RadarSuper
Gyoza grøntsager

Annonce

Rema 1000 · Frost · Inpiring Food

Gyoza grøntsager

24,99 kr.106,34 kr./kg

Størrelse: 235 g

Arbejdstid: 5,2 min

Annonce

Gyoza grøntsager koster 24,99 kr. (106,34 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Dampede dumplings med grønsagsfyld:Ingredienser: 26 % hvedemel, 24 % hvidkål, 15 % vand, 11 % gulerod, 4 % løg, 3 % porre, 3 % sojasauce (vand, sojabønner, salt, hvedekorn), 3 % stegte champignon (champignon, rapsolie), 3 % tapiokastivelse, sojaprotein, sojaolie, ingefærpuré(ingefær, eddike), hvidløgspuré (hvidløg, salt), sesamolie, rapsolie, loppefrøskaller, sesamfrø, salt, kartoffelstivelse, hvedefibre, eddike, jalapeños,glukosesirup, tomatkoncentrat, sukker, krydderier (peber, chili, paprika), paprikaekstrakt, rød peberfrugt, surhedsregulerende middel (E 330), melasse, naturlig aroma, hvedegluten, majsstivelse, ris, alkohol, rismalt.Kan indeholde spor af krebsdyr, fisk, mælk, selleri og sennep.Kabayakisauce:Ingredienser: 26 % sojasauce (sojabønner, vand ,hvedemel, salt), 19 % sukker, 16 % vand, 15 % glukosesirup, 10 % eddike, 5 % majsstivelse, 3 %melasse, 3 % surhedsregulerende middel (E 330), karamelliseret sukker, æblecidereddike, ris, salt, rismalt, gærekstrakt.Kan indeholde spor af mælk, selleri og sennep

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi704 kJ / 167 kcal
Fedt2,5 g
heraf mættede fedtsyrer0,4 g
Kulhydrat30 g
heraf sukkerarter5,5 g
Kostfibre2,3 g
Protein4,9 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Gyoza med grøntsager er dampede dumplings med et fyld af hvidkål, gulerod, løg og porre, samlet i en dej af hvedemel. Fyldet rummer også stegte champignon, sojaprotein, ingefær- og hvidløgspuré samt sesamolie, og smagen rundes af med sojasauce, eddike og et strejf af chili og paprika. Der følger en kabayakisauce med, lavet på sojasauce, sukker, eddike og melasse.

Ifølge næringsindholdet giver 100 g 167 kcal, 30 g kulhydrater, 4,9 g protein, 2,5 g fedt og 2,3 g fibre. Saltindholdet er 1,2 g pr. 100 g.

Gyoza hører hjemme i det japanske køkken og bruges typisk som forret, snack eller tilbehør til en større asiatisk inspireret ret. De kan dampes, steges på panden eller tilberedes i airfryer, og den medfølgende sauce bruges til at dyppe dem i.

Pakken indeholder 235 g. Opbevares frosset indtil tilberedning, og følg anvisningen på emballagen. Kan indeholde spor af krebsdyr, fisk, mælk, selleri og sennep.

Kilopris blandt frostrettens naboer

106,34 kr. pr. kilo for grøntsagsgyozaen ligger mellem kyllingeudgaven (130,84 kr. pr. kilo) og thaibox panang (82,71 kr. pr. kilo) i samme frostafdeling af netbutikken. De to gyoza-varianter koster samme stykpris, 24,99 kr., men i forskellige posestørrelser — 235 gram mod 191 gram — hvilket forklarer den forskellige kilopris.

Fyld og kabayakisauce

Fyldet er bygget op om hvidkål, gulerod, løg og porre i en dej af 26 % hvedemel, mens den medfølgende kabayakisauce er baseret på sojasauce, sukker og eddike. Retten kan indeholde spor af krebsdyr, fisk, mælk, selleri og sennep, selvom selve fyldet er vegetarisk.

Næringsværdi: lav på fedt, moderat på kulhydrat

Med 2,5 gram fedt og 167 kcal pr. 100 gram er retten forholdsvis let sammenlignet med mange andre frostretter. De 30 gram kulhydrat kommer primært fra hvedemelet i dumplingsdejen, mens sukkerindholdet på 5,5 gram til dels stammer fra den medfølgende sauce.

Detaljer om varen

Mærke
Inpiring Food
Størrelse
235 g
Stregkode (EAN)
5705830615046

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.21,66 kr.23,33 kr.24,99 kr.19. aug.4. sep.19. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1924,99 kr.
2026-09-0424,99 kr.
2026-09-1924,99 kr.
2026-10-0224,99 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg gyoza med grøntsager?

    De kan dampes, steges på panden eller tilberedes i airfryer. Følg anvisningen på emballagen, og servér den medfølgende kabayakisauce til at dyppe i.

  • Hvad indeholder fyldet i gyoza?

    Fyldet består blandt andet af hvidkål, gulerod, løg, porre, stegte champignon, sojaprotein, ingefær- og hvidløgspuré samt sesamolie, krydret med sojasauce, eddike og krydderier.

  • Hvor mange kalorier er der i gyoza med grøntsager?

    Der er 167 kcal pr. 100 g ifølge næringsindholdet. Pakken indeholder 235 g.

  • Hvad koster Gyoza grøntsager hos Rema 1000?

    Gyoza grøntsager koster 24,99 kr. (106,34 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Gyoza grøntsager på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Gyoza grøntsager ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Gyoza grøntsager?

    Gyoza grøntsager sælges i 235 g, svarende til 106,34 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Gyoza grøntsager?

    Gyoza grøntsager forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.500 g

63,90 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

36,99 kr.500 g

73,98 kr./kg

17,95 kr.250 g

71,80 kr./kg