Annonce
Størrelse: 300 g
Annonce
Gyros kebab koster 32,95 kr. (109,83 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
72 % grisekød, 17 % vand, 3 % kartoffelfibre, 3 % kartoffelstivelse, 2 % krydderier (paprika, løg, hvidløg, timian, oregano), salt, dextrose, naturlig paprikaaroma, naturlig løvstikkearoma, stabilisatorer (E 450, E 451), tomatpulver.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1.023 kJ / 246 kcal |
| Fedt | 19 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 7,5 g |
| Kulhydrat | 4,8 g |
| heraf sukkerarter | — |
| Kostfibre | — |
| Protein | 14 g |
| Salt | 2 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Gyros Kebab Frilandsgris er en krydret kødblanding på 300 g, fremstillet af 72 % grisekød tilsat vand, kartoffelfibre og kartoffelstivelse samt krydderier som paprika, løg, hvidløg, timian og oregano. Smagen rundes af med salt, dextrose, naturlig paprika- og løvstikkearoma samt tomatpulver, og stabilisatorerne E 450 og E 451 holder konsistensen sammen under tilberedning.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 246 kcal, 19 g fedt (heraf 7,5 g mættet), 4,8 g kulhydrat, 14 g protein og 2 g salt. Det gør kødblandingen til et mættende indslag, der typisk serveres i varm form.
I det danske køkken bruges gyros kebab som fyld i pitabrød eller wraps sammen med salat, tomat, løg og en kold dressing, eller som tilbehør til f.eks. ris, bulgur eller ovnbagte kartofler. Steg den på en varm pande eller i ovnen, til den er gennemvarmet og let gylden.
Opbevares køligt, typisk i køleskab, og følg emballagens holdbarhedsangivelse. Den færdigkrydrede blanding kan med fordel deles op i portioner og fryses, hvis hele pakken ikke bruges på én gang.
Tilbudsprisen holdt op mod normalprisen
På tilbud koster gyrosen 83,33 kr. pr. kilo (25 kr. for 300 gram), mod en normalpris på cirka 109,83 kr. pr. kilo (32,95 kr. for samme mængde) — en besparelse på 26,45 kr. pr. kilo, så længe kampagnen varer. Til sammenligning ligger Karbonader fra Rema 1000 i samme udtræk på 79,70 kr. pr. kilo, tæt på gyrosens tilbudspris.
Frilandsgris med højeste dyrevelfærdsmærkning
Pakken bærer mærket 'Bedre dyrevelfærd' med 3 hjerter — den højeste angivelse på Fødevarestyrelsens skala — samt anbefaling fra Dyrenes Beskyttelse. Kødet udgør 72 % af opskriften, suppleret med kartoffelfibre, kartoffelstivelse og en krydderiblanding af paprika, løg, hvidløg, timian og oregano.
Klassisk gyros-servering
Tilberedes på panden eller grillen med lidt olie, til kødet er gennemstegt med let sprøde kanter. Serveres traditionelt i pitabrød med salat, tzatziki og eventuelt friturekartofler — en kombination, der matcher andre varer i Rema 1000s køl- og frostsortiment.
Detaljer om varen
- Mærke
- Frilandsgris
- Størrelse
- 300 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830614520
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-19 | 25,00 kr. |
| 2026-09-03 | 25,00 kr. |
| 2026-09-19 | 32,95 kr. |
| 2026-10-02 | 32,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan tilbereder jeg Gyros Kebab Frilandsgris?
Steg den på en varm pande eller i ovnen, til den er gennemvarmet og let gylden. Den kan også deles op og varmes i portioner.
Hvad indeholder Gyros Kebab Frilandsgris?
Den indeholder 72 % grisekød, vand, kartoffelfibre, kartoffelstivelse, krydderier (paprika, løg, hvidløg, timian, oregano), salt, dextrose, naturlige aromaer, stabilisatorer (E 450, E 451) og tomatpulver.
Kan Gyros Kebab Frilandsgris fryses?
Ja, hvis hele pakken ikke bruges på én gang, kan den deles op i portioner og fryses. Følg i øvrigt emballagens holdbarhedsangivelse og opbevar den køligt.
Hvad koster Gyros kebab hos Rema 1000?
Gyros kebab koster 32,95 kr. (109,83 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Gyros kebab på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Gyros kebab ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Gyros kebab?
Gyros kebab sælges i 300 g, svarende til 109,83 kr./kg.
Hvor kan man købe Gyros kebab?
Gyros kebab forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce