RadarSuper
Dental peppermint

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Rema 1000

Dental peppermint

6,00 kr.250,00 kr./kg

Størrelse: 24 g

Arbejdstid: 1,3 min

Annonce

Dental peppermint koster 6,00 kr. (250,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

69% sødestoffer (E 967, E 420, E 421, E 965, E 950, E 951), 25% gummibase (indeholder palmeolie), 2% fortykningsmiddel (E 414), surhedsregulerende midler (E 341 (ii), E 500), stabilisator (E 170), pebermyntearoma, aroma, fugtighedsbevarende midler (E 422 vegetabilsk, E 1518 vegetabilsk), emulgator (E 322 vegetabilsk), overfladebehandlingsmiddel (E 903).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi746 kJ / 179 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer0,2 g
Kulhydrat70 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre1,9 g
Protein—
Salt0,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Tyggegummi med pebermyntesmag, tilsat sødestoffer i stedet for sukker. Ifølge indholdsfortegnelsen består det meste af sødestoffer (E 967, E 420, E 421, E 965, E 950 og E 951) sammen med gummibase, der indeholder palmeolie, samt fortykningsmiddel, surhedsregulerende midler, stabilisator og pebermyntearoma.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 179 kcal og 70 g kulhydrater, heraf ingen nævneværdig mængde mættet fedt (0,2 g), 1,9 g fiber og 0,27 g salt. Da der er tale om tyggegummi, spises det ikke, og den enkelte portion vejer kun lidt — næringsoplysningerne pr. 100 g siger derfor mest om sammensætningen, ikke om hvad man reelt får i sig.

Pebermyntesmagen gør den oplagt til at friske ånden efter måltider, kaffe eller rygning, og den lille bakke på 24 g passer i lommen, tasken eller bilen. Opbevares tørt og ved stuetemperatur, så gummiet ikke klumper eller mister smag. Indholdet af sødestoffer betyder, at der ikke er sukker i blandingen, men sødestofferne kan virke afførende i større mængder — det er værd at være opmærksom på, hvis man tygger mange stykker om dagen.

Sødestofferne på listen

69 % af indholdet er sødestoffer: E 967 (xylitol), E 420 (sorbitol), E 421 (mannitol), E 965 (maltitol), E 950 (acesulfamkalium) og E 951 (aspartam). Det er en kombination, man ofte ser i sukkerfrit tyggegummi, fordi de forskellige stoffer supplerer hinanden i sødmestyrke og eftersmag.

Hvorfor der står en advarsel om phenylalanin

Fordi tyggegummiet indeholder aspartam (E 951), kræver fødevarelovgivningen, at emballagen oplyser, at produktet "indeholder en kilde til phenylalanin". Det er relevant for personer med den arvelige stofskiftesygdom PKU og gælder alle fødevarer med aspartam — ikke kun dette tyggegummi.

Peppermint og spearmint — samme pris, samme kilo

Rema 1000 sælger begge smagsvarianter i identiske 24-grams æsker til nøjagtig samme pris: 6,00 kr., svarende til 250,00 kr. pr. kilo. Man betaler altså ikke mere for den ene mentolsmag frem for den anden.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
24 g
Stregkode (EAN)
5705830008145

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

6,00 kr.6,00 kr.6,01 kr.6,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-136,00 kr.
2026-09-016,00 kr.
2026-09-176,00 kr.
2026-10-016,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Indeholder tyggegummiet sukker?

    Nej. Ifølge indholdsfortegnelsen består 69 % af sødestoffer som E 967, E 420, E 421, E 965, E 950 og E 951, og der er ikke angivet sukker blandt ingredienserne.

  • Hvad indeholder tyggegummiet?

    Ud over sødestoffer indeholder det gummibase med palmeolie, fortykningsmiddel (E 414), surhedsregulerende midler, stabilisator (E 170), pebermyntearoma, fugtighedsbevarende midler, emulgator og overfladebehandlingsmiddel.

  • Hvordan opbevares tyggegummiet bedst?

    Opbevar bakken tørt og ved stuetemperatur, så gummiet bevarer smag og konsistens.

  • Hvad koster Dental peppermint hos Rema 1000?

    Dental peppermint koster 6,00 kr. (250,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Dental peppermint på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Dental peppermint ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Dental peppermint?

    Dental peppermint sælges i 24 g, svarende til 250,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Dental peppermint?

    Dental peppermint forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,95 kr.25 g

558,00 kr./kg

24,95 kr.150 g

166,33 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

20,00 kr.170 g

117,65 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg