RadarSuper
Gouda aged 48+

Annonce

Rema 1000 · Smøreost & specialost · Castello

Gouda aged 48+

36,95 kr.184,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Nutri-ScoreDNOVA3
Arbejdstid: 7,5 min

Annonce

Gouda aged 48+ koster 36,95 kr. (184,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Pasteuriseret MÆLK, salt, osteløbe (mikrobiel), MÆLKESYREKULTUR

Allergener

leche

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.591 kJ / 383 kcal
Fedt31 g
heraf mættede fedtsyrer20 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein26 g
Salt1,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Castello Gouda Aged 48+ er en lagret goudaost på 200 g fremstillet af pasteuriseret mælk, salt, mikrobiel osteløbe og mælkesyrekultur. Den hører til de fastere, lagrede goudaer, hvor modningen giver en dybere og mere fyldig smag end i den unge udgave.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 383 kcal, 31 g fedt — heraf 20 g mættet fedt — 26 g protein og 1,7 g salt. Det gør osten til et proteinrigt indslag på osteanretningen og i det varme måltid.

I det danske køkken bruges en lagret gouda typisk i skiver på rugbrødet eller i en ostemad, revet over gratiner, tærter og pasta, eller skåret i tern til en varm ret, hvor den smelter jævnt. Den kan også stå fremme på ostebordet sammen med fx en blå ost og en frisk ost.

Opbevar osten køligt, gerne i køleskabet og pakket ind, så den ikke tørrer ud eller tager smag fra andre varer. Tag den ud i god tid inden servering, så smagen kommer frem. Pakken på 200 g passer til et par osteanretninger eller til madlavning over nogle dage.

Hvad "48+" betyder på en ost

Tallet angiver fedtindholdet i tørstof, ikke lagringstiden i måneder. Det er en standardiseret klassificering i osteindustrien, der gør det muligt at sammenligne fedtgruppen på tværs af osttyper uafhængigt af, hvor meget vand den enkelte ost indeholder. "Aged" i navnet refererer derimod til, at osten har fået en forlænget modning.

Samme kilopris som Havarti Aged

Både Gouda Aged 48+ og Havarti Aged fra Castello koster 36,95 kr. for 200 gram, altså 184,75 kr. pr. kilo, i samme netbutik samme dag. De to specialoste er dermed identisk prissat, og forskellen mellem dem ligger udelukkende i smag og konsistens — gouda med sin nøddeagtige, karamelagtige lagringssmag over for havartis mildere, mere elastiske struktur.

Servering og opbevaring af lagret ost

Lagret gouda smager bedst ved stuetemperatur — tag den ud af køleskabet en halv times tid før servering. Opbevar den i osteomslag eller løs film, der lader osten ånde, frem for stram plastfilm, som kan give en uønsket smag ved længere opbevaring. Skær skimmel væk med rigelig margin på en hel blok; snittede skiver med skimmel bør kasseres helt.

Detaljer om varen

Mærke
Castello
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5711953104732

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,00 kr.28,98 kr.32,97 kr.36,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1336,95 kr.
2026-09-0125,00 kr.
2026-09-1736,95 kr.
2026-10-0136,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er forskellen på Castello Gouda Aged 48+ og en ung gouda?

    Betegnelsen Aged 48+ henviser til, at osten er lagret, hvilket giver en fastere konsistens og en mere fyldig smag end en ung gouda. Den indeholder 31 g fedt og 26 g protein pr. 100 g.

  • Hvordan opbevarer jeg bedst en lagret gouda?

    Opbevar osten køligt i køleskabet og pakket ind, så den ikke tørrer ud eller optager smag fra andre varer. Tag den gerne ud lidt før servering, så smagen kommer bedre frem.

  • Kan man bruge Castello Gouda Aged 48+ til varm mad?

    Ja, en lagret gouda kan bruges revet over gratiner, tærter og pasta eller skåret i tern i varme retter, hvor den smelter jævnt. Den kan også serveres i skiver på rugbrød eller på et ostebord.

  • Hvad koster Gouda aged 48+ hos Rema 1000?

    Gouda aged 48+ koster 36,95 kr. (184,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Gouda aged 48+ på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Gouda aged 48+ ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Gouda aged 48+?

    Gouda aged 48+ sælges i 200 g, svarende til 184,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Gouda aged 48+?

    Gouda aged 48+ forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,97 kr.150 g

133,13 kr./kg

22,95 kr.250 g

91,80 kr./kg

16,95 kr.450 g

37,67 kr./kg

8,95 kr.200 g

44,75 kr./kg

10,95 kr.200 g

54,75 kr./kg

15,95 kr.250 g

63,80 kr./kg