RadarSuper
Finthakket skinkesalat

Annonce

Rema 1000 · Pålægssalater & kolde retter · K-Salat

Finthakket skinkesalat

19,95 kr.133,00 kr./kg

Størrelse: 150 g

Udvikling: +99,5 %Arbejdstid: 3,9 min

Annonce

Finthakket skinkesalat koster 19,95 kr. (133,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

50% kogt svinekød tilsat vand og sammensat af stykker af kød (heraf 51% skinkekød, heraf 26% svinekød, vand, stivelse, salt, sukker), rapsolie, vand, løg, mod. stivelse, past. ÆGGEBLOMMER, sukker, salt, persille, purløg, eddike, SENNEPSMEL, krydderier. TILSAT: Antioxidant (E301), stabilisatorer (E412, E415, E451), konserveringsmidler (E202, E211, E250), surhedsregulerende midler (E270, E296).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.147,3 kJ / 276 kcal
Fedt26 g
heraf mættede fedtsyrer4,3 g
Kulhydrat4 g
heraf sukkerarter1,5 g
Kostfibre—
Protein6,9 g
Salt1,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Finthakket skinkesalat fra K-Salat er en cremet pålægssalat, hvor hovedingrediensen er kogt svinekød tilsat vand. Kødet udgør 50%, og af det er 51% skinkekød og 26% svinekød. Salaten er rørt sammen med rapsolie, vand, løg, pasturiserede æggeblommer, persille, purløg, eddike og sennepsmel samt krydderier, hvilket giver den en fyldig og let syrlig smag.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 276 kcal, 26 g fedt (heraf 4,3 g mættet), 4 g kulhydrat (1,5 g sukker), 6,9 g protein og 1,5 g salt. Det gør salaten til et mættende pålæg med en høj fedtandel og et moderat proteinindhold.

Skinkesalaten er velegnet som pålæg på rugbrød, franskbrød eller i en sandwich, og den kan også bruges som fyld i en wrap eller som tilbehør til en kold frokostret. Den er klar til brug direkte fra pakken.

Pakken indeholder 150 g. Opbevares køligt, fx i køleskab, og bør nydes inden for få dage efter åbning.

Tilbudspris vs. normalpris — og sammenligning med Bornholmerslagteren

66,67 kr. pr. kilo til tilbudsprisen på 10,00 kr., mod 133,00 kr. pr. kilo ved normalprisen på 19,95 kr. Den anden skinkesalat i udtrækket, fra Bornholmerslagteren, koster 120,87 kr. pr. kilo uden tilbud — billigere end K-Salats normalpris, men dyrere end K-Salats aktuelle tilbudspris.

Kødandel og sammensætning

50 % kogt svinekød, hvoraf 51 % er skinkekød og 26 % svinekød, udgør basen — en anden sammensætning end Bornholmerslagterens 58 % skinke med 83 % dansk skinkekød. Tilsætningsstofferne inkluderer E 250, som er nitrit, almindeligt i forarbejdet skinkekød.

Tilbud med grænse på 6 stykker

Kampagnen er begrænset til maksimalt 6 bakker pr. kunde. Varen bærer mærket Avisvare, hvilket stemmer med, at den har været fremhævet i en tilbudsavis i forbindelse med kampagnen.

Detaljer om varen

Mærke
K-Salat
Størrelse
150 g
Stregkode (EAN)
5704000496515

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.13,32 kr.16,63 kr.19,95 kr.19. aug.3. sep.20. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1910,00 kr.
2026-09-0319,95 kr.
2026-09-2019,95 kr.
2026-10-0319,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder K-Salat Finthakket Skinkesalat?

    Den indeholder 50% kogt svinekød tilsat vand og sammensat af stykker af kød (heraf 51% skinkekød, heraf 26% svinekød, vand, stivelse, salt, sukker), rapsolie, vand, løg, modificeret stivelse, pasteuriserede æggeblommer, sukker, salt, persille, purløg, eddike, sennepsmel og krydderier. Der er desuden tilsat antioxidant (E301), stabilisatorer (E412, E415, E451), konserveringsmidler (E202, E211, E250) og surhedsregulerende midler (E270, E296).

  • Hvordan bruges finthakket skinkesalat?

    Den bruges typisk som pålæg på rugbrød, franskbrød eller i en sandwich. Den kan også bruges som fyld i en wrap eller som tilbehør til en kold frokostret. Den er klar til brug direkte fra pakken.

  • Hvordan opbevares skinkesalaten?

    Opbevares køligt, fx i køleskab. Efter åbning bør den nydes inden for få dage.

  • Hvad koster Finthakket skinkesalat hos Rema 1000?

    Finthakket skinkesalat koster 19,95 kr. (133,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Finthakket skinkesalat på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Finthakket skinkesalat ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Finthakket skinkesalat?

    Finthakket skinkesalat sælges i 150 g, svarende til 133,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Finthakket skinkesalat?

    Finthakket skinkesalat forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

22,25 kr.233 g

95,49 kr./kg

23,05 kr.230 g

100,22 kr./kg

47,19 kr.450 g

104,87 kr./kg

35,51 kr.430 g

82,58 kr./kg

27,26 kr.320 g

85,19 kr./kg

27,27 kr.350 g

77,91 kr./kg