RadarSuper
Grana padano

Annonce

Rema 1000 · Skæreost · Ambrosi

Grana padano

37,95 kr.189,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Nutri-ScoreDNOVA3
Arbejdstid: 8,1 min

Annonce

Grana padano koster 37,95 kr. (189,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

MÆLK, salt, osteløbe, konserveringsmiddel: lysozym fra ÆG

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.412 kJ / 398 kcal
Fedt23 g
heraf mættede fedtsyrer18 g
Kulhydrat0 g
heraf sukkerarter0 g
Kostfibre—
Protein33 g
Salt1,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Grana Padano er en italiensk hård ost med en fast, let grynet konsistens og en fyldig, let salt smag. Denne udgave fra Ambrosi kommer som en 200 g blok og er lavet af mælk, salt, osteløbe og konserveringsmidlet lysozym fra æg.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 398 kcal, 23 g fedt (heraf 18 g mættet), 0 g kulhydrater og 33 g protein. Saltindholdet er 1,5 g pr. 100 g. Ostens høje protein- og fedtindhold gør den mættende, og den bidrager med en kraftig umami-smag.

I det danske køkken bruges Grana Padano typisk revet over pasta, risotto, supper og salater, eller i tynde flager på brød og som snack. Den kan også indgå i osteanretninger. Den faste struktur gør den velegnet til at rive fint eller groft efter behov.

Opbevar osten køligt, gerne i køleskabet, og pak den ind i bagepapir eller plastfolie, så den ikke tørrer ud. En 200 g blok er en praktisk størrelse til husholdningen og kan holde sig i flere uger, hvis den opbevares korrekt.

Kiloprisen mod Port Salut

Grana padano koster 189,75 kr. pr. kilo (37,95 kr. for 200 gram), mens Port Salut fra samme sortiment koster 220,20 kr. pr. kilo (33,03 kr. for 150 gram) — en forskel på cirka 30 kr. pr. kilo. De to oste hører til vidt forskellige kategorier: grana padano er en tørlagret, hård italiensk ost, mens Port Salut er en fransk, blødere specialost, så forskellen handler mere om ostetype end om kvalitetsniveau.

Det er en direkte prissammenligning mellem to varer i samme afdeling, ikke en anbefaling af den ene frem for den anden.

Hvorfor er der æg i en hårdost

Konserveringsmidlet lysozym, der er udvundet af hønseæg, tilsættes traditionelt til hårde, langtidslagrede italienske oste som grana padano og parmesan for at hæmme uønsket bakteriel gæring under den lange modningstid.

Det betyder, at osten skal mærkes med æg som allergen, selvom den ikke smager eller ligner en ægholdig fødevare — en detalje, mange ikke forventer i en ren mælkeost.

Grana padano og laktoseintolerance

Under den lange lagringsproces nedbrydes mælkesyren i osten stort set fuldstændigt, hvilket generelt gør hårde, lagrede oste som denne mere tolerable for personer med laktoseintolerance end friske ostetyper.

Det er en generel egenskab ved kategorien, ikke en specifik oplysning på netop denne vare — er laktoseindhold afgørende, bør man søge en eksplicit laktoseoplysning eller kontakte producenten.

Detaljer om varen

Mærke
Ambrosi
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
8002503211138

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

37,95 kr.37,95 kr.37,96 kr.37,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1337,95 kr.
2026-09-0137,95 kr.
2026-09-1737,95 kr.
2026-10-0137,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Grana Padano lavet af?

    Den er lavet af mælk, salt, osteløbe og konserveringsmidlet lysozym fra æg.

  • Hvordan bruges Grana Padano i madlavningen?

    Den bruges typisk revet over pasta, risotto, supper og salater, eller i flager på brød. Den kan også spises som snack.

  • Hvordan opbevarer jeg Grana Padano bedst?

    Opbevar osten køligt, gerne i køleskabet, og pak den ind i bagepapir eller plastfolie for at undgå, at den tørrer ud.

  • Hvad koster Grana padano hos Rema 1000?

    Grana padano koster 37,95 kr. (189,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Grana padano på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Grana padano ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Grana padano?

    Grana padano sælges i 200 g, svarende til 189,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Grana padano?

    Grana padano forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

64,95 kr.467 g

139,08 kr./kg

47,95 kr.220 g

217,95 kr./kg

84,44 kr.0,65 kg

129,90 kr./kg

59,95 kr.0,5 kg

119,90 kr./kg

57,26 kr.604 g

94,80 kr./kg

57,95 kr.651 g

89,02 kr./kg