RadarSuper
Citron sauce

Annonce

Rema 1000 · Olie, krydderier & saucer · Jensens Køkken

Citron sauce

17,69 kr.70,76 kr./l

Størrelse: 250 ml

Udvikling: +47,4 %Arbejdstid: 3,8 min

Annonce

Citron sauce koster 17,69 kr. (70,76 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Fløde, vand, mod. stivelse, hvidvinseddike, skummetmælkspulver, glucosesirup, sukker, gærekstrakt, aroma, løg, krydderurter, porre, gulerodspulver, champignonekstrakt, krydderier, krydderiekstrakter (selleri), salt, 1% koncentreret citronsaft. Tilsat: Farvestof (E160a), konserveringsmidler (E202, E211), stabilisatorer (E407, E412, E415, E466), emulgator (E471).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi515 kJ / 123 kcal
Fedt10 g
heraf mættede fedtsyrer6,5 g
Kulhydrat6,2 g
heraf sukkerarter3 g
Kostfibre—
Protein1,9 g
Salt1,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Citronsauce fra Jensens Køkken er en flødebaseret sauce med citronsmag, tilsat koncentreret citronsaft. Konsistensen kommer fra modificeret stivelse og stabilisatorer, mens fløde, skummetmælkspulver og smørlignende emulgator giver den fyldige, cremede base. Smagen er rundet af hvidvinseddike, løg, krydderurter, porre, gulerodspulver, champignonekstrakt og krydderiekstrakter, heriblandt selleri.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 123 kcal, 10 g fedt — heraf 6,5 g mættet — 6,2 g kulhydrat, 3 g sukker, 1,9 g protein og 1,5 g salt. Det giver en sauce med en vis fylde, som passer til retter, hvor man ønsker en cremet og let syrlig smag.

I det danske køkken bruges citronsauce typisk til fisk, kylling eller kalvekød og som dressing eller smagsgiver i retter, hvor citronen skal spille sammen med det cremede. Den kan varmes forsigtigt i en gryde eller bruges kold som den er.

Flasken indeholder 250 ml. Efter åbning opbevares den på køl, og holdbarheden står på emballagen.

Literprisen sat i forhold til de andre køledisksaucer i dette udtræk

70,76 kr. pr. liter ligger mellem Remas brune sauce og bearnaisesauce (begge 41,34 kr. pr. kilo) og Casamores pastasauger (116,15 kr. pr. kilo). Det placerer citronsaucen i den midterste prisklasse blandt de otte saucer i dette udtræk.

Sammenligningen er baseret alene på de saucer, der indgår i dette udtræk.

Fløde, porre og citronsaft — en længere liste af tilsætningsstoffer

Fløde og vand udgør basen, tilsat modificeret stivelse for konsistens og 1 % koncentreret citronsaft for syre. Løg, porre, gulerodspulver og champignonekstrakt bygger smagen op.

Med fem forskellige stabilisatorer og to konserveringsmidler har saucen en længere liste af tilsætningsstoffer end flere af de andre saucer i dette udtræk.

Allergener at holde øje med

Selleriekstrakt, mælk (skummetmælkspulver, fløde) og hvidvinseddike (sulfitrisiko) er alle relevante ved allergi.

Tjek altid den trykte emballage for den fulde og gældende deklaration.

Detaljer om varen

Mærke
Jensens Køkken
Størrelse
250 ml
Stregkode (EAN)
5704000490681

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.13,90 kr.15,79 kr.17,69 kr.20. aug.4. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2012,00 kr.
2026-09-0417,69 kr.
2026-09-2017,69 kr.
2026-10-0417,69 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad bruges citronsauce til?

    Den bruges typisk til fisk, kylling eller kalvekød og kan også anvendes som dressing eller smagsgiver i retter med en cremet og let syrlig profil.

  • Hvordan opbevares citronsaucen?

    Efter åbning opbevares den på køl. Holdbarheden fremgår af emballagen.

  • Hvor meget er der i flasken?

    Flasken indeholder 250 ml.

  • Hvad koster Citron sauce hos Rema 1000?

    Citron sauce koster 17,69 kr. (70,76 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Citron sauce på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Citron sauce ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Citron sauce?

    Citron sauce sælges i 250 ml, svarende til 70,76 kr./l.

  • Hvor kan man købe Citron sauce?

    Citron sauce forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 ml

51,80 kr./l

13,15 kr.200 g

65,75 kr./kg

18,95 kr.250 g

75,80 kr./kg

16,95 kr.130 g

130,38 kr./kg

16,80 kr.130 g

129,23 kr./kg

16,80 kr.130 g

129,23 kr./kg