RadarSuper
Classic forårsulle

Annonce

Rema 1000 · Frost · Daloon, Til Ovn

Classic forårsulle

34,95 kr.58,25 kr./kg

Størrelse: 600 g

Nutri-ScoreCNOVA4
Arbejdstid: 7,5 min

Annonce

Classic forårsulle koster 34,95 kr. (58,25 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Hvidkål (50 %), HVEDEMEL, vand, rapsolie, rismel, champignon (3 %), løg (3 %), oksekød (3 %), majsstivelse, tekstureret hvedeprotein (HVEDEGLUTEN, HVEDEMEL, farvestof (ammoniseret karamel)), soyasauce (vand, SOJABØNNER, salt, HVEDEMEL), vallepulver (fra MÆLK), modificeret stivelse, oksebouillon (oksekød, vand, salt), salt, krydderier, ÆGGEPULVER, sojasaucepulver (SOJABØNNER, HVEDE, salt), hvidløg, fortykningsmiddel (guargummi), glucosesirup, løgpulver.

Allergener

huevos, gluten, leche, soja

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi725 kJ / 173 kcal
Fedt7,8 g
heraf mættede fedtsyrer1,3 g
Kulhydrat20 g
heraf sukkerarter2,3 g
Kostfibre2 g
Protein4,5 g
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Forårsruller med hvidkål som den helt store ingrediens — hele 50 % af fyldet — suppleret med champignon, løg og oksekød (3 %) samt krydderier og sojasauce. Dejen er lavet af hvedemel, vand og rapsolie med lidt rismel, og rullerne er tilsat æggepulver. Denne version er beregnet til ovn, så du får en sprød overflade uden at skulle friturestege.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 173 kcal, 7,8 g fedt (heraf 1,3 g mættet), 20 g kulhydrat, 2 g fibre og 4,5 g protein. Saltindholdet er 0,9 g pr. 100 g.

Forårsruller hører til det asiatisk inspirerede køkken og bruges typisk som forret, snack eller som del af et måltid sammen med ris, nudler eller en frisk salat. Tilbered dem i ovnen efter anvisningen på pakken, så de bliver gennemvarme og sprøde.

Pakken indeholder 600 g. Opbevar varen i fryseren indtil brug, og følg emballagens anvisning for tilberedning og holdbarhed efter optøning.

Samme pris og kilopris som Springrolls med Kylling

34,95 kr. for 600 gram, svarende til 58,25 kr. pr. kilo, går igen på Daloons Springrolls med Kylling i samme udtræk, der også vejer 600 gram. De to varianter er dermed prissat identisk, mens forårsrullerne til pande på 800 gram lander lavere, 44,06 kr. pr. kilo.

Fyldet: hvidkål, oksekød og champignon

Hvidkål udgør halvdelen af fyldet, suppleret med champignon, løg og oksekød samt rismel og hvedemel til rullen. Sojasauce, hvidløg og oksebouillon giver den salte, umamiprægede smag, der kendetegner den klassiske forårsrulle.

Til ovn mod til pande — fedtindholdet adskiller sig markant

Til ovn-varianten indeholder 6,4 gram fedt pr. 100 gram mod kun 2,4 gram i Daloons til pande-variant i samme udtræk — mere end dobbelt så meget. Forskellen skyldes både en anden opskrift og selve tilberedningsformen, som til ovn er tænkt uden ekstra tilsat olie.

Detaljer om varen

Mærke
Daloon, Til Ovn
Størrelse
600 g
Stregkode (EAN)
5741200319107

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

34,95 kr.34,95 kr.34,96 kr.34,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1934,95 kr.
2026-09-0234,95 kr.
2026-09-1834,95 kr.
2026-10-0234,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg forårsrullerne?

    De er beregnet til ovn. Følg tilberedningsanvisningen på pakken, så de bliver gennemvarme og sprøde.

  • Hvad indeholder forårsrullerne?

    Fyldet består bl.a. af hvidkål (50 %), champignon, løg og oksekød (3 %) samt krydderier og sojasauce. Dejen er lavet af hvedemel, vand og rapsolie.

  • Hvor mange kalorier er der i forårsrullerne?

    Der er 173 kcal pr. 100 g.

  • Hvad koster Classic forårsulle hos Rema 1000?

    Classic forårsulle koster 34,95 kr. (58,25 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Classic forårsulle på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Classic forårsulle ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Classic forårsulle?

    Classic forårsulle sælges i 600 g, svarende til 58,25 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Classic forårsulle?

    Classic forårsulle forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.500 g

63,90 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

36,99 kr.500 g

73,98 kr./kg

17,95 kr.250 g

71,80 kr./kg