RadarSuper
Dilddressing

Annonce

Rema 1000 · Olie, krydderier & saucer · Rema 1000

Dilddressing

12,95 kr.43,17 kr./kg

Størrelse: 300 g

Arbejdstid: 2,8 min

Annonce

Dilddressing koster 12,95 kr. (43,17 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

45 % vand, 22 % brun farin (sukker, rørsukkersirup), 16 % sukker, 10 % formalede sennepsfrø, 4 % eddike, salt, 0,5 % dildspidser, gurkemeje, surhedsregulerende middel (E 330), konserveringsmiddel (E 202).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi836 kJ / 198 kcal
Fedt2,9 g
heraf mættede fedtsyrer0,2 g
Kulhydrat38 g
heraf sukkerarter37 g
Kostfibre3 g
Protein3 g
Salt2,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Dilddressing fra Rema 1000 er en cremet sennepsdressing med dild, tilsat brun farin og sukker, som giver en sødlig og samtidig skarp smag. Den indeholder 45 % vand, 22 % brun farin, 16 % sukker, 10 % formalede sennepsfrø, 4 % eddike, salt, 0,5 % dildspidser, gurkemeje samt surhedsregulerende middel (E 330) og konserveringsmiddel (E 202).

Næringsindholdet pr. 100 g viser 198 kcal, 2,9 g fedt (heraf 0,2 g mættet), 38 g kulhydrater (heraf 37 g sukkerarter), 3 g fibre, 3 g protein og 2,1 g salt. Det er altså en dressing med højt sukkerindhold og en markant sødme.

I det danske køkken bruges dilddressing typisk til at give friskhed og sødme til retter med fisk, fx laks, sild eller stegt fiskefilet. Den kan også bruges som dip til grøntsager, som dressing i salater eller som smagsgiver i en burger eller sandwich. Den cremede konsistens gør den nem at hælde over kolde retter.

Opbevares tørt og ikke for varmt, og efter åbning bør den stå på køl. Hold øje med holdbarhedsdatoen på emballagen. 300 g er en praktisk størrelse til flere måltider, men da dressingen er sukkerholdig, kan den med fordel bruges i moderate mængder.

43,17 kr. pr. kilo — og hvad en skefuld koster

12,95 kr. for 300 gram giver 43,17 kr. pr. kilo og 4,32 kr. pr. 100 gram. I dette udtræk er der fire varer med kilopris, og dressingen ligger mellem kartoffelsalaterne på 37,38 kr. pr. kilo og kyllingesalaten fra K-Salat på 133,00 kr. pr. kilo. Den femte vare, en caffe latte på 200 ml, er prissat pr. liter (34,75 kr. pr. liter) og hører derfor ikke med i den opstilling — liter og kilo er ikke samme målestok.

En dressing bruges dog ikke i kilo. Regner man med cirka 15 gram pr. spiseskefuld, svarer det til omkring 0,65 kr. pr. skefuld og cirka tyve skefulde i pakningen. Det er et overslag ud fra en almindelig skefuldsstørrelse og ikke et tal fra emballagen, men det er den enhed, der er nem at forholde sig til, når man skal vurdere, om en pakning rækker til to middage eller til en hel sæson med gravad laks.

Dild i navnet, sennep og sukker i deklarationen

Navnet siger dild, og deklarationen siger noget andet. Dildspidser fylder 0,5 %. De fire store poster er 45 % vand, 22 % brun farin af sukker og rørsukkersirup, 16 % sukker og 10 % formalede sennepsfrø. Regner man de to sukkerposter sammen, er der 38 % sødende ingredienser i pakningen, og det passer nøjagtigt med tabellen: 38 gram kulhydrat pr. 100 gram, heraf 37 gram sukkerarter.

Resten er 4 % eddike, salt, gurkemeje — som bidrager til farven — samt E 330 (citronsyre) som surhedsregulerende middel og E 202 (kaliumsorbat) som konserveringsmiddel. Fedtindholdet på 2,9 gram pr. 100 gram er lavt for en dressing, fordi der hverken er olie, æg eller fløde i opskriften; til gengæld er saltet 2,1 gram pr. 100 gram. De 3,0 gram kostfibre og 3,0 gram protein stammer fra sennepsfrøene. Sennep er det allergen, der skal ses efter; mælk, æg og glutenkilder står ikke på listen i netbutikken.

Hvad den bruges til i et dansk køkken

Den klassiske anvendelse er som sauce til gravad laks — kombinationen af sød sennep, eddike og dild er præcis den, der hører til den ret, og som mange kender under navnet rævesauce. Derfra er der kort vej til røget laks, til fiskefrikadeller, til et stjerneskud og til den kolde tallerken i det hele taget. Den kan også røres ind i en hjemmelavet kartoffelsalat, hvor den giver både sødme og syre i én bevægelse, eller bruges som dyppelse til gulerod og agurk.

Doseringen er værd at tage alvorligt. Med 10 % formalede sennepsfrø og 37 gram sukkerarter pr. 100 gram er det ikke en neutral salatdressing, der kan hældes frit over en grøn salat — den skal bruges som en sennepsdressing, altså i skefulde og som kontrast til noget fedt eller salt. Ryst eller rør pakningen før hver brug, for både dildspidserne og de formalede sennepsfrø lægger sig i bunden.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
5701018054270

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,95 kr.12,95 kr.12,96 kr.12,95 kr.20. aug.15. sep.25. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2012,95 kr.
2026-09-1512,95 kr.
2026-09-2512,95 kr.
2026-10-0412,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad bruges dilddressing til?

    Den bruges typisk til fisk, salater, som dip til grøntsager eller i sandwiches og burgere.

  • Hvor mange kalorier er der i dilddressing?

    Der er 198 kcal pr. 100 g.

  • Hvordan opbevares dilddressingen?

    Opbevares tørt og ikke for varmt, og efter åbning bør den stå på køl.

  • Hvad koster Dilddressing hos Rema 1000?

    Dilddressing koster 12,95 kr. (43,17 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Dilddressing på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Dilddressing ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Dilddressing?

    Dilddressing sælges i 300 g, svarende til 43,17 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Dilddressing?

    Dilddressing forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 ml

51,80 kr./l

13,15 kr.200 g

65,75 kr./kg

18,95 kr.250 g

75,80 kr./kg

16,95 kr.130 g

130,38 kr./kg

16,80 kr.130 g

129,23 kr./kg

16,80 kr.130 g

129,23 kr./kg