RadarSuper
Gyros strimler

Annonce

Rema 1000 · Svinekød · Frilandsgris

Gyros strimler

34,95 kr.116,50 kr./kg

Størrelse: 300 g

Nutri-ScoreA
Udvikling: +20,5 %Arbejdstid: 7,1 min

Annonce

Gyros strimler koster 34,95 kr. (116,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

92 % grisekød (optøet og herefter marineret), 4 % vand, 2 % delvis hærdet rapsolie, salt, krydderier (paprika, hvidløg, chili, peber, timian), rapsolie, dextrose, hydrolyseret vegetabilsk protein (majs), tomatpulver, sukker, konserveringsmiddel (E 262), surhedsregulerende middel (E 331), antioxidant (E 301).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi481 kJ / 114 kcal
Fedt3,8 g
heraf mættede fedtsyrer1 g
Kulhydrat0,9 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein19 g
Salt1,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Frilandsgris Gyros Strimler er strimler af grisekød, der er optøet og efterfølgende marineret. Marinaden indeholder bl.a. paprika, hvidløg, chili, peber og timian, hvilket giver en krydret smag. Strimlerne er velegnede til at stege på panden eller grille og kan bruges i gyros, wraps eller som fyld i pitabrød. Næringsindholdet pr. 100 g viser 114 kcal, 19 g protein, 3,8 g fedt (heraf 1 g mættet), 0,9 g kulhydrater og 1,1 g salt. Produktet fås i en 300 g pakke og bør opbevares i køleskabet. Efter åbning bør det bruges inden for et par dage. Kødet er fra frilandsgrise, hvilket fremgår af mærket.

Tilbudspris mod normalpris: regnestykket

Ved 300 gram giver tilbudsprisen på 29,00 kr. en kilopris på 96,67 kr., mens normalprisen på 34,95 kr. giver 116,50 kr. pr. kilo — en forskel på 19,83 kr. pr. kilo mellem de to priser, begge tal direkte fra Remas egne prisdata.

Det er netop den slags regnestykke, der er nyttigt at kende, når en vare er i tilbud: kiloprisen gør det muligt at vurdere, om kampagnen reelt er en god pris sammenlignet med, hvad varen plejer at koste.

Frilandsgris: hvad betyder det

Frilandsgris betyder, at grisene har haft adgang til udendørs arealer i deres opvækst, i modsætning til konventionel, udelukkende indendørs produktion. Det er en produktionsform, der typisk stiller højere krav til plads og dyrevelfærd end det lovpligtige minimum.

Det forklarer også en del af prisforskellen mellem frilandsgris og konventionelt svinekød generelt på hylden, uafhængigt af om varen er i tilbud eller ej.

Fra frost til marinade: sådan er kødet behandlet

Deklarationen oplyser, at kødet er optøet og herefter marineret — altså frosset ved et tidligere led i kæden og tøet op før marinering og pakning. Det er en almindelig praksis i kødindustrien og påvirker ikke holdbarheden efter køb, som stadig følger datoen på pakken.

Det betyder til gengæld, at kødet ikke bør genfryses efter køb uden videre tilberedning, da det allerede har gennemgået én optøningsproces.

Detaljer om varen

Mærke
Frilandsgris
Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
5705830615084

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,00 kr.30,98 kr.32,97 kr.34,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1329,00 kr.
2026-08-3129,00 kr.
2026-09-1634,95 kr.
2026-10-0134,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg Frilandsgris Gyros Strimler?

    Strimlerne kan steges på en pande eller grilles. De er marineret og klar til tilberedning.

  • Hvad indeholder Frilandsgris Gyros Strimler?

    Produktet indeholder 92 % grisekød, vand, rapsolie, salt, krydderier (paprika, hvidløg, chili, peber, timian), dextrose, hydrolyseret vegetabilsk protein, tomatpulver, sukker samt konserveringsmidler og antioxidanter.

  • Hvordan opbevarer jeg Frilandsgris Gyros Strimler?

    Opbevar produktet i køleskabet. Efter åbning bør det bruges inden for et par dage.

  • Hvad koster Gyros strimler hos Rema 1000?

    Gyros strimler koster 34,95 kr. (116,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Gyros strimler på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Gyros strimler ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Gyros strimler?

    Gyros strimler sælges i 300 g, svarende til 116,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Gyros strimler?

    Gyros strimler forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

44,95 kr.300 g

149,83 kr./kg