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hk. oksekød 4-7% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hk. oksekød 4-7% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hk. oksekød 4-7%?

    Hk. oksekød 4-7% sælges i 350 g, svarende til 185,57 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hk. oksekød 4-7%?

    Hk. oksekød 4-7% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

37,95 kr.400 g

94,88 kr./kg

49,00 kr.400 g

122,50 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

24,95 kr.500 g

49,90 kr./kg

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg