RadarSuper
Hakket kødkvæg 8-12%

Annonce

Rema 1000 · Hakket kød & burgerbøffer · Dansk

Hakket kødkvæg 8-12%

32,95 kr.131,80 kr./kg

Størrelse: 250 g

Arbejdstid: 7 min

Annonce

Hakket kødkvæg 8-12% koster 32,95 kr. (131,80 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Hakket oksekød fra dansk kødkvægFedtindhold under 12%Collagen-/kødproteinforholdet under 15 %

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi750 kJ / 180 kcal
Fedt11 g
heraf mættede fedtsyrer4,5 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein20 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hakket oksekød med et fedtindhold på under 12 procent, lavet udelukkende af dansk kødkvæg. Kødet er hakket, så det er klar til brug, og collagen-/kødproteinforholdet ligger under 15 procent, hvilket siger noget om, hvor stor en del af proteinet der kommer fra bindevæv frem for muskelkød.

Næringsindholdet pr. 100 g er 180 kcal, 11 g fedt — heraf 4,5 g mættet fedt — og 20 g protein. Saltindholdet er 0,17 g pr. 100 g, altså naturligt forekommende salt i kødet.

Det hakkede oksekød er en fast bestanddel af det danske køkken og bruges til alt fra frikadeller og boller i karry til kødsovs, lasagne, taco og burgerbøffer. Den forholdsvis moderate fedtprocent gør det velegnet til retter, hvor man gerne vil have smag af oksekød uden at det flyder i fedt.

Pakken indeholder 250 g, hvilket passer til en mindre portion eller til to personer i en ret med andre ingredienser. Opbevar kødet på køl og overhold holdbarhedsdatoen på pakken; skal det ikke bruges med det samme, kan det fryses ned. Hakket kød bør gennemsteges, inden det spises.

Hvad betyder "collagen-/kødproteinforhold under 15 %"

Det er et EU-reguleret kvalitetskrav til hakket kød. Kravet sætter en øvre grænse for, hvor stor en del af det samlede protein i kødet, der må komme fra kollagen — altså bindevæv og sener — i forhold til det rene muskelkødprotein. Et lavere forhold betyder typisk et magrere udskæringsvalg med mindre sene- og bindevævsmateriale hakket med.

Fedtniveauer i hakket oksekød: hvor ligger 8-12 %

Hakket oksekød sælges typisk i tre fedtniveauer i danske butikker: omkring 3-5 % (ekstra magert), 8-12 % (denne bakke, en alsidig mellemvej til gryderetter og lasagne) og 12-16 % eller derover (federe kød, der ofte foretrækkes til burgerbøffer, hvor et højere fedtindhold giver mere saftighed under stegning).

Kilopris: samme fedtprocent, forskellig pakkestørrelse

Denne bakke på 250 gram koster 131,80 kr. pr. kilo. Rema 1000 fører også hakket oksekød med samme fedtspecifikation (8-12 %) fra Danish Crown i en større 400 grams-bakke til 99,88 kr. pr. kilo. Forskellen illustrerer, at kiloprisen ofte hænger sammen med pakkestørrelsen snarere end med kødkvaliteten alene.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk
Størrelse
250 g
Stregkode (EAN)
5701050407607

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

32,95 kr.32,95 kr.32,96 kr.32,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1332,95 kr.
2026-09-0132,95 kr.
2026-09-1732,95 kr.
2026-10-0132,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget fedt er der i det hakkede oksekød?

    Fedtindholdet ligger under 12 procent. Ifølge næringsindholdet er der 11 g fedt pr. 100 g, heraf 4,5 g mættet fedt.

  • Hvor meget protein indeholder kødet?

    Der er 20 g protein pr. 100 g. Collagen-/kødproteinforholdet er under 15 procent.

  • Hvad kan man bruge hakket oksekød til?

    Det bruges typisk til frikadeller, kødsovs, lasagne, boller i karry, taco og burgerbøffer. Pakken på 250 g passer til en mindre portion.

  • Hvad koster Hakket kødkvæg 8-12% hos Rema 1000?

    Hakket kødkvæg 8-12% koster 32,95 kr. (131,80 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hakket kødkvæg 8-12% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hakket kødkvæg 8-12% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hakket kødkvæg 8-12%?

    Hakket kødkvæg 8-12% sælges i 250 g, svarende til 131,80 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hakket kødkvæg 8-12%?

    Hakket kødkvæg 8-12% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

37,95 kr.400 g

94,88 kr./kg

64,95 kr.350 g

185,57 kr./kg

49,00 kr.400 g

122,50 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

24,95 kr.500 g

49,90 kr./kg

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg