Annonce
Senest kendte pris: 69,95 kr., registreret den 20. august 2026.
174,88 kr./kg
Vi har ikke registreret prisen hos Rema 1000 siden da, så vi viser den ikke som den aktuelle pris. Tjek den i butikken.
Størrelse: 400 g
Annonce
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Ørred (Oncorhynchus mykiss)
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 699 kJ / 167 kcal |
| Fedt | 9,7 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 1,3 g |
| Kulhydrat | — |
| heraf sukkerarter | — |
| Kostfibre | — |
| Protein | 20 g |
| Salt | 0,1 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Dansk ørredfilet fra Musholm er en frossen fiskefilet på 400 g, udelukkende lavet af ørred (Oncorhynchus mykiss). Den er renset og klar til tilberedning, så du slipper for at filetere selv.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 167 kcal, 9,7 g fedt — heraf 1,3 g mættet fedt — og 20 g protein. Saltindholdet er lavt med 0,08 g pr. 100 g. Det gør fisken til en proteinrig del af et måltid.
Ørred er en fast bestanddel af det danske køkken, både røget, gravad og som varm ret. Denne filet kan steges på panden med smør og citron, bages i ovnen med grøntsager eller bruges i fiskefrikadeller og tærter. Den milde, let fede smag fungerer også i supper og gryderetter.
Opbevar fileten i fryseren ved -18 °C eller koldere indtil brug. Tø den op i køleskabet — gerne natten over — og brug den inden for et døgn efter optøning. Undgå at genindfryse optøet fisk. 400 g passer til cirka to portioner, afhængigt af hvordan fisken indgår i måltidet.
174,88 kr. pr. kilo — hvad tallet står ved siden af
69,95 kr. for 400 gram giver 174,88 kr. pr. kilo. I dette udtræk er det den eneste ørredvare, der sælges i et format over 100 gram, og det er præcis derfor kiloprisen ser ud, som den gør: de to røgede pakker fra samme leverandør koster begge 25,00 kr. pr. pakke, men vejer 90 og 100 gram og lander på 277,78 og 250,00 kr. pr. kilo. De to frosne rejeprodukter i udtrækket ligger på 125,00 kr. pr. kilo.
At sammenligne de tal direkte ville dog være at sammenligne æbler og pærer. Rå frostfilet er fisk og ikke andet — deklarationen har ét ord på listen. De panerede rejevarer er dej og skaldyr blandet, og de røgede pakker er saltet, røget og skåret. Kiloprisen er stadig det eneste ærlige udgangspunkt for at sammenligne to pakker, men den skal læses sammen med, hvad der faktisk ligger i pakken: 174,88 kr. pr. kilo her er 174,88 kr. pr. kilo fisk.
Én ingrediens, to mærker — og ét, der ikke er der
Ørred (_Oncorhynchus mykiss_) er hele ingredienslisten. Der er ingen lage, ingen fosfater, intet tilsat salt, og næringstabellen bekræfter det: 0,08 gram salt pr. 100 gram, altså det naturlige indhold i fisken selv. Resten af tabellen er lige så enkel — 167 kcal, 9,7 gram fedt og 20 gram protein pr. 100 gram.
I mærkelisten står Nøglehulsmærket, Fødevarestyrelsens mærke for varer, der opfylder fastsatte kriterier inden for deres egen varegruppe, og ASC (Aquaculture Stewardship Council), en certificeringsordning for opdrættet fisk og skaldyr med et regelsæt om blandt andet miljøpåvirkning, foder, vandkvalitet og arbejdsforhold. Mærket Dansk, som de to røgede Musholm-pakker i udtrækket bærer, står derimod ikke på denne vare i Remas data — selv om varenavnet siger dansk ørredfilet og vareteksten nævner havbrug ved Musholm i Storebælt. Det er en forskel i mærkningen, ikke nødvendigvis i fisken.
Optøning og stegning uden at ramme ved siden af
Frossen fisk taber på to måder: ved for hurtig optøning og ved for meget varme. Løsningen på det første er køleskabet — læg pakken ind aftenen før, gerne på en rist over en tallerken, så smeltevandet ikke bliver liggende omkring fileterne. Optøning på køkkenbordet giver en lun overflade, længe før midten er tøet op, og det er ikke en fremgangsmåde, der hører hjemme med råt fiskekød. Fisk, der har været optøet, skal ikke fryses igen.
Løsningen på det andet er en tør overflade og kort tid. Dup fileterne med køkkenrulle, salt dem lige inden de rammer panden, og lad skindsiden ligge i fred på god varme, til skindet slipper af sig selv — det gør det, når det er sprødt. Kødsiden skal kun have et øjeblik. De 9,7 gram fedt pr. 100 gram giver en vis margen, men ørred bliver tør ligesom laks, hvis den får for meget. I ovnen fungerer 180 grader med citron, fennikel og et par skiver smør ovenpå, til kødet lige akkurat flager.
Detaljer om varen
- Mærke
- Musholm
- Størrelse
- 400 g
- Stregkode (EAN)
- 5707944608013
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder Musholm dansk ørredfilet?
Indeholdet er ørred (Oncorhynchus mykiss). Der er ikke angivet andre ingredienser.
Hvordan opbevarer jeg den frosne ørredfilet?
Den skal opbevares i fryseren ved -18 °C eller koldere. Tø den op i køleskabet og brug den inden for et døgn efter optøning. Optøet fisk bør ikke genindfryses.
Hvad kan jeg bruge ørredfileten til?
Den kan steges på panden, bages i ovnen eller bruges i fiskefrikadeller, tærter, supper og gryderetter. Den milde smag passer til både varme og kolde retter.
Hvad koster Dansk ørredfilet hos Rema 1000?
Den seneste pris, vi har registreret for Dansk ørredfilet hos Rema 1000, var 69,95 kr. (174,88 kr./kg) den 20. august 2026. Vi har ikke set prisen offentliggjort siden, så den kan have ændret sig – tjek den i butikken.
Er Dansk ørredfilet på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Dansk ørredfilet ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Dansk ørredfilet?
Dansk ørredfilet sælges i 400 g.
Hvor kan man købe Dansk ørredfilet?
Dansk ørredfilet forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce