RadarSuper
Dental spearmint

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Rema 1000

Dental spearmint

6,00 kr.250,00 kr./kg

Størrelse: 24 g

Arbejdstid: 1,3 min

Annonce

Dental spearmint koster 6,00 kr. (250,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

68% sødestoffer (E 967, E 420, E 421, E 965, E 950, E 951), 25% gummibase (indeholder palmeolie), 2% fortykningsmiddel (E 414), myntearoma, aroma, surhedsregulerende midler (E 341 (ii), E 500), stabilisator (E 170), fugtighedsbevarende midler (E 422 vegetabilsk, E 1518 vegetabilsk), emulgator (E 322 vegetabilsk), overfladebehandlingsmiddel (E 903).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi749 kJ / 180 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer0,2 g
Kulhydrat70 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre1,9 g
Protein—
Salt0,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Tyggegummi med spearmintsmag fra Rema 1000, i en pakke på 24 g. Smagen kommer fra myntearoma og aroma, og konsistensen er bygget op omkring en gummibase, der indeholder palmeolie.

Størstedelen af indholdet er sødestoffer — omkring 68 % — i form af E 967, E 420, E 421, E 965, E 950 og E 951. Gummibasen udgør cirka 25 %, mens fortykningsmidlet E 414 binder det hele sammen. Derudover indeholder den surhedsregulerende midler (E 341 og E 500), stabilisator (E 170), vegetabilske fugtighedsbevarende midler (E 422 og E 1518), vegetabilsk emulgator (E 322) samt overfladebehandlingsmidlet E 903.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 180 kcal / 749 kJ, 70 g kulhydrater, 1,9 g fibre og 0,27 g salt. Mættede fedtstoffer er angivet til 0,2 g.

Tyggegummi bruges typisk til at friske ånden efter måltider eller i løbet af dagen, og spearmint giver en mildere, mindre skarp myntesmag end almindelig pebermynte. Pakken på 24 g passer i lommen eller tasken og kan tages med. Opbevares tørt og ved stuetemperatur, så konsistensen holder sig, som den skal.

Samme pris som peppermint-udgaven

6,00 kr. for 24 gram, svarende til 250,00 kr. pr. kilo — nøjagtig samme pris og kilopris som Dental Peppermint i samme sortiment. Valget mellem de to smage påvirker altså ikke prisen.

Sødestofferne og aspartam-advarslen

68 % af indholdet er sødestoffer, heriblandt aspartam (E 951), som kræver en lovpligtig advarsel om, at produktet indeholder en kilde til phenylalanin — relevant for personer med stofskiftesygdommen PKU.

Spearmint vs. peppermint

De to smagsvarianter fra Rema 1000 har næsten identiske næringsværdier og helt samme pris. Forskellen ligger i aromaprofilen: spearmint opfattes typisk som lidt sødere og mindre skarp end peppermint.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
24 g
Stregkode (EAN)
5705830008138

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

6,00 kr.6,00 kr.6,01 kr.6,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-136,00 kr.
2026-09-016,00 kr.
2026-09-176,00 kr.
2026-10-016,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange kalorier er der i tyggegummiet?

    Der er 180 kcal og 749 kJ pr. 100 g ifølge næringsindholdet. En enkelt pakke vejer 24 g.

  • Hvilken smag har tyggegummiet?

    Det har spearmintsmag, som kommer fra myntearoma og aroma i ingredienslisten.

  • Indeholder tyggegummiet palmeolie?

    Ja, gummibasen på cirka 25 % indeholder palmeolie ifølge ingredienslisten.

  • Hvad koster Dental spearmint hos Rema 1000?

    Dental spearmint koster 6,00 kr. (250,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Dental spearmint på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Dental spearmint ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Dental spearmint?

    Dental spearmint sælges i 24 g, svarende til 250,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Dental spearmint?

    Dental spearmint forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,95 kr.25 g

558,00 kr./kg

24,95 kr.150 g

166,33 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

20,00 kr.170 g

117,65 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg