Annonce
Størrelse: 400 g
Annonce
Filet ala mørbrad koster 44,95 kr. (112,38 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
91 % kamfilet af gris, 4 % vand, rapsolie, krydderier (hvidløg, paprika, peber, chili, persille), salt, jordskokkepulver, brun farin (sukker, maltodextrin, rørsukkersirup), gærekstrakt, artiskokekstrakt, sukker, antioxidanter (E 301, E 331), konserveringsmiddel (E 262).
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 590 kJ / 141 kcal |
| Fedt | 6 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 2 g |
| Kulhydrat | 1,5 g |
| heraf sukkerarter | 0,6 g |
| Kostfibre | — |
| Protein | 20 g |
| Salt | — |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
En filet af kam udskåret i mørbradstykker, krydret med hvidløg, paprika, peber, chili og persille — og med artiskokekstrakt, der runder smagen af. Kødet udgør 91 % af indholdet, og der er tilsat lidt vand, rapsolie og jordskokkepulver, som binder krydderierne. Brun farin og gærekstrakt giver en let sødme, der balancerer det krydrede.
Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 141 kcal, 20 g protein og 6 g fedt, heraf 2 g mættet. Kulhydraterne er lave med 1,5 g, hvoraf 0,6 g er sukker. Det gør fileten til et proteinrigt udgangspunkt for et måltid.
Den er nem at bruge på panden: varm en smule olie op, læg stykkerne ved og steg dem et par minutter på hver side, til de er gennemstegte og har fået farve. Krydderiblandingen sidder allerede på kødet, så den kræver ikke meget ekstra. Server den med kartofler, en grov salat eller et stykke brød, og eventuelt en klat cremefraiche eller en kold dressing til.
Pakken indeholder 400 g, hvilket passer til omkring to personer, alt efter hvad der ellers er på tallerkenen. Opbevar den i køleskabet og overhold datomærkningen på pakken. Er der stykker tilbage, kan de dækkes til og spises kolde dagen efter eller varmes forsigtigt op på panden.
Samme pris, to marinader — sammenligning med tomat & ramsløg
Begge udgaver af filet ala mørbrad koster 44,95 kr. for 400 gram, svarende til 112,38 kr. pr. kilo. Forskellen ligger i marinaden og saltindholdet: artiskok & hvidløg-udgaven ligger på under 0,01 gram salt pr. 100 gram, tomat & ramsløg-udgaven på 0,83 gram.
Fedtindholdet er stort set identisk mellem de to (6,0 mod 6,1 gram), så det er marinaden, ikke kødet, der adskiller varerne.
Hvorfor bærer filetten Nøglehullet
Kamfilet er en mager udskæring fra grisens ryg. Med 6,0 gram fedt pr. 100 gram opfylder varen Fødevarestyrelsens kriterier for magert kød i sin kategori, hvilket forklarer Nøglehulsmærket.
Mærket Dansk oplyser desuden om dyrets oprindelse, uafhængigt af Nøglehulsmærket.
Fra køl til pande — sådan tilberedes filetten
Filetten er marineret og klar til at gå direkte i ovnen eller på panden uden yderligere krydring. Den er en kølevare og bør steges eller fryses inden datoen på pakken.
Optøning bør ske i køleskabet, ikke ved stuetemperatur, for at holde både smag og holdbarhed bedst muligt.
Detaljer om varen
- Størrelse
- 400 g
- Stregkode (EAN)
- 5705333027346
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 44,95 kr. |
| 2026-09-01 | 44,95 kr. |
| 2026-09-18 | 44,95 kr. |
| 2026-10-01 | 44,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan tilbereder jeg filet ala mørbrad med artiskok og hvidløg?
Varm lidt olie på en pande, læg stykkerne ved og steg dem et par minutter på hver side, til de er gennemstegte og har fået farve. Krydderierne sidder allerede på kødet.
Hvor meget protein er der i filet ala mørbrad?
Der er 20 g protein pr. 100 g. Pakken på 400 g indeholder dermed i alt omkring 80 g protein.
Hvor mange personer rækker 400 g til?
Pakken på 400 g passer til omkring to personer, alt efter hvad der ellers serveres til.
Hvad koster Filet ala mørbrad hos Rema 1000?
Filet ala mørbrad koster 44,95 kr. (112,38 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Filet ala mørbrad på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Filet ala mørbrad ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Filet ala mørbrad?
Filet ala mørbrad sælges i 400 g, svarende til 112,38 kr./kg.
Hvor kan man købe Filet ala mørbrad?
Filet ala mørbrad forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce