RadarSuper
Grøn pikant

Annonce

Rema 1000 · Smøreost & specialost · Buko

Grøn pikant

14,95 kr.74,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Nutri-ScoreDNOVA3
Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Grøn pikant koster 14,95 kr. (74,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Pasteuriseret FLØDE og SKUMMETMÆLK, salt, løg, purløg, dild, persille, hvid peber, gurkemeje, mælkesyrekultur.

Allergener

leche

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi993 kJ / 241 kcal
Fedt23 g
heraf mættede fedtsyrer15 g
Kulhydrat3,3 g
heraf sukkerarter3,1 g
Kostfibre—
Protein4,6 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En flødeost med grønne urter og løg, rørt af pasteuriseret fløde og skummetmælk med mælkesyrekultur. Urteblandingen består af løg, purløg, dild og persille, krydret med hvid peber og en anelse gurkemeje, der giver den let gullige tone. Saltet bidrager både med smag og holdbarhed.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 241 kcal og 23 g fedt, heraf 15 g mættet fedt, mens protein udgør 4,6 g og salt 1,2 g. Sukkerindholdet er lavt med 3,1 g. Ostens cremede konsistens gør den nem at smøre direkte fra køleskabet.

Den grønne smøreost hører til blandt de klassiske pålæg i det danske køkken. Den lægges på rugbrød eller franskbrød, ofte sammen med tomatskiver eller et stykke røget fisk, og kan også bruges som smagsgiver i en tærte eller rørt ind i en dressing. Dild og purløg trækker i retning af fisk og skaldyr, mens løgen gør den fin til et stykke groft brød.

Emballagen rummer 200 g. Opbevares køligt, typisk ved 2-5 °C, og holdes tæt tillukket efter åbning, så urterne bevarer aromaen. Ostens holdbarhed er kortest efter brud på forseglingen, så den bør spises inden for nogle dage.

Grøn pikant mod almindelig pikant — samme pris

14,95 kr. for 200 gram giver 74,75 kr. pr. kilo. Bukos almindelige Pikant-smøreost i samme bøttestørrelse koster nøjagtig det samme, 74,75 kr. pr. kilo — valget mellem de to koster altså intet ekstra, uanset hvilken smag man foretrækker.

Den grønne udgave er bygget op om purløg, dild, persille og gurkemeje, mens den almindelige Pikant-variant i stedet bruger peberfrugt og hvidløgsaroma — to forskellige krydderiretninger til samme kiloopris.

Hvad gør den 'grøn'

Farven og navnet kommer fra kombinationen af purløg, dild og persille, tre grønne krydderurter, der giver både farve og en frisk, urteagtig smag. Gurkemeje bidrager med en mild, jordagtig varme og en let gullig-grøn nuance.

Basen er pasteuriseret fløde og skummetmælk syrnet med mælkesyrekultur — samme princip som andre cremede smøreoste, men uden lagringstid, hvilket giver den bløde, letudsmørbare konsistens fra første dag.

Fedtindhold og brug som pålæg

Med 23 gram fedt pr. 100 gram, heraf 15 gram mættede fedtsyrer, hører smøreosten til blandt de federe pålægsvarer. Det er typisk for cremede smøreoste generelt, sammenlignet med faste osteskiver.

Den bruges klassisk på rugbrød, ofte kombineret med rejer, radiser eller agurk, eller som en hurtig dip til grøntsagsstave ved en frokosttallerken.

Detaljer om varen

Mærke
Buko
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5760466119405

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,95 kr.14,95 kr.14,96 kr.14,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,95 kr.
2026-09-0114,95 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Buko Grøn Pikant Smøreost?

    Pasteuriseret fløde og skummetmælk, salt, løg, purløg, dild, persille, hvid peber, gurkemeje og mælkesyrekultur. Den indeholder mælk.

  • Hvordan bruges grøn smøreost?

    Den smøres på rugbrød eller franskbrød, gerne med tomatskiver eller røget fisk, og kan også bruges i tærter og dressinger.

  • Hvordan opbevares smøreosten?

    Køligt ved 2-5 °C og tæt tillukket efter åbning, så urternes aroma bevares. Spises inden for nogle dage efter åbning.

  • Hvad koster Grøn pikant hos Rema 1000?

    Grøn pikant koster 14,95 kr. (74,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Grøn pikant på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Grøn pikant ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Grøn pikant?

    Grøn pikant sælges i 200 g, svarende til 74,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Grøn pikant?

    Grøn pikant forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,97 kr.150 g

133,13 kr./kg

22,95 kr.250 g

91,80 kr./kg

16,95 kr.450 g

37,67 kr./kg

8,95 kr.200 g

44,75 kr./kg

10,95 kr.200 g

54,75 kr./kg

15,95 kr.250 g

63,80 kr./kg