RadarSuper
Fransk dressing

Annonce

Rema 1000 · Ketchup, mayonnaise & dressing · Graasten

Fransk dressing

23,95 kr.56,35 kr./kg

Størrelse: 425 g

Laveste registrerede: 22,23 kr.Højeste registrerede: 23,95 kr.Udvikling: +7,7 %Arbejdstid: 5 min

Annonce

Fransk dressing koster 23,95 kr. (56,35 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, rapsolie, sukker, estragoneddike (eddike, estragonekstrakt), past. æggeblomme, sennep (vand, sennepsfrø, eddike, sukker, salt, krydderier), mod.stivelse, salt, eddike, karry, krydderiekstrakter. Tilsat: Fortykningsmidler (E412, E415), surhedsregulerende midler (E270), konserveringsmidler (E202, E211).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.351 kJ / 323 kcal
Fedt29 g
heraf mættede fedtsyrer2,4 g
Kulhydrat16 g
heraf sukkerarter12 g
Kostfibre—
Protein1 g
Salt1,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Fransk Dressing fra Graasten er en cremet salatdressing med rapsolie som fedtbase og estragoneddike, der giver den karakteristiske let krydrede smag. Æggeblomme og sennep runder dressingen af, mens karry og krydderiekstrakter tilfører en varm tone. Konsistensen holdes jævn med modificeret stivelse og fortykningsmidlerne E412 og E415.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 323 kcal og 29 g fedt, heraf 2,4 g mættet fedt. Der er 16 g kulhydrat, hvoraf 12 g er sukkerarter, 1 g protein og 1,5 g salt. Dressingen er altså forholdsvis fed og sødlig, hvilket er med til at give den fyldige smag.

Brug den som klassisk dressing til grønne salater, blandet salat, agurkesalat eller som dip til grøntsagsstænger og fritter. Den kan også smøres på burgerboller eller bruges i wraps og sandwich, hvor den tilfører cremethed og syre. Hæld den over salaten lige før servering, så den ikke tynger bladene.

Flasken indeholder 425 g. Opbevares tørt og ikke for varmt; efter åbning sættes den på køl, og holdbarheden fremgår af etiketten.

Samme pris som søsterproduktet Pommes Frites Sauce

22,23 kr. for 425 gram, svarende til 52,31 kr. pr. kilo — nøjagtig samme pris og kilopris som Graastens Pommes Frites Sauce i samme udtræk fra Rema 1000. Valget mellem de to handler derfor udelukkende om, hvilken smag der passer til retten, ikke om budget.

Karry, estragoneddike og sennep — opskriften bag smagen

Basen er vand, rapsolie og sukker, men det er estragoneddiken, sennepen og karryen, der giver Fransk dressing dens genkendelige, sødligt-krydrede profil. Pasteuriseret æggeblomme giver konsistensen, mens fortykningsmidlerne E412 og E415 holder dressingen stabil i flasken.

Brug og opbevaring

Dressingen passer til grøntsagssalater, kartoffelsalat og som alternativ til remoulade på pølser og burgere. Opbevar køligt og mørkt før åbning, på køl efter åbning, og ryst let, hvis olien har sat sig — normalt for en dressing uden kraftige emulgatorer.

Detaljer om varen

Mærke
Graasten
Størrelse
425 g
Stregkode (EAN)
5704000486455

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

22,23 kr.22,80 kr.23,38 kr.23,95 kr.19. aug.4. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1922,23 kr.
2026-09-0423,95 kr.
2026-09-2023,95 kr.
2026-10-0423,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad bruges fransk dressing til?

    Den bruges typisk til grønne salater og blandede salater, som dip til grøntsager eller fritter og i sandwich, wraps og burgere.

  • Hvor mange kalorier er der i fransk dressing fra Graasten?

    Der er 323 kcal pr. 100 g, svarende til 1351 kJ. Fedtindholdet er 29 g pr. 100 g, heraf 2,4 g mættet fedt.

  • Hvordan opbevares dressingen efter åbning?

    Efter åbning bør flasken opbevares på køl. Den præcise holdbarhed efter åbning fremgår af etiketten.

  • Hvad koster Fransk dressing hos Rema 1000?

    Fransk dressing koster 23,95 kr. (56,35 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fransk dressing på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fransk dressing ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fransk dressing?

    Fransk dressing sælges i 425 g, svarende til 56,35 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Fransk dressing?

    Fransk dressing forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

5,00 kr.70 g

71,43 kr./kg

13,95 kr.230 g

60,65 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

20,53 kr.415 g

49,47 kr./kg

14,12 kr.210 g

67,24 kr./kg