RadarSuper
Gul pestoTilbud

Annonce

Rema 1000 · Olie, krydderier & saucer · Rema 1000

Gul pesto

12,00 kr.92,31 kr./kg

Størrelse: 130 g

Arbejdstid: 3,5 min

Annonce

Gul pesto koster 12,00 kr. (92,31 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

37 % solsikkeolie, 24 % vand, 22 % gul peberfrugt, 8 % tørret rød peberfrugt, 3 % revet ost (MÆLK, salt, osteløbe (animalsk), osteløbe (mikrobiel)), 2 % MANDLER, salt, ærtefibre, gulerodsfibre, antioxidant (E 300), krydderier (timian, hvidløg (SVOVLDIOXID, SULFITTER), røget paprika), surhedsregulerende middel (E 270 vegetabilsk), konserveringsmiddel (E 200).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.453 kJ / 353 kcal
Fedt35 g
heraf mættede fedtsyrer5,6 g
Kulhydrat4,8 g
heraf sukkerarter4 g
Kostfibre4,2 g
Protein2,5 g
Salt1,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En pesto på gul peberfrugt, hvor solsikkeolie og vand udgør grunden sammen med 22 % gul peberfrugt og 8 % tørret rød peberfrugt. Osten og mandlerne runder smagen af, og krydderierne timian, hvidløg og røget paprika giver et varmt, let røget præg. Ærte- og gulerodsfibre er med til at give konsistens.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 353 kcal og 35 g fedt, heraf 5,6 g mættet. Kulhydraterne er lave, 4,8 g, med 4,0 g sukkerarter, og der er 4,2 g fibre og 2,5 g protein. Saltindholdet er 1,7 g pr. 100 g.

Brug den som smagsgiver i det danske køkken: rørt i pasta, som lag i en sandwich eller wrap, ovenpå et stykke brød, eller som dressing i en salat. Den røgede paprika og peberfrugten gør den også anvendelig som dip eller som tilbehør til grillede grøntsager og kød.

Dåsen på 130 g rækker til et par portioner pasta eller flere mindre smagsportioner. Efter åbning opbevares den på køl, og overfladen holdes bedst dækket af et tyndt lag olie, så den ikke tørrer ud.

De tre pesto-varianter side om side

Gul, grøn og rød pesto koster alle 12,00 kr. på tilbud lige nu, svarende til 92,31 kr. pr. kilo for de 130 gram, alle tre fra Rema 1000s eget sortiment. Normalpriserne adskiller sig dog en smule: gul pesto koster normalt 16,95 kr. (130,38 kr. pr. kilo), mens grøn og rød begge koster 16,80 kr. normalt (129,23 kr. pr. kilo) — en forskel på 15 øre i normalprisen.

Det er en marginal forskel, men den gør gul pesto til den eneste af de tre, der ikke deler nøjagtig samme normalpris med de andre.

Den mindst kalorietunge af de tre

Med 353 kcal og 35 gram fedt pr. 100 gram er gul pesto klart den letteste af de tre varianter — grøn pesto ligger på 497 kcal og 50 gram fedt, rød på 525 kcal og 51 gram fedt. Forskellen skyldes primært, at gul pesto er bygget på peberfrugt og mindre ost og nødder end de to andre, som begge indeholder flere osteingredienser (Pecorino Romano, Grana Padano) og nødder (cashew, pinjekerner).

For forbrugere, der ønsker pesto-smag med lavere kalorieindhold, er gul altså det oplagte valg blandt de tre.

Peberfrugt og røget paprika fremfor basilikum

Hvor klassisk pesto bygger på basilikum, er den gule variant bygget op omkring gul og tørret rød peberfrugt, krydret med røget paprika. Det giver en mildere, let sødlig og røget smag, der adskiller sig tydeligt fra den skarpere, urteagtige grønne pesto.

Den milde smag gør gul pesto velegnet som marinade til kylling og grøntsager, ud over den klassiske brug til pasta og som dip.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
130 g
Stregkode (EAN)
5705830606846

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.13,65 kr.15,30 kr.16,95 kr.19. aug.3. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1912,00 kr.
2026-09-0316,95 kr.
2026-09-1816,95 kr.
2026-10-0212,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er en gul pesto lavet af?

    Den består af 37 % solsikkeolie, 24 % vand, 22 % gul peberfrugt, 8 % tørret rød peberfrugt, 3 % revet ost, 2 % mandler samt salt, ærtefibre, gulerodsfibre, antioxidant (E 300), krydderier (timian, hvidløg, røget paprika), surhedsregulerende middel (E 270) og konserveringsmiddel (E 200).

  • Hvordan bruges gul pesto?

    Den kan røres i pasta, bruges som lag i sandwich og wraps, smøres på brød eller anvendes som dressing og dip. Den røgede paprika og peberfrugten passer også til grillede grøntsager og kød.

  • Hvordan opbevares pestoen efter åbning?

    Efter åbning opbevares den på køl. Overfladen holder sig bedst, hvis den dækkes af et tyndt lag olie, så den ikke tørrer ud.

  • Hvad koster Gul pesto hos Rema 1000?

    Gul pesto koster 12,00 kr. (92,31 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Gul pesto på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Gul pesto markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Gul pesto?

    Gul pesto sælges i 130 g, svarende til 92,31 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Gul pesto?

    Gul pesto forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 ml

51,80 kr./l

13,15 kr.200 g

65,75 kr./kg

18,95 kr.250 g

75,80 kr./kg

12,00 kr.130 g

92,31 kr./kg

12,00 kr.130 g

92,31 kr./kg

18,95 kr.250 ml

75,80 kr./l