RadarSuper
Hk. oksekød 15-18%

Annonce

Rema 1000 · Hakket kød & burgerbøffer · Rema 1000

Hk. oksekød 15-18%

37,95 kr.94,88 kr./kg

Størrelse: 400 g

Arbejdstid: 8 min

Annonce

Hk. oksekød 15-18% koster 37,95 kr. (94,88 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Hakket oksekød 15-18 % fedt

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi946 kJ / 228 kcal
Fedt17 g
heraf mættede fedtsyrer6,9 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein19 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hakket oksekød med et fedtindhold på 15-18 % er en klassiker i det danske køkken, og denne bakke indeholder 400 g. Kødet er hakket oksekød, og fedtprocenten ligger i det mellemste leje, hvilket giver en saftig og smagfuld base til mange retter.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 228 kcal, 17 g fedt — heraf 6,9 g mættet fedt — samt 19 g protein og 0,17 g salt. Det gør kødet velegnet, når måltidet skal have bidrag af protein og fedt.

I det danske køkken bruges hakket oksekød typisk til frikadeller, boller i karry, kødsovs til pasta, lasagne, tarteletter og til burgerbøffer. Denne fedtprocent egner sig godt, når man vil have en smagfuld fars, der stadig holder formen.

Opbevar bakken i køleskabet ved højst 5 °C og overhold holdbarhedsdatoen på emballagen. Skal kødet ikke bruges inden for et par dage, kan det fryses ned — gerne delt op i passende portioner, så optøningen bliver nem. Steg kødet grundigt igennem, inden det spises.

Kiloprisen sammenlignet med den magre, økologiske variant

400 gram til 37,95 kr. giver 94,88 kr. pr. kilo for det fede hakkekød. Den økologiske, magre variant fra Friland (4-7 % fedt) kostede ved samme prisregistrering 185,57 kr. pr. kilo — næsten dobbelt så meget.

Forskellen på 90,69 kr. pr. kilo skyldes både den lavere fedtprocent og den økologiske produktionsform hos Friland-kødet. Det er to forskellige produkter til to forskellige formål, ikke to udgaver af samme vare.

Fedtprocent og anvendelse

Med 15-18 % fedt er dette hakkekød velegnet til tilberedningsformer, hvor noget af fedtet steges fra undervejs — hakkebøffer og burgerbøffer er de klassiske eksempler, hvor fedtet bidrager med både smag og saftighed.

Den magre variant med 4-7 % fedt egner sig bedre til retter, hvor et lavere fedtindhold er ønsket, som sovse, farsretter eller fyld, hvor for meget fedt ellers ville skulle hældes fra.

Dansk kød uden dyrevelfærdsmærkning

Kødet bærer labelet Dansk og stammer altså fra dansk oksekødsproduktion. Det bærer ingen dyrevelfærdsmærkning, i modsætning til Friland-varianten, der har opnået Bedre dyrevelfærd 3 hjerter — det højeste niveau i det danske trestjernede system.

Fraværet af mærkning betyder ikke automatisk dårligere dyrevelfærd, men afspejler, at producenten ikke har søgt den frivillige certificering, som Friland-kødet har.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5701050227885

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

35,00 kr.35,98 kr.36,97 kr.37,95 kr.13. aug.1. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1337,95 kr.
2026-09-0135,00 kr.
2026-09-1837,95 kr.
2026-10-0237,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget fedt er der i hakket oksekød 15-18 %?

    Fedtindholdet ligger på 15-18 %. Pr. 100 g indeholder kødet 17 g fedt, hvoraf 6,9 g er mættet fedt.

  • Hvad kan man bruge hakket oksekød 15-18 % til?

    Det bruges typisk til frikadeller, boller i karry, kødsovs, lasagne, tarteletter og burgerbøffer.

  • Hvordan opbevarer man hakket oksekød bedst?

    Opbevar bakken i køleskabet ved højst 5 °C og overhold holdbarhedsdatoen. Skal kødet ikke bruges inden for et par dage, kan det fryses ned, gerne delt op i portioner.

  • Hvad koster Hk. oksekød 15-18% hos Rema 1000?

    Hk. oksekød 15-18% koster 37,95 kr. (94,88 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hk. oksekød 15-18% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hk. oksekød 15-18% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hk. oksekød 15-18%?

    Hk. oksekød 15-18% sælges i 400 g, svarende til 94,88 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hk. oksekød 15-18%?

    Hk. oksekød 15-18% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

64,95 kr.350 g

185,57 kr./kg

49,00 kr.400 g

122,50 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

24,95 kr.500 g

49,90 kr./kg

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg