RadarSuper
Hk. grisekød 8-12%

Annonce

Rema 1000 · Hakket kød & burgerbøffer · Dansk Gris

Hk. grisekød 8-12%

24,95 kr.49,90 kr./kg

Størrelse: 500 g

Udvikling: +24,7 %Arbejdstid: 5 min

Annonce

Hk. grisekød 8-12% koster 24,95 kr. (49,90 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

100% Svinekød

Om denne vare

Hakket grisekød med et fedtindhold på 8-12 % er en alsidig råvare i det danske køkken. Den består udelukkende af svinekød og har en sammensætning, der gør den velegnet til mange forskellige retter, hvor der ønskes en saftig og mør konsistens.

I hjemmet kan denne type hakket kød bruges til klassikere som frikadeller, kødboller, forloren hare eller en simpel kødsovs. Det moderate fedtindhold gør den også anvendelig i lettere retter, hvor man ønsker mindre fedt uden at gå på kompromis med smagen. Den kan formes til bøffer, steges på panden eller koges i gryderetter.

Pakken indeholder 500 g, hvilket passer til måltider til 2-4 personer afhængigt af retten. Opbevares i køleskabet ved maks. 5 °C og bør tilberedes inden for et par dage efter åbning. Hakket kød kan også fryses ned, hvis det ikke skal bruges med det samme, men bør ikke genindfryses efter optøning.

Tilbud vs. normalpris: de to tal bag kampagnen

20,00 kr. er den aktuelle tilbudspris, mod en normalpris på 24,95 kr. — en forskel på 4,95 kr. pr. bakke, eller 9,90 kr. pr. kilo. Begge tal er registreret direkte i Remas system, og kampagnen er mærket Tilbud.

8-12 % fedt: hvad fedtprocenten betyder i praksis

8-12 % fedt placerer kødet i den magre ende af hakket svinekød, velegnet til de fleste hverdagsretter. Meget magert kød (under 5 %) bliver ofte tørt uden tilsat fedtstof, mens fedtere kød (over 15 %) svinder mere under stegning.

Dansk-mærket og avisvaren

Varen bærer labels for dansk oprindelse og for at have været en del af Remas trykte tilbudsavis i perioden — begge oplysninger er hentet direkte fra varens registrerede data, ikke fra en generel antagelse.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk Gris
Størrelse
500 g
Stregkode (EAN)
5701200157710

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.21,65 kr.23,30 kr.24,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1320,00 kr.
2026-09-0120,00 kr.
2026-09-1724,95 kr.
2026-10-0224,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad kan jeg bruge hakket grisekød med 8-12% fedt til?

    Det kan bruges til frikadeller, kødboller, forloren hare, kødsovs og andre retter, hvor der ønskes en saftig konsistens.

  • Hvordan opbevarer jeg det hakkede grisekød?

    Opbevar det i køleskabet ved maks. 5 °C og tilbered det inden for et par dage efter åbning. Det kan også fryses ned, men bør ikke genindfryses efter optøning.

  • Hvor meget hakket kød er der i pakken?

    Pakken indeholder 500 g hakket grisekød.

  • Hvad koster Hk. grisekød 8-12% hos Rema 1000?

    Hk. grisekød 8-12% koster 24,95 kr. (49,90 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hk. grisekød 8-12% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hk. grisekød 8-12% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hk. grisekød 8-12%?

    Hk. grisekød 8-12% sælges i 500 g, svarende til 49,90 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hk. grisekød 8-12%?

    Hk. grisekød 8-12% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

37,95 kr.400 g

94,88 kr./kg

64,95 kr.350 g

185,57 kr./kg

49,00 kr.400 g

122,50 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg