RadarSuper
Fyldt pasta

Annonce

Rema 1000 · Pasta & nudler · Med Svampe

Fyldt pasta

14,89 kr.74,45 kr./kg

Størrelse: 200 g

Nutri-ScoreD
Arbejdstid: 3 min

Annonce

Fyldt pasta koster 14,89 kr. (74,45 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

55 % pasta: HVEDEMEL, durum HVEDE, 12 % ÆG.45 % pastafyld: Ricotta ost (VALLE, MÆLK, salt, surhedsregulator (E 330)), ost (MÆLK), kartoffelflager, rasp (HVEDEMEL), solsikkeolie, 2,3 % stegte Porcini svampe (Boletus edulis og relaterede grupper), Mascarpone ost (MÆLK, surhedsregulator (E 330)), SMØR, løg, VALLE protein, laktose (MÆLK), SØDMÆLKS pulver, salt, kostfibre (Psyllium), stivelse, Grana Padano ost BOB (MÆLK, salt, osteløbe, konserveringsmiddel (Lysozym-protein fra ÆG)), gærekstrakt, krydderier, aroma. Kan indeholde spor af: SOJA, CELLERI, NØDDER, FISK, SKALDYR og SENNEP.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.413 kJ / 335 kcal
Fedt12 g
heraf mættede fedtsyrer3,3 g
Kulhydrat38 g
heraf sukkerarter1,2 g
Kostfibre—
Protein19 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Fyldt pasta med svampe er en tørret pastaprodukt på 200 g, hvor hver enkelt stykke rummer en fyldning af ricotta og porcini-svampe. Selve pastaen udgør 55 % og er lavet af hvedemel, durumhvede og æg, mens fylden på 45 % består af ricotta, mælk, kartoffelflager, rasp, solsikkeolie, stegte porcini-svampe, mascarpone, smør, løg, valleprotein, laktose, sødmælkspulver, salt, kostfibre, stivelse, Grana Padano og krydderier.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 335 kcal, 12 g fedt, 38 g kulhydrater og 19 g protein, hvilket gør pastaen til et mættende måltid. Den har en Nutri-Score på D.

Fyldt pasta med svampe passer godt i det danske køkken som en hurtig hverdagsret. Den koges i rigeligt saltet vand efter anvisningen og kan serveres med en let smør- eller flødesauce, lidt revet ost og friske krydderurter. Porcini-svampene giver en jordagtig, aromatisk smag, der fungerer fint sammen med ricottaens cremede fyld.

Opbevares tørt og køligt, fx i et skab, og holdes væk fra fugt. Pakken på 200 g er portionsanrettet og velegnet til et måltid for en eller to personer. Tjek holdbarhedsdatoen på emballagen, og brug pastaen inden da for den bedste smag og konsistens.

Hvad er der i fyldet

Ricotta, ost, mascarpone, smør og 2,3 % porcini-svampe (karl johan-svampe) danner fyldet, mens dejen består af hvedemel, durumhvede og 12 % æg. Varen kan indeholde spor af soja, selleri, nødder, fisk, skaldyr og sennep.

Samme pris som ricotta-, tomat- og basilikumudgaven

Begge fyldte pastavarianter i denne opgørelse koster 14,89 kr. for 200 gram, svarende til 74,45 kr. pr. kilo. Prisen er identisk på tværs af de to smagsvarianter — svampe versus ricotta, tomat og basilikum.

Tilberedning

Frisk fyldt pasta koges kort tid i letsaltet, kogende vand — typisk et par minutter, til pastaen flyder til overfladen. Den bør opbevares på køl og tilberedes inden datoen på pakken.

Detaljer om varen

Mærke
Med Svampe
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
8011242122384

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.11,63 kr.13,26 kr.14,89 kr.19. aug.2. sep.17. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1914,89 kr.
2026-09-0214,89 kr.
2026-09-1714,89 kr.
2026-10-0314,89 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg fyldt pasta med svampe?

    Kog pastaen i rigeligt saltet vand efter anvisningen på pakken, og server den med fx smør, fløde eller revet ost.

  • Hvad indeholder fyldet i pastaen?

    Fyldet består bl.a. af ricotta, mascarpone, Grana Padano, kartoffelflager og 2,3 % stegte porcini-svampe.

  • Hvor lang tid holder pastaen?

    Holdbarheden fremgår af emballagen. Opbevar den tørt og køligt, og brug den inden udløbsdatoen.

  • Hvad koster Fyldt pasta hos Rema 1000?

    Fyldt pasta koster 14,89 kr. (74,45 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fyldt pasta på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fyldt pasta ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fyldt pasta?

    Fyldt pasta sælges i 200 g, svarende til 74,45 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Fyldt pasta?

    Fyldt pasta forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,16 kr.250 g

40,64 kr./kg

10,16 kr.250 g

40,64 kr./kg

14,89 kr.200 g

74,45 kr./kg

13,13 kr.250 g

52,52 kr./kg

19,96 kr.500 g

39,92 kr./kg

13,16 kr.250 g

52,64 kr./kg