RadarSuper
Cremet jordbær

Annonce

Rema 1000 · Marmelade & honning · Rema 1000 Marmelade

Cremet jordbær

13,95 kr.49,82 kr./kg

Størrelse: 280 g

Nutri-ScoreDNOVA4
Arbejdstid: 3 min

Annonce

Cremet jordbær koster 13,95 kr. (49,82 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

45 % jordbær, 40 % sukker, 14 % vand, geleringsmiddel (E 440), surhedsregulerende middel (E 330), konserveringsmiddel (E 202).Fremstillet af: 45 g frugt pr. 100 g færdigt produkt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi777,8 kJ / 186 kcal
Fedt0 g
heraf mættede fedtsyrer0 g
Kulhydrat45 g
heraf sukkerarter44 g
Kostfibre1,6 g
Protein0 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Jordbærmarmelade med en cremet konsistens, hvor bærrene udgør 45 % af indholdet — svarende til 45 g frugt pr. 100 g færdigt produkt. Sammen med 40 % sukker, 14 % vand og et geleringsmiddel (E 440) giver det en marmelade, der er fast nok til at kunne smøres ud, men stadig med jordbærsmag i forgrunden. Surhedsregulerende middel (E 330) og konserveringsmiddel (E 202) er tilsat for at holde smag og holdbarhed.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 186 kcal, 45 g kulhydrater — heraf 44 g sukker — 1,6 g fibre og 0,05 g salt. Der er hverken fedt eller protein at tale om. Det er altså først og fremmest et sødt pålæg.

I det danske køkken hører marmeladen hjemme på morgenbordet: på rugbrød, franskbrød, boller eller som fyld i en tør bolle. Den kan også bruges i bagværk, røres i grød eller yoghurt, eller lægges som lag i en kage. Den cremede konsistens gør den nem at smøre uden at rive brødet i stykker.

Bøtten indeholder 280 g. Efter åbning opbevares den bedst på køl, så holder smagen og konsistensen sig længst. Luk låget tæt til efter brug.

Kiloprisen for marmeladen

49,82 kr. pr. kilo for bakken på 280 gram til 13,95 kr. Der er ingen anden marmelade i dette udtræk at sammenligne direkte med, men tallet er nyttigt at kende, når man vejer op mod andre pålægstyper eller mærker i sortimentet.

Frugtindholdet — hvad 45 g frugt pr. 100 g betyder

Deklarationen oplyser eksplicit, at produktet er fremstillet af 45 gram jordbær pr. 100 gram færdigt produkt — en oplysning, EU-reglerne for marmelade og syltetøj kræver, netop for at gøre frugtindholdet sammenligneligt mellem forskellige mærker og produkter i kategorien.

Sådan bruges cremet jordbærmarmelade

Klassisk på rugbrød eller toast, i madpakken eller som tilbehør til yoghurt og havregrød. Navnet "cremet" peger på en finere, mere ensartet konsistens end traditionel marmelade med hele frugtstykker. Opbevares på køl efter åbning og bruges inden for rimelig tid.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Marmelade
Størrelse
280 g
Stregkode (EAN)
5705830012777

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

13,95 kr.13,95 kr.13,96 kr.13,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,95 kr.
2026-09-0113,95 kr.
2026-09-1713,95 kr.
2026-10-0113,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget jordbær er der i marmeladen?

    Der er 45 % jordbær, hvilket svarer til 45 g frugt pr. 100 g færdigt produkt.

  • Hvordan opbevarer jeg marmeladen efter åbning?

    Den bør opbevares på køl med låget tæt lukket efter åbning, så smag og konsistens holder sig bedst muligt.

  • Hvad kan jeg bruge marmeladen til?

    Den er velegnet som pålæg på brød, rugbrød og boller, og kan også bruges i bagværk, grød eller yoghurt.

  • Hvad koster Cremet jordbær hos Rema 1000?

    Cremet jordbær koster 13,95 kr. (49,82 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Cremet jordbær på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Cremet jordbær ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Cremet jordbær?

    Cremet jordbær sælges i 280 g, svarende til 49,82 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Cremet jordbær?

    Cremet jordbær forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

23,95 kr.285 g

84,04 kr./kg

21,18 kr.340 g

62,29 kr./kg

32,50 kr.400 g

81,25 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

16,95 kr.275 g

61,64 kr./kg

15,95 kr.400 g

39,88 kr./kg