RadarSuper
Grøn pesto

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000 Økologiske

Grøn pesto

10,61 kr.117,89 kr./kg

Størrelse: 90 g

Arbejdstid: 2,3 min

Annonce

Grøn pesto koster 10,61 kr. (117,89 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

43 % økologisk solsikkeolie, 40 % økologisk basilikum, 8 % økologiske cashewnødder, 6 % økologisk ost (økologisk mælk, salt, osteløbe (mikrobiel)), økologiske kartoffelflager, salt, økologisk antioxidant (E 392), surhedsregulerende middel (E 330), økologisk hvidløg. Kan indeholde spor af jordnødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.880,1 kJ / 456 kcal
Fedt46 g
heraf mættede fedtsyrer6,5 g
Kulhydrat4,8 g
heraf sukkerarter0,7 g
Kostfibre2,5 g
Protein4,5 g
Salt1,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Grøn pesto fra Rema 1000 Økologiske er en basilikumbaseret pesto, hvor solsikkeolie og basilikum udgør størstedelen af indholdet. Ud over basilikum indeholder den cashewnødder, ost, kartoffelflager, hvidløg, salt og antioxidanten E 392 samt surhedsregulerende middel E 330. Alle de angivne ingredienser er økologiske, og produktet kan indeholde spor af jordnødder.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 456 kcal og 46 g fedt, heraf 6,5 g mættet fedt. Der er 4,8 g kulhydrater, 0,7 g sukkerarter, 2,5 g fibre og 4,5 g protein, mens saltindholdet er 1,6725 g pr. 100 g. Pesto er en klassiker i det danske køkken, hvor den typisk røres i varm pasta, smøres på brød eller bruges som smagsgiver i dressinger og marinader.

Pakken indeholder 90 g. Opbevar den køligt og tørt, og efter åbning i køleskabet, så olien og basilikumen holder smagen bedst muligt.

Hvad 117,89 kr. pr. kilo dækker

Glasset på 90 gram indeholder 40 % basilikum og 43 % solsikkeolie som de to største ingredienser, plus 8 % cashewnødder og 6 % ost. Kiloprisen på 117,89 kr. afspejler en fuldt økologisk pesto med en solid urteandel, ikke en fortyndet version.

Den lille pakningsstørrelse er typisk for pesto, som bruges i små mængder pr. portion, og bidrager til den relativt høje kilopris sammenlignet med fødevarer i større formater.

Cashewnødder og solsikkeolie i stedet for pinjekerner og olivenolie

Den klassiske italienske pesto bruger pinjekerner og olivenolie, mens denne opskrift bruger cashewnødder og solsikkeolie — typisk billigere råvarer, der ofte ses i budgetvenlige pestoer.

Med 40 % basilikum er urteandelen dog solid, og smagen bæres primært af basilikum og hvidløg snarere end af nøddetypen eller olien alene.

Sådan holder pestoen sig længst efter åbning

Opbevar glasset koldt, og brug altid en ren ske for at undgå at introducere bakterier. Et tyndt lag olie ovenpå pestoen kan hjælpe med at forsegle overfladen mod luft.

Rosmarinekstraktet (E 392) i opskriften er en naturlig antioxidant, der bremser harskning af olien, men erstatter ikke god hygiejne og korrekt opbevaring efter åbning.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Økologiske
Størrelse
90 g
Stregkode (EAN)
5705830010858

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,61 kr.10,61 kr.10,62 kr.10,61 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,61 kr.
2026-09-0110,61 kr.
2026-09-1710,61 kr.
2026-10-0110,61 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Rema 1000 Økologisk Grøn Pesto?

    Den indeholder 43 % økologisk solsikkeolie, 40 % økologisk basilikum, 8 % økologiske cashewnødder, 6 % økologisk ost, økologiske kartoffelflager, salt, antioxidant (E 392), surhedsregulerende middel (E 330) og økologisk hvidløg. Kan indeholde spor af jordnødder.

  • Hvordan bruges grøn pesto i madlavningen?

    Den kan røres i varm pasta, smøres på brød eller bruges som smagsgiver i dressinger og marinader.

  • Hvordan opbevares pestoen, og hvor meget indeholder pakken?

    Pakken indeholder 90 g. Opbevar den køligt og tørt, og efter åbning i køleskabet.

  • Hvad koster Grøn pesto hos Rema 1000?

    Grøn pesto koster 10,61 kr. (117,89 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Grøn pesto på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Grøn pesto ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Grøn pesto?

    Grøn pesto sælges i 90 g, svarende til 117,89 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Grøn pesto?

    Grøn pesto forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg