RadarSuper
Engelsk vingummi

Annonce

Rema 1000 · Vingummi & lakrids · Rema 1000

Engelsk vingummi

24,95 kr.99,80 kr./kg

Størrelse: 250 g

Arbejdstid: 5,3 min

Annonce

Engelsk vingummi koster 24,95 kr. (99,80 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

45 % glukosesirup, 25% sukker, vand, hvedestivelse, gelatine af gris, modificeret majsstivelse, syrer (E 270 vegetabilsk, E 296, E 330), aromaer (pære, solbær, jordbær, stikkelsbær, citron), naturlig appelsinaroma, spirulinakoncentrat (farvegivende), saflorkoncentrat (farvegivende), farvestoffer (E 100, E 153, E 160c), sort gulerodskoncentrat (farvegivende), kokosolie, overfladebehandlingsmiddel (E 903).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.422 kJ / 335 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat78 g
heraf sukkerarter46 g
Kostfibre—
Protein4,4 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Engelsk vingummi i en pose på 250 g med en blød, sej konsistens og en blanding af frugtsmage som pære, solbær, jordbær, stikkelsbær, citron og appelsin. Den klassiske engelske vingummi er kendt for at være fastere i bidet end de bløde vingummier, man ofte ser, og den kan både spises som den er, eller bruges som et lille sødt indslag i hverdagen.

Indholdet består primært af glukosesirup og sukker, tilsat hvedestivelse, gelatine af gris og modificeret majsstivelse, som giver den karakteristiske seje tekstur. Farverne kommer fra spirulinakoncentrat, saflorkoncentrat, sort gulerodskoncentrat samt farvestoffer som E 100, E 153 og E 160c, og smagen er baseret på aromaer og naturlig appelsinaroma. Overfladen er behandlet med kokosolie og E 903 for at undgå, at stykkerne klistrer sammen.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 335 kcal og 78 g kulhydrater, hvoraf 46 g er sukkerarter, mens proteinindholdet er 4,4 g og saltindholdet 0,04 g. Det gør vingummien til en tydelig sød sag, som passer til at dele eller til at have liggende i skabet.

Opbevares tørt og ikke for varmt, så stykkerne bevarer deres form og ikke smelter sammen. Posens 250 g er en god størrelse til at have stående derhjemme, og den kan nemt lukkes igen efter brug, så vingummien holder sig blød og indbydende.

Hvad kiloprisen dækker over

99,80 kr. pr. kilo for den klassiske blandede vingummipose er et prisleje, der er typisk for engelsk vingummi i denne portionsstørrelse hos discountkæder, hvor sukker, glukosesirup og gelatine udgør hovedparten af ingredienslisten.

Gelatine af gris giver sejheden

Det er gelatinen, udvundet af gris, der giver vingummien dens karakteristiske tyggemodstand og adskiller den fra hårde karameller. Farverne kommer fra en blanding af naturlige koncentrater (spirulina, safflor, sort gulerod) og de syntetiske farvestoffer E100, E153 og E160c.

Ikke egnet til vegetarer

Da gelatinen stammer fra gris, er produktet uegnet til vegetarer, veganere og personer, der undgår svinekødsprodukter af religiøse eller andre årsager. Se efter vingummi med pektin som alternativ, hvis det er relevant.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
250 g
Stregkode (EAN)
5705830006615

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

24,95 kr.24,95 kr.24,96 kr.24,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1924,95 kr.
2026-09-0224,95 kr.
2026-09-1824,95 kr.
2026-10-0224,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvilke frugtsmage er der i engelsk vingummi fra Rema 1000?

    Ifølge ingredienslisten indeholder den aromaer af pære, solbær, jordbær, stikkelsbær og citron samt naturlig appelsinaroma.

  • Hvor meget sukker er der i vingummien?

    Pr. 100 g indeholder den 46 g sukkerarter og 78 g kulhydrater i alt. En pose på 250 g indeholder dermed 115 g sukkerarter.

  • Hvordan opbevares engelsk vingummi bedst?

    Den bør opbevares tørt og ikke for varmt, så stykkerne ikke smelter sammen eller bliver klistrede. Posens 250 g kan lukkes igen efter brug.

  • Hvad koster Engelsk vingummi hos Rema 1000?

    Engelsk vingummi koster 24,95 kr. (99,80 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Engelsk vingummi på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Engelsk vingummi ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Engelsk vingummi?

    Engelsk vingummi sælges i 250 g, svarende til 99,80 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Engelsk vingummi?

    Engelsk vingummi forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,00 kr.80 g

125,00 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg

39,00 kr.350 g

111,43 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg