RadarSuper
Frankfurter

Annonce

Rema 1000 · Bacon & pølser · Slagter Lampe

Frankfurter

29,95 kr.93,59 kr./kg

Størrelse: 320 g

Arbejdstid: 6,4 min

Annonce

Frankfurter koster 29,95 kr. (93,59 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Svinekød 82%, vand, kartoffelmel, salt, krydderier, løg, dextrose, gærekstrakter, krydderiekstrakter, stabilisator (E450), antioxidant (E301), smagsforstærker (E621), konserveringsmiddel (E250), svinetarm.Kødets oprindelse EU. Kogt og røget.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi995 kJ / 240 kcal
Fedt19 g
heraf mættede fedtsyrer7,7 g
Kulhydrat4 g
heraf sukkerarter0,7 g
Kostfibre—
Protein13 g
Salt2,6 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Frankfurter fra Slagter Lampe er en kogt og røget pølse i svinetarm, fremstillet af 82 % svinekød. Ud over kødet indeholder den vand, kartoffelmel, salt, krydderier, løg, dextrose, gærekstrakter og krydderiekstrakter samt stabilisator (E450), antioxidant (E301), smagsforstærker (E621) og konserveringsmiddel (E250). Kødets oprindelse er EU.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 240 kcal / 995 kJ, 19 g fedt (heraf 7,7 g mættet), 4 g kulhydrat (heraf 0,7 g sukker), 13 g protein og 2,6 g salt. Det giver en pølse med højt proteinindhold og et markant saltindhold, hvilket er værd at have med i overvejelserne omkring den øvrige mad.

Frankfurter er en klassiker i det danske køkken og bruges typisk i hotdogs med brød, ketchup, sennep og løg, eller som selvstændig ret med kartoffelmos, brun sovs og rødbeder. De kan også skæres i skiver og komme i suppe eller på panden.

Pakken indeholder 320 g. Opbevares køligt, og efter åbning bør pølserne opbevares i køleskab og spises inden for få dage.

Frankfurter mod kålpølser — kiloprisen fra samme mærke

Begge pølsetyper fra Slagter Lampe sælges i en pakke på 320 gram, hvilket gør sammenligningen enkel:

  • Frankfurter: 29,95 kr. = 93,59 kr. pr. kilo
  • Kålpølser 4 stk.: 36,95 kr. = 115,47 kr. pr. kilo

Forskellen på cirka 22 kr. pr. kilo hænger sammen med, at kålpølser er en federe, mere krydret pølsetype med en anden kødsammensætning (svin og okse) end den rene svinekødsfrankfurter.

Hvad står der i varedeklarationen

82 % svinekød, vand, kartoffelmel, salt, krydderier, løg, dextrose, gær- og krydderiekstrakter, i svinetarm. Tilsætningsstofferne er stabilisatoren E450, antioxidanten E301, smagsforstærkeren E621 og konserveringsmidlet E250 (natriumnitrit) — sidstnævnte giver den typiske røde/lyserøde farve i kogt-røgede pølser og forlænger holdbarheden. Kødets oprindelse er EU uden landeangivelse.

Sådan tilberedes en frankfurter

Pølsen er allerede kogt og røget, så den skal blot varmes: læg den i letkogende vand i et par minutter, eller steg den forsigtigt på panden til den er let brun. Server klassisk i et brød med remoulade og sennep, eller skåret i skiver i en pastasalat eller på en pizza.

Detaljer om varen

Mærke
Slagter Lampe
Størrelse
320 g
Stregkode (EAN)
5703603108450

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,95 kr.29,95 kr.29,96 kr.29,95 kr.20. aug.4. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2029,95 kr.
2026-09-0429,95 kr.
2026-09-2029,95 kr.
2026-10-0429,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er frankfurter fra Slagter Lampe lavet af?

    De indeholder 82 % svinekød samt vand, kartoffelmel, salt, krydderier, løg, dextrose, gærekstrakter og krydderiekstrakter. Derudover stabilisator (E450), antioxidant (E301), smagsforstærker (E621) og konserveringsmiddel (E250). Kødets oprindelse er EU.

  • Hvordan bruges frankfurter i madlavningen?

    De er kogt og røget og kan spises som de er eller varmes. Typisk bruges de i hotdogs med brød og tilbehør, sammen med kartoffelmos og brun sovs, eller skåret i skiver i suppe.

  • Hvordan opbevares frankfurterne?

    Pakken indeholder 320 g og bør opbevares køligt. Efter åbning opbevares pølserne i køleskab og spises inden for få dage.

  • Hvad koster Frankfurter hos Rema 1000?

    Frankfurter koster 29,95 kr. (93,59 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Frankfurter på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Frankfurter ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Frankfurter?

    Frankfurter sælges i 320 g, svarende til 93,59 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Frankfurter?

    Frankfurter forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

15,95 kr.100 g

159,50 kr./kg

13,59 kr.150 g

90,60 kr./kg

19,05 kr.150 g

127,00 kr./kg

18,89 kr.200 g

94,45 kr./kg

16,95 kr.100 g

169,50 kr./kg

19,58 kr.150 g

130,53 kr./kg