RadarSuper
Hk. kyllingekød  4-7%Tilbud

Annonce

Rema 1000 · Hakket kød & burgerbøffer · Dansk

Hk. kyllingekød 4-7%

29,00 kr.72,50 kr./kg

Størrelse: 400 g

Udvikling: −3,2 %Arbejdstid: 6,3 min

Annonce

Hk. kyllingekød 4-7% koster 29,00 kr. (72,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Hakket kyllingekød.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi507 kJ / 121 kcal
Fedt4,5 g
heraf mættede fedtsyrer1,1 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein20 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hakket kyllingekød er kyllingekød, der er malet eller hakket, og denne variant har et fedtindhold på 4-7 procent. Indholdet er enkelt: hakket kyllingekød. Det gør varen nem at gå til, når man vil have kylling i en form, der hurtigt kan tilberedes.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 121 kcal og 507 kJ, 4,5 g fedt, hvoraf 1,1 g er mættet, 20 g protein og 0,23 g salt. Det er altså et proteinrigt produkt med et moderat fedtindhold.

I det danske køkken bruges hakket kyllingekød typisk til frikadeller, kødboller, boller i karry, til fyld i forårsruller eller til en hurtig kødsovs. Det kan også formes til små bøffer eller bruges i en taco-ret. Fordi kødet er hakket, skal det gennemsteges, inden det spises.

Pakken indeholder 400 g. Opbevar den køligt, og overhold den angivne holdbarhedsdato. Hakket kød bør ikke ligge for længe i køleskabet, og hvis du ikke bruger det hele med det samme, kan resten fryses ned. Tilberedningen er ligetil: varm panden op, og steg kødet, til det er gennemstegt.

Samme kilopris, halvt så meget fedt

Begge bakker hakket kyllingekød fra Rema 1000 koster 29,95 kr. for 400 gram, svarende til 74,88 kr. pr. kilo. Denne magre udgave har 4,5 gram fedt pr. 100 gram mod 8,8 gram i den anden — næsten halveret, uden merpris.

Valget er derfor rent kulinarisk: mere saftighed fra den federe udgave, eller en magrere base med denne.

Bedre dyrevelfærd 1 — hvad niveauet betyder

Bedre dyrevelfærd 1 er første og laveste trin i den frivillige danske mærkningsordning med op til tre hjerter. Produktionen opfylder mærkningsordningens grundkrav, men det er ikke det højeste niveau i ordningen.

Produktet bærer også Nøglehulsmærket og Dansk, to andre, separate mærkninger.

Sådan undgår du, at magert hakket kylling bliver tørt

Med kun 4,5 gram fedt pr. 100 gram er der mindre fedt til at holde saftigheden under stegning. Tilsæt gerne lidt olie i panden, eller kombiner kødet med fugtgivende ingredienser som løg, tomat eller sovs.

Gennemstegning er nødvendig af hensyn til fødevaresikkerheden, men behøver ikke gøre kødet tørt, hvis der tilføres fugt undervejs.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5705830619198

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,00 kr.29,32 kr.29,63 kr.29,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1329,95 kr.
2026-08-3129,95 kr.
2026-09-1629,00 kr.
2026-10-0129,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget fedt er der i hakket kyllingekød 4-7%?

    Ifølge næringsindholdet er der 4,5 g fedt pr. 100 g, hvoraf 1,1 g er mættet fedt.

  • Hvor meget protein indeholder hakket kyllingekød 4-7%?

    Der er 20 g protein pr. 100 g.

  • Hvordan opbevarer jeg hakket kyllingekød 4-7%?

    Det skal opbevares køligt og overholde holdbarhedsdatoen. Hvis du ikke bruger hele pakken med det samme, kan resten fryses ned.

  • Hvad koster Hk. kyllingekød 4-7% hos Rema 1000?

    Hk. kyllingekød 4-7% koster 29,00 kr. (72,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hk. kyllingekød 4-7% på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Hk. kyllingekød 4-7% markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Hk. kyllingekød 4-7%?

    Hk. kyllingekød 4-7% sælges i 400 g, svarende til 72,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hk. kyllingekød 4-7%?

    Hk. kyllingekød 4-7% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

37,95 kr.400 g

94,88 kr./kg

64,95 kr.350 g

185,57 kr./kg

49,00 kr.400 g

122,50 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

24,95 kr.500 g

49,90 kr./kg

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg