RadarSuper
Hk. oksekød 8-12%

Annonce

Rema 1000 · Hakket kød & burgerbøffer · Rema 1000

Hk. oksekød 8-12%

76,95 kr.96,19 kr./kg

Størrelse: 800 g

Arbejdstid: 16,4 min

Annonce

Hk. oksekød 8-12% koster 76,95 kr. (96,19 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Oksekød

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi682 kJ / 163 kcal
Fedt9,7 g
heraf mættede fedtsyrer2,7 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein19 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hakket oksekød med et fedtindhold på mellem 8 og 12 procent er en klassiker i det danske køkken, og denne bakke indeholder 800 g ren oksekød uden tilsætningsstoffer. Det moderate fedtindhold gør kødet alsidigt: det er magert nok til at kunne bruges i retter, hvor man ikke ønsker for meget fedt, men stadig saftigt nok til at give smag fra sig.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 163 kcal, 19 g protein og 9,7 g fedt, heraf 2,7 g mættet fedt. Saltindholdet er lavt med 0,17 g pr. 100 g, så smagen kommer primært fra kødet selv.

Brug det til frikadeller, kødsovs, lasagne, boller i karry eller som fyld i en burger. Den faste tekstur gør det nemt at forme, og det kan både steges på panden og koges i gryderetter.

Opbevar bakken i køleskabet ved højst 5 grader og brug den inden for et par dage efter køb. Kødet kan også fryses ned, hvis du ikke skal bruge hele portionen på én gang. 800 g er en god mængde til en stor familie eller til at lave en portion, der kan holde til flere måltider.

800 g mod 400 g — kiloprisen

800-gramsbakken koster 96,19 kr. pr. kilo (76,95 kr.), mens 400-gramsbakken af samme vare koster 99,88 kr. pr. kilo (39,95 kr.) — en forskel på 3,69 kr. pr. kilo til fordel for den store bakke.

Forskellen er beskeden, cirka 4 %, men følger det almindelige mønster: en større bakke fordeler emballage og håndtering på mere kød, hvilket typisk giver en lidt lavere kilopris.

Næringsindhold kan variere mellem bakker

Denne 800-gramsbakke oplyser 163 kcal og 9,7 gram fedt pr. 100 gram, mens den mindre bakke af tilsyneladende samme vare i sortimentet ikke har en oplyst næringstabel i det tilgængelige data. Når tabeller for samme varenavn afviger mellem partier, skyldes det typisk naturlig variation i fersk kød — forskellige dyr og udskæringer giver forskelligt fedtindhold, selv inden for samme fedtprocentangivelse på 8-12 %.

Det er en generel egenskab ved fersk, uforarbejdet kød, ikke en fejl i mærkningen.

Til hvilke retter passer 800 g

Med 8-12 % fedt egner kødet sig til de fleste hakkekødsretter: frikadeller, burgerbøffer, farsbrød, bolognese og gryderetter. Den store bakke passer særligt godt til madlavning i flere omgange eller til en større husstand, hvor 400 gram ville være for lidt til en hovedret.

Resten kan fryses i portioner, hvis 800 gram er mere, end der skal bruges på én gang.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
800 g
Stregkode (EAN)
1570583061785

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

76,95 kr.76,95 kr.76,96 kr.76,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1376,95 kr.
2026-09-0176,95 kr.
2026-09-1776,95 kr.
2026-10-0176,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget fedt er der i hakket oksekød 8-12%?

    Fedtindholdet ligger mellem 8 og 12 procent. Ifølge næringsindholdet indeholder 100 g 9,7 g fedt, heraf 2,7 g mættet fedt.

  • Hvad kan man bruge hakket oksekød 8-12% til?

    Det er velegnet til frikadeller, kødsovs, lasagne, boller i karry og burgerfyld. Den faste tekstur gør det nemt at forme, og det kan både steges og koges.

  • Hvordan opbevarer man hakket oksekød 8-12% bedst?

    Opbevar bakken i køleskabet ved højst 5 grader og brug den inden for et par dage efter køb. Kødet kan også fryses ned, hvis du ikke skal bruge hele portionen med det samme.

  • Hvad koster Hk. oksekød 8-12% hos Rema 1000?

    Hk. oksekød 8-12% koster 76,95 kr. (96,19 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hk. oksekød 8-12% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hk. oksekød 8-12% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hk. oksekød 8-12%?

    Hk. oksekød 8-12% sælges i 800 g, svarende til 96,19 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hk. oksekød 8-12%?

    Hk. oksekød 8-12% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

37,95 kr.400 g

94,88 kr./kg

64,95 kr.350 g

185,57 kr./kg

49,00 kr.400 g

122,50 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

24,95 kr.500 g

49,90 kr./kg

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg