RadarSuper
Filet ala mørbrad

Annonce

Rema 1000 · Svinekød

Filet ala mørbrad

44,95 kr.112,38 kr./kg

Størrelse: 400 g

Arbejdstid: 8,7 min

Annonce

Filet ala mørbrad koster 44,95 kr. (112,38 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

: 91 % kamfilet af gris, 4 % vand, rapsolie, tomatpulver, salt, soltørret tomat, gærekstrakt, krydderier (hvidløg, peber, løg, ramsløg, purløg), paprikaekstrakt, sukker, tørret porre, antioxidanter (E 301, E 331), konserveringsmiddel (E 262).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi595 kJ / 142 kcal
Fedt6,1 g
heraf mættede fedtsyrer2 g
Kulhydrat1,6 g
heraf sukkerarter0,7 g
Kostfibre—
Protein20 g
Salt0,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kamfilet af gris er en mør og saftig udskæring fra svineskuldderen, og her er den skåret som filet à la mørbrad og krydret med tomat og ramsløg. Kødet udgør 91 % af indholdet, og krydderiblandingen består blandt andet af tomatpulver, soltørret tomat, hvidløg, peber, løg, ramsløg og purløg, hvilket giver en rund, let syrlig og urtig smag. Rapsolie og lidt vand sørger for, at krydderierne hænger ved, mens gærekstrakt og paprikaekstrakt bidrager med dybde i smagen.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 142 kcal, 20 g protein og 6,1 g fedt, hvoraf 2 g er mættet fedt. Saltindholdet ligger på 0,83 g pr. 100 g. Det gør kødet velegnet som en proteinrig del af et måltid.

I det danske køkken kan fileten bruges som alternativ til svinekam eller mørbrad i retter, hvor man ønsker en krydret smag. Den kan steges på panden og serveres med kartofler og en grøn salat, skæres i skiver til sandwich eller bruges i en gryderet med flåede tomater og løg. Da den er færdigkrydret, kræver den ikke meget ekstra tilberedning.

Opbevar kødet i køleskabet ved højst 5 °C og overhold holdbarhedsdatoen på pakken. Pakken indeholder 400 g, hvilket typisk dækker 2-3 portioner afhængigt af, hvordan kødet bruges. Kødet kan fryses ned, hvis det ikke skal bruges med det samme, men bør da tilberedes efter optøning.

Samme pris som artiskok & hvidløg — men ikke samme saltindhold

Begge fileter koster 44,95 kr. for 400 gram, svarende til 112,38 kr. pr. kilo. Saltindholdet adskiller dem markant: 0,83 gram pr. 100 gram her mod under 0,01 gram i artiskok-udgaven.

Fedtindholdet er stort set identisk (6,1 mod 6,0 gram), så det er marinaden, der driver forskellen i salt, ikke selve kødstykket.

Hvad er ramsløg, og hvordan bruges det i marinaden

Ramsløg er en vild, hvidløgssmagende urt, der i Danmark typisk forbindes med det tidlige forår. Her indgår den tørret som krydderi i marinaden sammen med hvidløg, peber, løg og purløg.

Kombineret med tomatpulver og soltørret tomat giver det filetten sin karakteristiske smag og farve.

Nøglehullet på begge filet-varianter

Både artiskok & hvidløg- og tomat & ramsløg-udgaven bærer Nøglehulsmærket, fordi kamfilet er en mager udskæring med kun omkring 6 gram fedt pr. 100 gram.

Mærket Dansk oplyser desuden om dyrets oprindelse, uafhængigt af marinadevalget.

Detaljer om varen

Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5701200181906

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,00 kr.34,32 kr.39,63 kr.44,95 kr.13. aug.1. sep.18. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1344,95 kr.
2026-09-0144,95 kr.
2026-09-1844,95 kr.
2026-10-0144,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er filet ala mørbrad med tomat & ramsløg lavet af?

    Den består af 91 % kamfilet af gris, vand, rapsolie og en krydderiblanding med bl.a. tomatpulver, soltørret tomat, hvidløg, peber, løg, ramsløg og purløg. Der er også tilsat gærekstrakt, paprikaekstrakt, sukker, tørret porre samt antioxidanter og konserveringsmiddel.

  • Hvordan tilbereder jeg filet ala mørbrad med tomat & ramsløg?

    Kødet er færdigkrydret og kan steges på panden eller i ovnen. Det kan serveres med kartofler og grøntsager, skæres i skiver til sandwich eller indgå i en gryderet. Overhold altid tilberedningsvejledningen på pakken.

  • Hvordan opbevarer jeg filet ala mørbrad med tomat & ramsløg?

    Opbevar kødet i køleskabet ved højst 5 °C og overhold holdbarhedsdatoen på pakken. Det kan fryses ned, hvis det ikke skal bruges med det samme, og bør tilberedes efter optøning.

  • Hvad koster Filet ala mørbrad hos Rema 1000?

    Filet ala mørbrad koster 44,95 kr. (112,38 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Filet ala mørbrad på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Filet ala mørbrad ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Filet ala mørbrad?

    Filet ala mørbrad sælges i 400 g, svarende til 112,38 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Filet ala mørbrad?

    Filet ala mørbrad forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

44,95 kr.300 g

149,83 kr./kg