RadarSuper
Flæskesteg 1,5-1,8 kg

Annonce

Rema 1000 · Svinekød · Frilandsgris

Flæskesteg 1,5-1,8 kg

125,00 kr.83,33 kr./kg

Størrelse: 1500 g

Arbejdstid: 26,7 min

Annonce

Flæskesteg 1,5-1,8 kg koster 125,00 kr. (83,33 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Kamsteg af gris, med ridset svær, uden ben.Varen kan være optøet.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi989 kJ / 238 kcal
Fedt18 g
heraf mættede fedtsyrer6,3 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein19 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kamsteg af gris med ridset svær og uden ben — det stykke, der i det danske køkken bliver til den klassiske flæskesteg med sprød svær. Kødet kommer fra frilandsgris og vejer mellem 1,5 og 1,8 kg, hvilket svarer til et måltid til en almindelig familie med mulighed for rester.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 238 kcal og 989 kJ, med 18 g fedt — heraf 6,3 g mættet fedt — og 19 g protein. Saltindholdet er 0,15 g pr. 100 g. Det er altså et proteinrigt stykke kød med en fedtprofil, der typisk hører sværen og kamstegen til.

Flæskesteg er en fast del af den danske vinter- og julemad: den steges typisk med sværen opad, så ridsen giver sprød skorpe, og serveres med kartofler, brun sovs og rødkål. Rester kan bruges i smørrebrød eller skæres i skiver til næste dag.

Varen kan være optøet, så den bør opbevares på køl og tilberedes inden for kort tid. Tjek altid holdbarhedsdatoen på pakken, og lad eventuelt kødet ligge tildækket på køl, inden det kommer i ovnen.

Sådan er stegen prissat — kilopris og vægtinterval

Prisen er 83,33 kr. pr. kilo, og stegen vejer mellem 1,5 og 1,8 kg — hvilket giver en samlet pris på cirka 125,00-150,00 kr. afhængig af det konkrete stykkes vægt i kølediskren.

Ridset svær og hvad Frilandsgris-mærket betyder

Sværen er ridset i et mønster på forhånd, den klassiske forberedelse til en sprød flæskestegssvær. Kødet er fra Frilandsgris-sortimentet og bærer mærkerne Bedre dyrevelfærd 3 og Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse.

Sådan steger du flæskesteg med sprød svær

Krydr med salt gnedet ned i ridserne, steg ved lav temperatur i lang tid, og afslut med høj varme eller grillfunktion, til sværen bobler og bliver sprød. Et stykke på 1,5-1,8 kg rækker typisk til 5-7 personer.

Detaljer om varen

Mærke
Frilandsgris
Størrelse
1500 g
Stregkode (EAN)
5705830614216

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

125,00 kr.125,00 kr.125,01 kr.125,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-13125,00 kr.
2026-09-01125,00 kr.
2026-09-17125,00 kr.
2026-10-01125,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget flæskesteg er der i pakken?

    Pakken indeholder mellem 1,5 og 1,8 kg kamsteg af gris.

  • Er flæskestegen med eller uden ben?

    Den er uden ben og har ridset svær.

  • Kan flæskestegen være optøet?

    Ja, varen kan være optøet. Opbevar den på køl og tilbered den inden for kort tid.

  • Hvad koster Flæskesteg 1,5-1,8 kg hos Rema 1000?

    Flæskesteg 1,5-1,8 kg koster 125,00 kr. (83,33 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Flæskesteg 1,5-1,8 kg på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Flæskesteg 1,5-1,8 kg ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Flæskesteg 1,5-1,8 kg?

    Flæskesteg 1,5-1,8 kg sælges i 1500 g, svarende til 83,33 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Flæskesteg 1,5-1,8 kg?

    Flæskesteg 1,5-1,8 kg forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

44,95 kr.300 g

149,83 kr./kg