RadarSuper
Cocktailpølser

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000

Cocktailpølser

9,50 kr.82,61 kr./kg

Størrelse: 115 g

Arbejdstid: 1,9 min

Annonce

Cocktailpølser koster 9,50 kr. (82,61 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

59 % grisekød, 30 % vand, 8 % kartoffelstivelse, salt, sukker, røgaroma, stabilisator (E 451), oksekollagentarm, peberekstrakt, allehåndeekstrakt, chiliekstrakt, muskatblommeekstrakt, muskatnødekstrakt, antioxidant (E 301), konserveringsmiddel (E 250).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi635 kJ / 153 kcal
Fedt9,2 g
heraf mættede fedtsyrer3,2 g
Kulhydrat7,3 g
heraf sukkerarter0,8 g
Kostfibre—
Protein10 g
Salt1,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Cocktailpølser er de små, tynde pølser, der typisk serveres lune som en del af et pølsebord, i en skål ved siden af brød og sennep, eller stukket på en tandstik som snack. Denne version er lavet af 59 % grisekød, tilsat vand og kartoffelstivelse, og krydret med blandt andet peber, allehånde, chili, muskatblomme og muskatnød. Farven og den røgede smag kommer fra røgaroma, og pølserne er trukket i oksekollagentarm.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 153 kcal, 10 g protein og 9,2 g fedt, hvoraf 3,2 g er mættet fedt. Saltindholdet er 1,7 g pr. 100 g, hvilket er værd at have med i regnestykket, hvis man spiser flere ad gangen.

De bruges oftest varme: kogt et par minutter i vand, vendt på en pande eller varmet i mikroovnen. De kan også sættes på grillspyd eller blandes i en ret med kartofler og grønt. Pakken på 115 g er i den lille ende og dækker typisk en enkelt portion eller et lille pølsebord til et par personer. Opbevares køligt, og efter åbning bør resten spises inden for få dage.

Hvad kiloprisen fortæller

82,61 kr. pr. kilo for dåsen på 115 gram til 9,50 kr. Da dette er den eneste cocktailpølse-vare af denne type i dette udtræk af sortimentet, står tallet som reference, hvis man ønsker at sammenligne med andre pølsekonserves i butikken.

Hvorfor bærer cocktailpølserne Nøglehullet?

Med 9,2 gram fedt og et moderat saltindhold pr. 100 gram opfylder produktet Fødevarestyrelsens kriterier for forarbejdede kødprodukter i denne kategori. Nøglehullet på kødvarer stiller typisk krav om et lavere fedtindhold end gennemsnittet for varegruppen — en cocktailpølse med et lavere fedtindhold end for eksempel en grillpølse eller medisterpølse har derfor lettere ved at opfylde kriterierne.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
115 g
Stregkode (EAN)
5705830007568

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,00 kr.6,50 kr.8,00 kr.9,50 kr.19. aug.2. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-199,50 kr.
2026-09-029,50 kr.
2026-09-179,50 kr.
2026-10-029,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg cocktailpølserne?

    De varmes typisk ved at koge dem et par minutter i vand, stege dem på en pande eller give dem kort tid i mikroovnen. De kan også sættes på spyd og grilles.

  • Hvad indeholder cocktailpølserne?

    De indeholder 59 % grisekød, 30 % vand, 8 % kartoffelstivelse, salt, sukker, røgaroma, stabilisator (E 451), oksekollagentarm samt krydderiekstrakter som peber, allehånde, chili, muskatblomme og muskatnød. Derudover antioxidant (E 301) og konserveringsmiddel (E 250).

  • Hvor længe kan de holde sig efter åbning?

    Pakken bør opbevares køligt, og efter åbning anbefales det at spise resten inden for få dage.

  • Hvad koster Cocktailpølser hos Rema 1000?

    Cocktailpølser koster 9,50 kr. (82,61 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Cocktailpølser på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Cocktailpølser ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Cocktailpølser?

    Cocktailpølser sælges i 115 g, svarende til 82,61 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Cocktailpølser?

    Cocktailpølser forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg