RadarSuper
Grov remoulade i pose

Annonce

Rema 1000 · Olie, krydderier & saucer · K-Salat

Grov remoulade i pose

18,95 kr.75,80 kr./kg

Størrelse: 250 g

Laveste registrerede: 18,01 kr.Højeste registrerede: 18,95 kr.Udvikling: +5,2 %Arbejdstid: 4 min

Annonce

Grov remoulade i pose koster 18,95 kr. (75,80 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Rapsolie, 26% hvidkål, vand, sukker, 7% gulerødder, 6% agurketern, 2% porrer, 2% past. ÆGGEBLOMMER, 2% løg, eddike, modificeret stivelse, SENNEPSMEL, estragoneddike (eddike, estragonekstrakt) krydderier.Tilsat: Antioxidant (E300), stabilisatorer (E412, E415), surhedsregulerende midler (E270, E296, E330), konserveringsmidler (E202, E211).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.339 kJ / 320 kcal
Fedt30 g
heraf mættede fedtsyrer2,4 g
Kulhydrat12 g
heraf sukkerarter10 g
Kostfibre—
Protein1,2 g
Salt0,6 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Grov remoulade fra K-Salat er en cremet tilbehørssauce med tydelig tekstur af grøntsager. Den indeholder 26% hvidkål, 7% gulerødder, 6% agurketern, 2% porrer og 2% løg, som alle er med til at give den grove konsistens. Derudover er der past. æggeblommer, sennepsmel og estragoneddike samt krydderier, hvilket giver en fyldig smag med let syrlighed. Rapsolie udgør en stor del af indholdet, og der er tilsat antioxidant, stabilisatorer, surhedsregulerende midler og konserveringsmidler for at bevare kvaliteten.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 320 kcal, 30 g fedt (heraf 2,4 g mættet), 12 g kulhydrater (heraf 10 g sukker), 1,2 g protein og 0,6 g salt. Den høje fedt- og sukkerprocent gør den energitæt, og den bør nydes i moderate mængder.

I det danske køkken bruges grov remoulade typisk som tilbehør til stegt fisk, fiskefileter, frikadeller eller som smagsgiver i sandwich og burgere. Den kan også bruges som dip eller i salater for at tilføje en cremet, let syrlig smag. Den grove konsistens gør den velegnet, når man ønsker bid i maden.

Opbevares køligt, gerne i køleskab efter åbning, og bør holdes væk fra direkte varme. Emballagen er en pose på 250 g, hvilket er en praktisk størrelse til mindre husholdninger eller til at prøve produktet. Efter åbning anbefales det at bruge inden for rimelig tid for at bevare friskheden.

Kiloprisen på den grove remoulade

18,01 kr. for 250 gram giver 72,04 kr. pr. kilo. Det er tallet, man skal bruge, hvis man vil sammenligne prisen med andre remoulade- og dressingvarer i køleafdelingen, uafhængigt af posestørrelse.

Posen sælges ikke i alle Rema 1000-butikker, ifølge netbutikkens egne oplysninger, så tilgængeligheden kan variere fra butik til butik.

Hvad gør remoulade grov

Den grove struktur kommer fra synlige stykker hvidkål (26 %), gulerødder (7 %), agurketern (6 %) og porrer (2 %) i saucen, i modsætning til finere remoulade-varianter, hvor grøntsagerne er mere findelte eller helt fraværende.

Basen er en olie- og æggeemulsion tilsat sennepsmel og estragoneddike, hvilket giver den skarpe, syrlige smag, der er karakteristisk for dansk remoulade — en smag, der adskiller sig tydeligt fra sødere eller mildere dressingtyper.

Fedtindhold og hvad det skyldes

30 gram fedt pr. 100 gram er højt, men typisk for remoulade som saucetype, fordi opskriften er bygget som en emulsion af olie og æggeblommer — samme princip som mayonnaise. De mættede fedtsyrer er til gengæld lave (2,4 gram), fordi basen er rapsolie fremfor smør eller animalsk fedt.

Det gør remoulade til en sauce, hvor mængden man bruger, har større betydning for den samlede fedtmængde i måltidet end selve saucetypen i sig selv.

Detaljer om varen

Mærke
K-Salat
Størrelse
250 g
Stregkode (EAN)
5704000529268

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

18,01 kr.18,32 kr.18,64 kr.18,95 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1918,01 kr.
2026-09-0318,95 kr.
2026-09-1918,95 kr.
2026-10-0318,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder K-Salat Grov Remoulade?

    Den indeholder rapsolie, 26% hvidkål, vand, sukker, 7% gulerødder, 6% agurketern, 2% porrer, 2% past. æggeblommer, 2% løg, eddike, modificeret stivelse, sennepsmel, estragoneddike og krydderier. Der er også tilsat antioxidant, stabilisatorer, surhedsregulerende midler og konserveringsmidler.

  • Hvordan bruges grov remoulade?

    Den bruges typisk som tilbehør til stegt fisk, fiskefileter, frikadeller eller i sandwich og burgere. Den kan også bruges som dip eller i salater.

  • Hvordan opbevares K-Salat Grov Remoulade?

    Opbevares køligt, gerne i køleskab efter åbning, og bør holdes væk fra direkte varme. Efter åbning anbefales det at bruge inden for rimelig tid.

  • Hvad koster Grov remoulade i pose hos Rema 1000?

    Grov remoulade i pose koster 18,95 kr. (75,80 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Grov remoulade i pose på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Grov remoulade i pose ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Grov remoulade i pose?

    Grov remoulade i pose sælges i 250 g, svarende til 75,80 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Grov remoulade i pose?

    Grov remoulade i pose forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 ml

51,80 kr./l

13,15 kr.200 g

65,75 kr./kg

12,00 kr.130 g

92,31 kr./kg

12,00 kr.130 g

92,31 kr./kg

12,00 kr.130 g

92,31 kr./kg

18,95 kr.250 ml

75,80 kr./l