Annonce
Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000
Hakkede tomater
Størrelse: 400 g
Annonce
Hakkede tomater koster 6,37 kr. (15,93 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
60 % flåede og hakkede tomater, 40 % tomatjuice, surhedsregulerende middel (E 330),
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 109 kJ / 26 kcal |
| Fedt | 0,5 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 0 g |
| Kulhydrat | 4,1 g |
| heraf sukkerarter | 3,5 g |
| Kostfibre | 1,2 g |
| Protein | 1 g |
| Salt | 0 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Hakkede tomater er flåede tomater skåret i stykker og tilsat tomatjuice, så konsistensen bliver lidt løsere end ved hele, flåede tomater. Her består indholdet af 60 % flåede og hakkede tomater samt 40 % tomatjuice, og der er desuden tilsat citronsyre (E 330) som surhedsregulerende middel.
Næringsindholdet ligger på 26 kcal pr. 100 g, med 4,1 g kulhydrater, hvoraf 3,5 g er sukkerarter, 1,2 g fibre og 1,0 g protein. Saltindholdet er 0,02 g pr. 100 g. Varen er placeret i NOVA-gruppe 1 og har Nutri-Score A.
I det danske køkken er hakkede tomater en basisvare i gryderetter som bolognese, chili con carne og tomatsuppe, og de bruges også i lasagne og i mange ovnretter. Den hakkede form gør dem nemme at røre direkte i retten, hvor man ønsker tomatsmag uden store stykker.
Dåsen indeholder 400 g. Uåbnet opbevares den tørt og ved stuetemperatur. Når dåsen er åbnet, hører resten til i køleskabet og bør bruges inden for få dage; vil man gemme længere, kan indholdet fryses ned i en egnet beholder.
Hvad kiloprisen fortæller
6,37 kr. for 400 gram giver 15,93 kr. pr. kilo — en af de laveste kilopriser i dette udtræk. Til sammenligning koster Rema 1000's egne Kartofler i glas, 425 gram til 9,50 kr., 22,35 kr. pr. kilo, altså 6,42 kr. mere pr. kilo.
Begge varer er Rema 1000-egetmærke i samme konserveskategori, så forskellen er en direkte, aritmetisk sammenligning inden for kædens eget sortiment af hverdagsbasisvarer — ikke en påstand om markedet som helhed.
Hvorfor Nøglehullet — det står i tallene
Dåsen bærer Nøglehulsmærket, og tallene forklarer hvorfor: under 0,5 gram fedt, kun 0,02 gram salt og 3,5 gram sukkerarter pr. 100 gram — alle naturligt fra tomaterne, ikke tilsat sukker.
Varedeklarationen består af blot tre poster: flåede og hakkede tomater, tomatjuice og det surhedsregulerende middel E 330 (citronsyre). Ingen tilsat salt, sukker eller fedt gør produktet til et af de simplest sammensatte i hele konserveskategorien.
Brug i køkkenet
Hakkede tomater på dåse er grundstenen i pastasauce, gryderetter, suppe og chili con carne. Fordi de ikke er krydret eller sødet på forhånd, kan du selv styre smagen fuldt ud — salt, sukker, hvidløg og krydderurter efter behov.
Uåbnet holder dåsen typisk lang tid i skabet; åbnet bør resten hældes over i en anden beholder og opbevares på køl, hvor den holder få dage.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rema 1000
- Størrelse
- 400 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830017857
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-19 | 6,37 kr. |
| 2026-09-02 | 6,37 kr. |
| 2026-09-18 | 6,37 kr. |
| 2026-10-02 | 6,37 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er forskellen på hakkede tomater og flåede tomater?
Hakkede tomater er flåede tomater skåret i stykker og tilsat tomatjuice, så konsistensen er mere jævn og mindre stykket end hele, flåede tomater.
Hvordan opbevarer jeg resten af dåsen?
Uåbnet kan dåsen stå tørt ved stuetemperatur. Når den er åbnet, skal resten i køleskabet og bruges inden for få dage, eller fryses ned.
Hvor mange kalorier er der i hakkede tomater?
Der er 26 kcal pr. 100 g, svarende til 109 kJ.
Hvad koster Hakkede tomater hos Rema 1000?
Hakkede tomater koster 6,37 kr. (15,93 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Hakkede tomater på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Hakkede tomater ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Hakkede tomater?
Hakkede tomater sælges i 400 g, svarende til 15,93 kr./kg.
Hvor kan man købe Hakkede tomater?
Hakkede tomater forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce